Na Hrad dorazili zástupci Huawei. Zeman je přijal spolu s čínským velvyslancem | info.cz

Články odjinud

Na Hrad dorazili zástupci Huawei. Zeman je přijal spolu s čínským velvyslancem

Prezident Miloš Zeman přijal dnes na Pražském hradě čínského velvyslance Čang Ťien-mina a dva představitele čínské komunikační firmy Huawei. Na twitteru to uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Před výrobky Huawei varoval v prosinci Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle něj představují bezpečnostní riziko. Firma se proti varování ohradila, Zeman dříve tvrzení úřadu bagatelizoval.

Zástupci Huawei podle Ovčáčka informovali Zemana o svých investičních plánech do budoucna. Zeman už dříve mluvil o tom, že Huawei má zájem budovat v Česku mobilní sítě páté generace (5G) za 8,5 miliardy korun. 

„Diskuse byla věnována i otázkám kybernetické bezpečnosti. Zástupci společnosti Huawei deklarovali, že dodržují příslušné standardy,“ uvedl Ovčáček. Podle něj se mluvilo také o plánované dubnové cestě Zemana do Číny, na níž by se český prezident měl setkat s generálním ředitelem Huawei.

NÚKIB před Vánocemi označil hardware a software Huawei za bezpečnostní riziko. Na základě varování úřadu generální finanční ředitelství vyřadilo Huawei z veřejné zakázky za půl miliardy korun na vybudování portálu Moje daně. Firma se proti varování NÚKIB ohradila, vystoupila proti němu i čínská ambasáda. Kvůli rozhodnutí Generálního finančního ředitelství požaduje Huawei po ministerstvu financí, aby zakázku zrušilo.

Zeman varování NÚKIB opakovaně bagatelizoval. Odvolával se přitom na to, že Německo k podobnému varování nepřistoupilo. Podle středečních informací německé veřejnoprávní televize ARD jsou ale německé bezpečnostní úřady jednoznačně proti tomu, aby se čínská firma Huawei podílela na výstavbě mobilní sítě 5G.

Topol Show - banner

S čínským velvyslancem jednal na počátku ledna kvůli kauze Huawei i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj šlo o diplomatické řešení kauzy, kdy zdůrazňoval českou snahu hájit vlastní bezpečnost, zároveň ale vyjádřil i zájem na rozvíjení česko-čínských obchodních vztahů.

Hospodářské noviny dnes uvedly, že přístup českých úřadů k Huawei otevřel českým politikům dveře do Washingtonu. Podle listu se díky postupu úřadů uspíšila schůzka Petříčka s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, na níž se bude jednat o možném pozvání premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Deník uvedl, že by se schůzka českého premiéra s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mohla uskutečnit na jaře.

O pozvání do Bílého domu dlouhodobě usiloval prezident Miloš Zeman, který jako jeden z mála světových politiků veřejně podpořil Trumpa už během volební kamapně v roce 2016. Po Trumpově zvolení Hrad uvedl, že český prezident dostal pozvání na schůzku s novým americkým prezidentem na jaro 2017, setkání se ale dosud neuskutečnilo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud