Naivní nevědomý prosťáček. Proruské weby rozjely kampaň proti Pochemu, přidal se Okamura i Zeman | info.cz

Články odjinud

Naivní nevědomý prosťáček. Proruské weby rozjely kampaň proti Pochemu, přidal se Okamura i Zeman

Na proruských dezinformačních webech se rozjíždí další kampaň podobná kauze lithium, jež ovlivnila loňské sněmovní volby. Tentokrát míří proti kandidátovi ČSSD na post ministra zahraničí Miroslavu Pochemu. V textech je označovaný za člověka, který bude ve funkci přijímat migranty, a nepřímo jako podporovatel Marakéšské politické deklarace. Do kampaně se podobně jako loni v říjnu zapojila také SPD. Argumenty dezinformačních webů přitom využil i prezident Miloš Zeman, který Pocheho v nové vládě nechce.

Tři roky starý článek nyní komplikuje život europoslance za ČSSD Miroslava Pocheho. Kandidát na nového ministra zahraničí kvůli textu, v němž označuje přijetí 525 migrantů za solidární humanitární gesto, narazil u prezidenta Miloše Zemana. Ten jím odůvodňuje, proč Pocheho odmítá do funkce jmenovat.

„Pan Poche je člověk, který výrazně vystupoval ve prospěch migračních kvót, a jeho zaměření by tedy bylo v rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády,“ prohlásil Zeman ve čtvrtečním rozhovoru pro Parlamentní listy.

Naivní nevědomý prosťáček

Zeman proti Pochemu použil argument, který již o den dříve vytáhl proruský dezinformační web Aeronet. Od něj jej následně převzaly další stránky podobného zaměření. Pocheho kvůli tři roky starému textu spojují s prosazováním Marakéšské politické deklarace, kterou server lživě vykládá jako závazek k přijímání migrantů. S ní přitom nemá nic společného.

„Migrace bude, ať chceme nebo nechceme, protože v této chvíli už jde o globální proces, kterému nikdo z české vlády Andreje Babiše nebude chtít zabránit. O tom svědčí i skutečnost, že kandidátem za ČSSD na post ministra zahraničí v nové Babišově vládě je vítač migrantů Miroslav Poche, který v roce 2015 napsal neuvěřitelný odkopávající článek s názvem Neotáčejme se k uprchlíkům zády,“ píše web.

Miroslav Poche (ČSSD) čelí kampani dezinformačních webů.Miroslav Poche (ČSSD) čelí kampani dezinformačních webů.autor: INFO.CZ

Server Raguian, jenž se orientuje na příznivce ezoteriky a v českých podmínkách doplňuje širokou škálu dezinformačních webů, text z Aeronetu zkopíroval a doplnil o vlastní komentáře. Pocheho označil za naivního nevědomého prosťáčka.

Místo omezení suverenity nezávazná deklarace

O kvótách na migranty v souvislosti se socialistickým kandidátem na ministra píší také České národní listy a web Nová republika. Server Zvědavec zase míní, že je europoslanec vlastizrádce, jelikož v Evropském parlamentu (EP) hlasoval pro Usnesení EP o pokroku v iniciativě globálních paktů OSN o bezpečné, řízené a legální migraci a o uprchlících. To má podle webu zbavit Česko práva rozhodovat o tom, kdo se usídlí na jeho území.

Ve skutečnosti je dokument plný slov jako „vítá, zdůrazňuje, žádá, vyzývá“, přičemž je spojuje s obecnými hodnotovými deklaracemi. Nejde tak o závaznou právní normu, která by omezovala českou suverenitu, jak tvrdí konspirátoři.

Podobně je to také s onou Marakéšskou deklarací, kterou začátkem května podepsal ministr vnitra Lubomír Metnar na konferenci evropských a afrických států.

Miroslav Poche (ČSSD) čelí kampani dezinformačních webů.Miroslav Poche (ČSSD) čelí kampani dezinformačních webů.autor: INFO.CZ

„Konference byla zaměřená na nelegální migraci, pašování lidí, převaděčství, návraty nelegálních migrantů zpět do afrických zemí. Výsledkem této konference bylo přijetí Marakéšské politické deklarace a Marakéšského akčního plánu do roku 2020. Jedná se o právně nezávazné politické dokumenty, pro Českou republiku neznamenají žádné přijetí nových závazků, přijímání nových migrantů a tzn. žádná podpora masové migrace z Afriky. Naopak tímto bojujeme proti nelegální migraci a převaděčství,“ vysvětloval Metnar.

V dokumentu, který je v rozporu s tvrzením Aeronetu dostupný na webových stránkách Evropské komise, se píše o dialogu a ochotě najít řešení pro ochranu migrantů i prevenci neřízené migrace. Vedle podpory pozitiv migrační politiky, což proruské weby mylně interpretují jako závazek přijímat cizince, se zmiňuje také výměna postupů týkajících se návratu migrantů do domovských zemí.

Pomáhá i SPD, jako u lithia

Celá kauza kolem spojování Pocheho s vítáním přistěhovalců a Marakéšskou dohodou nápadně připomíná postup, který prokremelská média využila během kauzy lithium. Ta ovlivnila závěr předvolební kampaně před loňskými sněmovními volbami.

Také informace o ohrožení zásob nerostné suroviny pod Cínovcem se rozšířila z dezinformačních serverů. Přišel s ní právě Aeronet. Mezi voliče ji pak pomohlo dostat hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které z lithia udělalo jedno z hlavních témat posledních týdnů kampaně.

Na Pocheho zaútočil i šéf SPD Tomio Okamura.Na Pocheho zaútočil i šéf SPD Tomio Okamura.autor: INFO.CZ

Předseda SPD Tomio Okamura se angažuje i nyní. Na svém Facebooku zkritizoval Pocheho kvůli jeho blogu, účast ČSSD ve vládě označil za krok k přijímání migrantů a ve stejném příspěvku neopomenul připomenout i Marakéšskou dohodu. Vykládal ji přitom ve stejném duchu jako zmíněné konspirační weby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud