Nefunkční stránky Účtenkovky? Hackerský útok, tvrdí náměstkyně | info.cz

Články odjinud

Nefunkční stránky Účtenkovky? Hackerský útok, tvrdí náměstkyně

Ministerstvo financí večer zveřejnilo výherce prvního losování účtenkové loterie. Respektive chtělo zveřejnit. Na oficiální stránky projektu se nedalo po 19. hodině dostat a působily, jako že neustály zájem uživatelů. Podle náměstkyně ministra financí aleny Schillerové se ovšem nejednalo o to, že by stránky „spadly“ samy od sebe. Na vině podle ní byl hackerský útok, jak řekla Radiožurnálu.

Účtenkovka zahájila svůj premiérový večer s potížemi. Několik výherců se dozvědělo o svém úspěchu z televizního losování, většina ovšem byla odkázaná na informace, které ministerstvo slíbilo zveřejnit v 19:00 na stránce účtenkovka.cz. Ta ale nebyla v inkriminovanou dobu dostupná a dostat se na ni dalo až kolem půl deváté.

Výpadek podle resortu byl něčí cílenou snahou. „Celou dobu jsem ve spojení s dodavatelskou firmou. Ta ten problém zanalyzovala. Došlo k hackerskému útoku, který ona odstraňuje a dává dohromady.,“ řekla Schillerová večer Radiožurnálu. „ Nicméně, my jsme hned v 19:30 zveřejnili všechny údaje na webové stránce ministerstva financí www.mfcr.cz,“ dodala vysvětlení, jak se k nepříjemné situaci resort postavil.

Víte, jak se registrovat do Účtenkovky? Přehledný návod zde>>>

Stránka se navenek tvářila jako přetížená a nenačítala se. Mohla se tedy stát terčem běžného DDoS útoku, při kterém někdo za pomoci rozsáhlé počítačové sítě přesměruje na konkrétní adresu enormní množství požadavků o přístup a zahltí ji.

Do říjnového slosování účtenkové loterie se zaregistrovalo zhruba 478.000 aktivních hráčů a do slosování bylo zaregistrováno 11,1 milionu účtenek. Slosování provedla Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel, takzvaného RNG modulu. Hlavní výhrou byl milion korun a osobní auto, několik lidí získalo statisícové sumy. Ministerstvo chce losování opakovat každý měsíc s cílem zefektivnit elektronickou evidenci tržeb.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud