Nefunkční stránky Účtenkovky? Hackerský útok, tvrdí náměstkyně | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nefunkční stránky Účtenkovky? Hackerský útok, tvrdí náměstkyně

Nefunkční stránky Účtenkovky? Hackerský útok, tvrdí náměstkyně

Ministerstvo financí večer zveřejnilo výherce prvního losování účtenkové loterie. Respektive chtělo zveřejnit. Na oficiální stránky projektu se nedalo po 19. hodině dostat a působily, jako že neustály zájem uživatelů. Podle náměstkyně ministra financí aleny Schillerové se ovšem nejednalo o to, že by stránky „spadly“ samy od sebe. Na vině podle ní byl hackerský útok, jak řekla Radiožurnálu.

Účtenkovka zahájila svůj premiérový večer s potížemi. Několik výherců se dozvědělo o svém úspěchu z televizního losování, většina ovšem byla odkázaná na informace, které ministerstvo slíbilo zveřejnit v 19:00 na stránce účtenkovka.cz. Ta ale nebyla v inkriminovanou dobu dostupná a dostat se na ni dalo až kolem půl deváté.

Výpadek podle resortu byl něčí cílenou snahou. „Celou dobu jsem ve spojení s dodavatelskou firmou. Ta ten problém zanalyzovala. Došlo k hackerskému útoku, který ona odstraňuje a dává dohromady.,“ řekla Schillerová večer Radiožurnálu. „ Nicméně, my jsme hned v 19:30 zveřejnili všechny údaje na webové stránce ministerstva financí www.mfcr.cz,“ dodala vysvětlení, jak se k nepříjemné situaci resort postavil.

Víte, jak se registrovat do Účtenkovky? Přehledný návod zde>>>

Stránka se navenek tvářila jako přetížená a nenačítala se. Mohla se tedy stát terčem běžného DDoS útoku, při kterém někdo za pomoci rozsáhlé počítačové sítě přesměruje na konkrétní adresu enormní množství požadavků o přístup a zahltí ji.

Do říjnového slosování účtenkové loterie se zaregistrovalo zhruba 478.000 aktivních hráčů a do slosování bylo zaregistrováno 11,1 milionu účtenek. Slosování provedla Sazka prostřednictvím certifikovaného generátoru náhodných čísel, takzvaného RNG modulu. Hlavní výhrou byl milion korun a osobní auto, několik lidí získalo statisícové sumy. Ministerstvo chce losování opakovat každý měsíc s cílem zefektivnit elektronickou evidenci tržeb.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.