Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nejkrásnější král. Ježíš na kříži,“ taková byla poslední slova kardinála Vlka

„Nejkrásnější král. Ježíš na kříži,“ taková byla poslední slova kardinála Vlka

Kardinál Miloslav Vlk zemřel. Světu to na facebooku jako první oznámil druhý český kardinál Dominik Duka. Bolest ramene, na kterou si od loňského roku Vlk stěžoval, odhalila v posledních měsících drtivou pravdu: zhoubný nádor s metastázemi do kostí. Miloslav Vlk byl klíčovou postavou porevoluční církve a značně bojoval za její obnovu. „Láska se musí i dnes stát základem života, má-li ten život mít budoucnost. Taková je lekce, kterou nám dává historie, taková je pravda o životě jednotlivce i společnosti,“ promlouval Vlk na vzpomínkové akci za oběti komunismu. Sám byl jednou z nich.

Miloslav Vlk se narodil 17. května 1932 v jihočeské Líšnici na Písecku. Po maturitě v roce 1952 nesměl studovat. Pracoval tedy jako dělník v továrně Motor Union v Českých Budějovicích. Po absolvování vojenské služby ho díky uvolněnější politické situaci přijali na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, přihlásil se k oboru archivnictví. Studia zakončil promocí v roce 1960.

V roce 1964 se mu podařilo zahájit studium také na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Na kněze byl vysvěcen 23. června 1968 v Českých Budějovicích. Hned na to ho tehdejší českobudějovický biskup Josef Hlouch jmenoval svým sekretářem. Jeho vliv ale natolik vadil tehdejší vládnoucí garnituře, že ho nejprve přeložili do menších farností a v roce 1978 mu úplně odebrali tehdy potřebný souhlas pro vykonávání kněžského povolání.

Musel si proto najít jinou práci, a protože měl cejch nežádoucího, začal umývat výkladní okna. Později se mohl ale vrátit alespoň k práci archiváře. Pro své blízké ale i nadále působil jako kněz a sloužil pro ně improvizované mše.

Na začátku roku 1989 dostal zpět potřebný souhlas a vrátil se naplno k farnímu životu. 14. února 1990 byl jmenován českobudějovickým biskupem, 27. března 1991 pak pražským arcibiskupem a českým primasem, nástupcem kardinála Františka Tomáška. Dne 26. listopadu 1994 jej papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. V dubnu 2005 se účastnil konkláve ve Vatikánu, kdy sbor kardinálů zvolil nového papeže Benedikta XVI.

Kardinál Vlk se značným způsobem zasloužil o obnovu církve po sametové revoluci. Vystupoval na setkáních politických vězňů. Zasloužil se o obnovu církevního školství, když založil mimo jiné Arcibiskupské gymnázium v Praze nebo obnovil Arcibiskupský kněžský seminář. V Českých Budějovicích založil farnost svatého Vojtěcha, kterou svěřil salesiánům.

V květnu roku 2007 dosáhl kardinál Vlk 75 let věku a podle církevního práva nabídl do rukou papeže Benedikta XVI. svou rezignaci. Papež mu prodloužil výkon funkce pražského arcibiskupa na další dva roky. Dne 13. února 2010 pak přijal papež Benedikt XVI. rezignaci kardinála na post arcibiskupa.

Kardinál Miloslav Vlk je nositelem řady ocenění. V roce 1999 obdržel vysoké státní vyznamenání Spolkové republiky Německo "Velký kříž za zásluhy" (Grosses Verdienstkreuz). Roku 2002 mu prezident Václav Havel propůjčil řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. V roce 2001 obdržel čestnou medaili Tomáše Garrigua Masaryka od Masarykova demokratického hnutí a mezinárodní cenu města Görlitz.

Obdržel čestné občanství měst Rožmitál pod Třemšínem, amerického Cedar Rapids a Baltimoru. Byl také čestným obyvatelem Třeboně a polského Klodzka, Roudnice nad Labem, Mníšku pod Brdy a Brandýsa nad Labem.

„V těchto dnech se moje zdravotní situace vlivem chemoterapie velice zhoršila. Začalo krvácení z dvanácterníku do prostoru břišního. Děkuji vám všem a každému osobně, všem věřícím Arcidiecéze pražské, za vlnu modliteb, přímluv i solidarity, která přivolává blízkost Boha v této situaci. Zvláštním způsobem jsem vděčen svému spolubratru kardinálu Dukovi za jeho návštěvu a bratrské povzbuzení ve chvíli utrpení. Díky neobyčejné péči lékařů a lékařské vědě, díky všem vašim modlitbám se podařilo zvrátit situaci. V současné době je mi lépe, bolesti nepociťuji, přesto lékaři vidí moji situaci jako velmi vážnou a vyzývají k trpělivosti,“ takový byl poslední vzkaz, který kardinál Vlk adresoval příznivcům na svých webových stránkách 18. února tohoto roku.

V posledních dnech prý už neměl sílu příliš mluvit. Jen několik hodin před svou smrtí ale dle svých ošetřovatelů vyřkl slova „nejkrásnější král“. Když se ho lékařka zeptala, koho tím myslí, odvětil kardinál Vlk: „Ježíš na kříži“.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744