Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Nejkrásnější král. Ježíš na kříži,“ taková byla poslední slova kardinála Vlka

„Nejkrásnější král. Ježíš na kříži,“ taková byla poslední slova kardinála Vlka

Kardinál Miloslav Vlk zemřel. Světu to na facebooku jako první oznámil druhý český kardinál Dominik Duka. Bolest ramene, na kterou si od loňského roku Vlk stěžoval, odhalila v posledních měsících drtivou pravdu: zhoubný nádor s metastázemi do kostí. Miloslav Vlk byl klíčovou postavou porevoluční církve a značně bojoval za její obnovu. „Láska se musí i dnes stát základem života, má-li ten život mít budoucnost. Taková je lekce, kterou nám dává historie, taková je pravda o životě jednotlivce i společnosti,“ promlouval Vlk na vzpomínkové akci za oběti komunismu. Sám byl jednou z nich.

Miloslav Vlk se narodil 17. května 1932 v jihočeské Líšnici na Písecku. Po maturitě v roce 1952 nesměl studovat. Pracoval tedy jako dělník v továrně Motor Union v Českých Budějovicích. Po absolvování vojenské služby ho díky uvolněnější politické situaci přijali na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, přihlásil se k oboru archivnictví. Studia zakončil promocí v roce 1960.

V roce 1964 se mu podařilo zahájit studium také na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Na kněze byl vysvěcen 23. června 1968 v Českých Budějovicích. Hned na to ho tehdejší českobudějovický biskup Josef Hlouch jmenoval svým sekretářem. Jeho vliv ale natolik vadil tehdejší vládnoucí garnituře, že ho nejprve přeložili do menších farností a v roce 1978 mu úplně odebrali tehdy potřebný souhlas pro vykonávání kněžského povolání.

Musel si proto najít jinou práci, a protože měl cejch nežádoucího, začal umývat výkladní okna. Později se mohl ale vrátit alespoň k práci archiváře. Pro své blízké ale i nadále působil jako kněz a sloužil pro ně improvizované mše.

Na začátku roku 1989 dostal zpět potřebný souhlas a vrátil se naplno k farnímu životu. 14. února 1990 byl jmenován českobudějovickým biskupem, 27. března 1991 pak pražským arcibiskupem a českým primasem, nástupcem kardinála Františka Tomáška. Dne 26. listopadu 1994 jej papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. V dubnu 2005 se účastnil konkláve ve Vatikánu, kdy sbor kardinálů zvolil nového papeže Benedikta XVI.

Kardinál Vlk se značným způsobem zasloužil o obnovu církve po sametové revoluci. Vystupoval na setkáních politických vězňů. Zasloužil se o obnovu církevního školství, když založil mimo jiné Arcibiskupské gymnázium v Praze nebo obnovil Arcibiskupský kněžský seminář. V Českých Budějovicích založil farnost svatého Vojtěcha, kterou svěřil salesiánům.

V květnu roku 2007 dosáhl kardinál Vlk 75 let věku a podle církevního práva nabídl do rukou papeže Benedikta XVI. svou rezignaci. Papež mu prodloužil výkon funkce pražského arcibiskupa na další dva roky. Dne 13. února 2010 pak přijal papež Benedikt XVI. rezignaci kardinála na post arcibiskupa.

Kardinál Miloslav Vlk je nositelem řady ocenění. V roce 1999 obdržel vysoké státní vyznamenání Spolkové republiky Německo "Velký kříž za zásluhy" (Grosses Verdienstkreuz). Roku 2002 mu prezident Václav Havel propůjčil řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. V roce 2001 obdržel čestnou medaili Tomáše Garrigua Masaryka od Masarykova demokratického hnutí a mezinárodní cenu města Görlitz.

Obdržel čestné občanství měst Rožmitál pod Třemšínem, amerického Cedar Rapids a Baltimoru. Byl také čestným obyvatelem Třeboně a polského Klodzka, Roudnice nad Labem, Mníšku pod Brdy a Brandýsa nad Labem.

„V těchto dnech se moje zdravotní situace vlivem chemoterapie velice zhoršila. Začalo krvácení z dvanácterníku do prostoru břišního. Děkuji vám všem a každému osobně, všem věřícím Arcidiecéze pražské, za vlnu modliteb, přímluv i solidarity, která přivolává blízkost Boha v této situaci. Zvláštním způsobem jsem vděčen svému spolubratru kardinálu Dukovi za jeho návštěvu a bratrské povzbuzení ve chvíli utrpení. Díky neobyčejné péči lékařů a lékařské vědě, díky všem vašim modlitbám se podařilo zvrátit situaci. V současné době je mi lépe, bolesti nepociťuji, přesto lékaři vidí moji situaci jako velmi vážnou a vyzývají k trpělivosti,“ takový byl poslední vzkaz, který kardinál Vlk adresoval příznivcům na svých webových stránkách 18. února tohoto roku.

V posledních dnech prý už neměl sílu příliš mluvit. Jen několik hodin před svou smrtí ale dle svých ošetřovatelů vyřkl slova „nejkrásnější král“. Když se ho lékařka zeptala, koho tím myslí, odvětil kardinál Vlk: „Ježíš na kříži“.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link