Články odjinud

Nejsem plagiátor, neskončím! Malá na mimořádné tiskové konferenci hájila své diplomové práce

Nejsem plagiátor, neskončím! Malá na mimořádné tiskové konferenci hájila své diplomové práce

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá svolala mimořádnou tiskovou konferenci, na níž se vyjádřila k údajnému plagiátorství ve svých diplomových pracích. Malá čelí kritice opozice i odborné veřejnosti, která vyzvala premiéra Andreje Babiše, aby ministryni odvolal. Malá dnes připustila, že zřejmě zapomněla v některých pasážích uvést původní zdroj, za svými diplomovými pracemi si ale stojí a rezignovat odmítá. 

Malá novinářům řekla, že nikdy „cíleně nic neopsala tak, aby školu nějak obalamutila“. Odkázala na to, že svou zpochybňovanou práci na Mendelově univerzitě v Brně průběžně konzultovala s vedoucím své práce Zdeňkem Havlíčkem, totéž se podle ní týká i práce na Panevropské vysoké škole v Bratislavě. „Já jsem obě dvě práce obhájila a obě za A, to je poměrně zásadní věc,“ uvedla.

Ministryně se hájí tím, že tehdejší pravidla neporušila. Na úvod diplomové práce z Mendelovy univerzity na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků nicméně svým podpisem stvrzuje, že práci vypracovala na základě pramenů a literatury, které jsou citovány a uvedeny v přiloženém seznamu literatury. Diplomovou práci studentky Zity Pavlišové, se kterou se pasáže její práce shodují, ale v seznamu literatury neuvedla.

Malá se ohradila proti tomu, aby byla práce označena za plagiát. „To je u shody ze 40 až 50 procent,“ uvedla. Zdůraznila, že když první práci psala, bylo jí 24 let. „Asi jsem se v některých místech dopustila chyby, zapomněla citaci nebo něco podobného,“ připustila. Experti podle ní ale našli shody především v teoretické části, kde jde o rešerši literatury. „Důležitý je výzkum, který nezpochybnil nikdo. Cílem rešerše nebylo objevit něco nového,“ dodala.

Kvůli podezřením, která se kolem prací objevily v posledních dnech, kritizovala účast Malé ve vládě sněmovní opozice. Někteří akademici včetně členů legislativní rady vlády v internetové petici požádali Babiše, aby navrhl odvolání Malé.

Podle dřívějších vyjádření Mendelovy univerzity Malá v roce 2005 v práci o chovu králíků opsala 11 stran z textu studentky, která podobné téma psala o dva roky dříve. Podle univerzity by práce nejspíš dnes neprošla antiplagiátorským systémem a byla by vrácena k přepracování.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud