Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Netolický z ČSSD: Nevím, zda chceme dělat šašky. Nelze říct, že vláda vzniká, ve straně cítím odpor

Netolický z ČSSD: Nevím, zda chceme dělat šašky. Nelze říct, že vláda vzniká, ve straně cítím odpor

Jednání o vládní spolupráci ANO s ČSSD se chýlí k závěru. Podle místopředsedy sociální demokracie Martina Netolického se podařilo vyřešit už čtyři z pěti problematických oblastí jako jsou rozdělení ministerstev nebo „pojistky“ společného vládnutí. Jeden důležitý bod ale stále zůstává. „Vnímám, že hnutí ANO nechce žádným způsobem vstupovat do poměru ve sněmovně (změny v orgánech sněmovny tak, aby odpovídaly složení vládní koalice – pozn. redakce), a tím nám do jisté míry říká, že koalice je na vládní úrovni, ale ve sněmovně bude hlasovací mašinerie. Já prostě nevím, jestli chceme někomu dělat šašky,“ říká místopředseda a hejtman v rozhovoru pro INFO.CZ. Konečné rozhodnutí o spolupráci s hnutím ANO padne v rámci vnitrostranického referenda. „Pokud já mám říct za sebe, tak také vyčkám dalších dnů a teprve se rozhodnu, jak budu hlasovat,“ dodává Netolický.

Platí, že text koaliční smlouvy bude hotový do tohoto pátku?

V pátek rozhodne předsednictvo o svolání referenda. Průběh jeho přípravy byl schválen Ústředním výkonným výborem, předsednictvo by nyní mělo stanovit na základě návrhů politického grémia konkrétní termíny, kdy by se mělo konat. Vzhledem k tomu, že by to mělo být v posledním týdnu měsíce května a prvním měsíce června, tak je nejvyšší čas, abychom předložili konkrétní materiál k rozhodnutí členské základně, aby si jej mohla prostudovat. Termín vnímám jako realistický a rozumný.

Jak moc jste obeznámen s jejím obsahem?

Byl jsem informován po jednání pana předsedy Hamáčka s panem předsedou Babišem. To znamená v pondělí, kdy mě pan Hamáček telefonicky informoval o závěrech. Seznámen tedy jsem, nicméně text jako takový se ještě piluje. Pokud vím, tak právě na páteční jednání by měl být hotový.

Předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že „dospěli k textu, který je pro ČSSD akceptovatelný a řeší všechny věci, které bylo třeba vyřešit“. Vnímáte to také tak?

Já jsem měl poměrně kategorická vyjádření a vím, proč jsem tak činil. Hovořili jsme o pěti podmínkách, které by měly být splněny. A já vnímám to, že z pěti byly čtyři – možná s výhradami - akceptovány. Pátá je jen z části.

To je podmínka týkající se změn v orgánech sněmovny tak, aby odpovídaly složení vládní koalice. Já jsem prostě přesvědčen, že to nejsou oddělené věci, jak nám tvrdí hnutí ANO, ale jsou to spojité nádoby. Je to o tom, že sněmovna, byť byla ustavena a pan předseda Faltýnek mluví o tom, že jde o dohodu až po volbách, tak já zdůrazňuji, že to není dohoda všech, ale jen vybraných. Každý se necítí v orgánech dostatečně zastoupený.

Pokud by vůbec měla sociální demokracie vstoupit do vlády, tak by to mělo být za podmínky, že bude v rámci poslanecké sněmovny jasné, kdo tvoří vládu. Neměly by tady vznikat nějaké dvě skupiny.

To je něco, co jsem nazýval koalicí na exekutivní, vládní úrovni a pak jakousi koalicí ve sněmovně. Od roku 1992 tomu tak bylo vždycky, že si vzájemně odpovídaly. Nevím, proč by se toto volební období mělo lišit. Každopádně to je zodpovědnost hnutí ANO a já vyčkám, jaké budou závěry. Zdůrazňuji, že pro naše členy právě tato otázka může být poměrně zásadní.

Mluvíte konkrétně o zastoupení členů SPD ve sněmovních orgánech?

Já to nebudu konkretizovat. Domnívám se, že vládní koalice se má zobrazit i v rámci poslanecké sněmovny. My jsme jednoznačně řekli, že na žádnou funkci neaspirujeme. Nevím, proč bychom měli aspirovat například na dalšího místopředsedu sněmovny. To by neodpovídalo výsledku voleb.

Na druhou stranu je ale potřeba vnímat, že tyto věci jsou propojené, vláda získává důvěru ve sněmovně, tudíž je jí z Ústavy zodpovědná. Pokud toto hnutí ANO nechce respektovat, tak nám v podstatě sděluje, že s námi počítá „pouze“ do vládní spolupráce, ale já potom budu napjatě čekat na každé hlasování, abych viděl, nakolik koalice funguje, nebo nefunguje.

Zbývající čtyři „problémy“ podle vás tedy vyřešeny jsou?

Programové otázky byly dořešeny, důstojné zastoupení soc. dem. ve vládě je dořešeno, koaliční pojistky existují, formulace ve vztahu k odsouzenému předsedovi vlády existuje také. Ale bohužel se stále nedaří vysvětlit, že vláda a sněmovna jsou propojeny a že se na to nejde dívat separátně. V tomto vidím, že ještě určitá rezerva je. Pokud hnutí ANO na tuto záležitost nechce přistoupit, pak je to jednoznačně věc pro rozhodnutí členské základny. Když se ta vysloví proti, tak je to pochopitelné, protože členské základně se nebude úplně líbit, že by jeden z koaličních partnerů napřímo spolupracoval například s SPD. To jsem si i schválili usnesením na Ústředním výkonném výboru.

Výsledek referenda je velká neznámá…

Je to velmi otevřená otázka, proto naznačuji, že i když jednání na úrovni vyjednavačů se chýlí ke konci, tak rozhodně nemůžeme říct, že vláda vzniká. Naopak vnímám poměrně silné názory uvnitř sociální demokracie, které spolupráci odmítají, a to za de facto všech okolností. Ostatně hnutí ANO a Andrej Babiš jsou ti, kteří sociální demokracii připravili o voliče, protože v podstatě ukradli sociálnědemokratický program. To je věc, která je poměrně podstatná, protože i vyjadřování pana premiéra na nejrůznějších akcích na veřejnosti o sociální demokracii také nebyla úplně diplomatická. To vše hraje roli při rozhodování členů, kteří vnímají celou situaci. Pokud já mám říct za sebe, tak také vyčkám dalších dnů a teprve se rozhodnu, jak budu hlasovat.

Na mě působíte v pohledu na vládní koalici poměrně kriticky. Jako hejtman máte zkušenost z krajů a právě krajské organizace se staví ke spolupráci s ANO kriticky i kvůli blížícím se komunálním volbám.

Já jsem výrazně opatrnější v hodnocení, protože si myslím, že situace si to vyžaduje. Ve svých vyjádřeních jsem konzistentní. Prostě vnímám, že hnutí ANO nechce žádným způsobem vstupovat do poměru ve sněmovně, a tím nám do jisté míry říká, že prostě koalice je na vládní úrovni, ale ve sněmovně bude hlasovací mašinerie. Já prostě nevím, jestli chceme někomu dělat šašky.

Zároveň jste ale členem vedení sociální demokracie, které vládní dohodu dohaduje. Necítíte v tom rozpor? Nebude referendum v podstatě i hlasováním o novém vedení?

Nebude, protože nové vedení dostalo úkol od sjezdu, který jej zvolil, že má nějakým způsobem jednat o podmínkách případné vládní účasti. Kolegové Zimola a Hamáček tak činí už vlastně třetí měsíc. Podle mého názoru je pravda, že se daří de facto dojednat maximum možného. Je ale otázka, jestli je to pro členskou základnu dostatečné. To se dozvíme až na základě výsledků referenda.

Ostatně referendum využila německá SPD a myslím, že je to nejdemokratičtější způsob. Žádná ze stran v Česku toto nedělá, kromě snad Pirátů v rámci elektronického hlasování. Vnímáme to jako určitý posun, protože zatím v ANO to funguje tak, že jeden zavelí a všichni salutují, tak v našem případě je otevřené hlasování v rámci celé členské základny.

Jaký je váš názor: měli by Jan Hamáček a Jiří Zimola spojit s hlasováním i své funkce a tím celé dohodě dodat ještě větší důležitost?

Já se nedomnívám, že je to správné. Oba dva pánové připravili nějakou alternativu. Na druhou stranu členové soc. dem. musí říct, kterým směrem se ČSSD vydá v následujícím období. Myslím, že oni odvedli kus práce. Bohužel hnutí ANO v některých případech trvá na svém. Jestli to bude zásadní otázka pro členy, se uvidí v referendu. Nicméně bych to nepropojoval.

Jak bude referendum konkrétně vypadat?

Řád jednoznačně říká, že hlasování bude probíhat na místních organizacích, které budou svolány většinou za tímto účelem, ale pravděpodobně se budou scházet i za účelem schvalování kandidátek pro komunální volby. Takže se spojí dvě důležité otázky. Hlasování bude probíhat tajným způsobem, dojde k součtu a v rámci republiky se dozvíme 8. června výsledek.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1