Nevylučuji další debatu o rozdělení resortů, rozhodnout ale musí Babiš, říká k vznikající vládě Brabec | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevylučuji další debatu o rozdělení resortů, rozhodnout ale musí Babiš, říká k vznikající vládě Brabec

Nevylučuji další debatu o rozdělení resortů, rozhodnout ale musí Babiš, říká k vznikající vládě Brabec

Vicepremiér Richard Brabec nevylučuje, že by se při vyjednáváních o nové vládě mohli politici ANO a ČSSD ještě vrátit k rozdělení resortů v souvislosti informací z médií, že sociální demokraté by chtěli vyměnit ministerstvo zemědělství za resort obrany. Novinářům Brabec řekl, že rozhodnutí je na předsedovi ANO Andreji Babišovi a změnu by musely schválit výbor a poslanecký klub hnutí ANO.

Babiš v průběhu jednání vlády návrh odmítl komentovat. „Jednání je dneska v podvečer, nechám to bez komentáře,“ uvedl.

„Na posledním jednání nám bylo naznačeno, že si sociální demokraté umějí představit ještě nějakou debatu o rozdělení resortů, ale nebylo to specifikováno,“ uvedl Brabec. Dodal, že on jedná o programové části dohody a rozdělení resortů je věcí předsedy ANO Andreje Babiše. Poznamenal, že výměna zemědělství za obranu je pro něj "relativně novinka". „Vím, že kolegové z ČSSD hledali kandidáta na ministerstvo zemědělství, ale je na to ještě nějaký čas,“ uvedl.

Sociálním demokratům by podle dosavadních dohod měla připadnout vedle vnitra, o které se vedly největší spory, i ministerstva práce a sociálních věcí, zemědělství, kultury a zahraničí.

Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) při příchodu na jednání vlády v demisi nechtěla situaci komentovat. „Je to politické vyjednávání. Je to na premiérovi Andreji Babišovi, co vůbec udělá, co on sám chce. Jaká ministerstva chce, jestli se zbaví ministerstva vnitra, ministerstva práce a sociálních věcí i ministerstva obrany, to jsou všechny tři silové resorty, to je čistě na něm,“ uvedla jen.

Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) novinářům řekla, že její tým zatím pracuje. Plánuje, že se po odchodu z kabinetu vrátí k práci expertky na financování zdravotnictví a sociálních věcí. S Babišem o svém případném angažmá v nějaké státní organizaci zatím nejednala.

Vyjednavači ANO a ČSSD se dnes v podvečer sejdou nad konečným zněním návrhu programového prohlášení potom, co v pondělí předsedové ANO Babiš a ČSSD Jan Hamáček dospěli k textu koaliční smlouvy, který je podle Hamáčka akceptovatelný pro sociální demokracii. Podle předsedy ČSSD byly vyřešeny všechny záležitosti ohledně pojistek, které strana v koaliční smlouvě chtěla mít. S přesným zněním návrhu dohody chce seznámit nejprve v pátek vedení ČSSD.

Brabec v úterý pozdě večer dostal od místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly upravenou verzi programového dokumentu. „Nemělo by tam být nic tak zásadního, nad čím bychom se měli znovu scházet, ale uvidíme,“ myslí si. Zatím bez definitní shody zůstává podle něj pouze otázka termínu znovuzavedení proplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání. ANO prosazuje formulaci, že nejdříve by se tak mělo stát v červenci příštího roku s podmínkou, že se změna nedotkne zaměstnanosti. Němcová téma spojuje s přípravou elektronické neschopenky, za přijatelnější termín považuje proto ANO až leden 2020.

V pátek se kvůli dohodě na společné menšinové vládě tolerované komunisty sejde předsednictvo ČSSD i poslanecký klub ANO. Babiš v pondělí nevyloučil, že by ANO mohlo do nového kabinetu nominovat některé jiné ministry. „Nedá se to vyloučit,“ uvedl. Konkrétní resorty odmítl jmenovat. Dnes záměr odejít z politiky potvrdil končící ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.