Články odjinud

Nic není na věky, ani oligarcha v čele vlády. Naši podporu má velmi podmíněnou, říká Dolejš z KSČM

Nic není na věky, ani oligarcha v čele vlády. Naši podporu má velmi podmíněnou, říká Dolejš z KSČM

V devět hodin začala dlouhým projevem předsedy ODS Petra Fialy mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, která má na programu jediný bod: hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše. Žádné drama nás ale nehledě na vypjatá řečnická vystoupení nečeká. Sociální demokraté při hlasování opustí sál, komunisté návrh na vyslovení nepodpoří. Také díky nim tedy vláda hlasování o nedůvěře ustojí. Právě proto jsme o situaci hovořili ještě před začátkem schůze s poslancem a bývalým místopředsedou KSČM Jiřím Dolejšem. 

Když to vezmu kolem a kolem, a pokud pominu kauzu Čapí hnízdo, tak se mi situace jeví tak, že je Andrej Babiš z pozice premiéra do příštích voleb nesesaditelný. Buď bude vládnout s ČSSD a podporou KSČM, anebo za sociální demokraty zaskočí SPD. Vidíte to podobně?

Nic není na věky, ani oligarcha Babiš v čele vlády. A ten má naši podporu velmi podmíněnou. Za prvé jde o jeho trestní stíhání. Pokud by řízení dospělo k nějakému významnému přelomu (tím nemyslím mediální spekulace), pak bychom museli reagovat. A za druhé jde o to, že tolerance je daná ochotou aspoň něco z levicových požadavků plnit, počínaje obsahem tzv. tolerančního patentu. Jde o tvrdý audit plnění slibů levici zejména v sociální oblasti. S tím souvisí podpora menšinové vládě s ČSSD. Pokud by se chtěl Babiš opřít o xenofobní populisty z SPD, byl by to pro nás další problém.  

Podle KSČM jsou poslední události kolem Andreje Babiše jen jakousi mediální hrou. Co by se muselo stát, abyste přestali vládu v čele s trestně stíhaným premiérem podporovat?

Především i my vnímáme skutečnost trestního stíhání premiéra jako zátěž pro Českou republiku, bez ohledu na právní princip presumpce neviny. Trestní stíhání by ale muselo především snést skutečné důkazy a muselo by zamířit k soudu. Nebo by muselo být relevantně doloženo ovlivňování orgánů činných v trestním řízení.

Příběh Babiše juniora byl skutečně především mediální spekulací. A policie, státní zastupitelství ale i zpravodajské služby nepotvrdily nic z toho, o čem se tu spekulovalo. Většina faktů, o kterých se nyní psalo, byla známa už v době, kdy běželo imunitní řízení s Babišem či když dostala jeho vláda ve sněmovně důvěru.

Vojtěch Filip hovořil v týdnu o tom, že páteční podporu Andreje Babiše podmiňuje přesuny v rozpočtu v řádu dvou až tří miliard. Můžete vaše podmínky a požadavky specifikovat?

Schvalování státního rozpočtu není zahrnuto v zmíněném tolerančním patentu. Ale je logické, že realizace priorit je podmíněna jejich financováním. To se týká už peněz na navýšení platů ve veřejném sektoru či na navýšení minimálních mezd. Jednáme ale i o dalších pozměňovacích návrzích, již v rámci základních čísel návrhu, která byla schválena v prvním čtení zákona o rozpočtu.

Dokud neproběhne druhé čtení, tak vám přesný seznam našich návrhů nedám, některé se mohou dublovat s návrhy ČSSD, některé budou drobnější. Ale již nyní je jasné, že důraz bude kladen především na řešení problémů sociálních služeb či na finanční podporu nabídky nájemného bydlení v obcích.

Přesto se musím zeptat: Nezatěžuje už nyní Andrej Babiš českou politiku až příliš? Neměl by přece jen na post premiéra rezignovat?

Jistě by to mnohé vyřešilo a přispělo ke zklidnění situace. A pravicové opozici, která jinak spíše pravicového Babiše kritizuje za dočasný úkrok do leva, by to sebralo vítr z plachet. Ale jak to chcete zařídit, když ANO nikoho jiného nenavrhne a na Babišovi trvá i prezident Zeman. Tandem prezident a premiér je těžké obejít. Vždy může dojít k prodlužování vládnutí v demisi a k otálení při jmenování nové vlády. Do téhle ústavní pasti bychom se dostali, pokud bychom sny o podobném plánu B měli za realizovatelnou variantu.

Sociální demokraté ve středu uvedli, že by hlasovali pro rozpuštění sněmovny a tedy nové volby. Umíte si takový scénář představit?

Ke zkrácení volebního období již v minulosti došlo. Je to mimořádné řešení, ale ústavně možné. Bylo to v roce 1998 a v roce 2013. Pokud by to ale mělo jít cestou ústavního zákona, tak by pro to muselo být 120 poslanců. Když odečtu pidifrakce, které jsou nad propastí nezvolení, tak se to neobejde bez samotného ANO. Také se nabízí otázka po smyslu takového kroku.

Dosud preference potvrzují, že by opět s převahou vyhrálo ANO a tudíž že by mohl prezident Zeman opět pověřit je jako vítěze. Pozice levice se příliš nezměnila. V podstatě by politická mapa vypadala s malými odchylkami velmi podobně. To jsou důvody, proč lze říci, že něco takového nyní opravdu není na stole. A od ČSSD jde jen o nadbytečné gesto, kdy se pouze zatížili do budoucna sporným politickým slibem.  

Jaká jiná realistická východiska z aktuální politické krize vidíte?

Po hlasování o nedůvěře se prostě pojede dál a klíčové bude, jak kvalitní vládnutí v dosavadní menšinové sestavě ANO a ČSSD předvede. Je jen na nich, zda dají buď pravicové opozici, anebo tolerující KSČM z leva důvod zatřást znovu jejich stabilitou. Ale to už je osud menšinových vlád, které musí více vyjednávat a více energie věnovat hledání kompromisů. Je tu celá řada témat, která voliče budou zajímat – od systému zvyšování minimální mzdy, přes ochranu domácích surovinových zdrojů a sociální bydlení až po udržitelnost veřejných služeb.

Menšinová vláda by nevznikla bez podpory komunistů, zrovna tak vás vláda potřebuje při hlasování o nedůvěře. Za rozuzlení této zápletky tedy ponesete spoluodpovědnost. Jak chcete svůj postup obhájit před voliči?

Názory mezi našimi volič jsou poměrně jasné. Na rozdíl od voličů tzv. demokratického bloku jsou kritičtí k současným mediálním spekulacím šířených některými médii a k nátlakovým veřejným akcím ve velkých městech. Podstatné je pro ně spíš, jak tvrdě bude levice vymáhat plnění slibů a tlačit na vládu z leva. Asi to vydráždí pravý kout politiky ke kampaním proti levici.

A také to nebude jednoduché, pokud v druhé polovině volebního období vyšumí hospodářská konjunktura a zápas za sociálně ekonomické zájmy bude tvrdší. Ale to jediné má smysl. Součástí objasnění této pozice také musí být parlamentní kontrola nezávislosti průběhu trestního řízení s vládními politiky. Opakem by byl jen nihilismus v přístupu k právnímu státu a to by bylo špatně.

Přesto se vás chci zeptat, existují pro KSČM také argumenty a hlediska proti vládě Andreje Babiše. Přece jen je s podivem, když se komunisté spojují s oligarchou…

Samozřejmě že podpora nelevicové vlády v čele se stíhaným oligarchou má svá rizika. Ale když se v létě rozhodovalo o její podpoře, bylo to rozhodnutí poměrně jasně většinové. Na tom se nic nemění. A případné vnitřní odbojné skupiny zatím spíše předvedli poněkud nedomyšlenou palbu na štáby – osobními ambicemi motivované útoky na vedení nejsou nijakým úspěchem pro ostatní straníky – než aby ukázali, že mají nějaké konkrétní alternativní řešení. Takže v porovnání třeba s ČSSD je v KSČM poměrně klid.
             
Úsměvné je, že o komunistické podpoře oligarchy jako o ideologické mesalianci často slýcháme právě z míst, kde nevadila vláda kmotrů, kdy tito představitelé pravice mají až dojemnou starost o antikapitalistickou čistotu postupu zastánců socialismu. Ale ať již to myslí jakkoliv „upřímně“, tak je snad jasné, že pro nás je to jen taktický krok. Jde o kalkul, že oligarcha opřený dočasně doleva je menší zlo, než návrat rigorózní a asociální pravice, která v sociálním státu umí jen škrtat. Návrat před rok 2012 si levicový volič vskutku nepřeje.
   
Už jste to zmínil. Ještě se k tomu ale vrátím: jak hodnotíte postup Miloše Zemana, který opět potvrdil, že je věrným spojencem předsedy hnutí ANO?

Prezident Zeman je mocenský pragmatik, možná až cynik. Jemu tato kombinace prostě vyhovuje. Ale pohybuje se v rámci, který mu dovoluje Ústava. A je třeba s tímto chováním prostě počítat jako s realitou. Všichni ti bojovníci s přímo zvoleným prezidentem by si měli uvědomit, že jeho mandát končí až v roce 2022.

Pokud se podíváte na trend podpory KSČM, nezapochybujete aspoň občas v tom smyslu, zda byla podpora menšinové vlády s trestně stíhaným premiérem v čele ze strany KSČM správnou?

Osobně ne. Sám jsem ve volební kampani na podzim roku 2017 patřil ke kritikům politiky šéfa ANO, upozorňoval jsem i na rizika oligarchizace a přinejmenším reputační riziko dané trestním stíháním. Ale přes všechny tyto věci volič rozhodl. A dokonce kolem čtvrt milionu voličů odešlo přes všechnu tu kritiku od KSČM k hnutí ANO. To musím vnímat jako realitu, stehně jako povolební vyjednávání, které v jiných variantách nebylo úspěšné. Vláda ANO a ODS by nám sice umožnila pohodlnější život v opozici, ale představa, že ANO nenavrhne svého šéfa, byla prostě nereálná. Ti, co o ní dokola hovoří, jsou podle mne naivní.
         
Vsadili jsme tedy na podle mne nejreálnější cestu jak z ústavní pasti. Kopáním do Babiše, když naši voliči jsou z pragmatických pohnutek u něj, by je zpět nepřivedlo. Stejně jako by je nepřilákalo pouhé vyšívání ideologických ornamentů na vyšisované minulé prapory. KSČM to přes její oslabenou pozici v parlamentu přineslo jistý praktický vliv na vládnutí. A straníci i voliči tohle myslím chápou.

Je to samozřejmě dočasné a musíme se k tomu taktickému kroku opakovaně vracet a vyhodnocovat vývoj. Věřím, že se klasický duel pravice a levice vrátí, že ANO udělá nejspíš úkrok zpět doprava a my bychom se na to měli nejpozději na sjezdu v roce 2020 personálně i programově připravit.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818