Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Noční obloha bude magická: Rozzáří ji padající Leonidy

Noční obloha bude magická: Rozzáří ji padající Leonidy

Pokud vás fascinuje noční obloha a máte chuť na zajímavou podívanou, pak byste si o tomto víkendu měli nařídit budík a trošku si přivstat, nebo jít naopak spát pozdě. Obloha se totiž promění v kouzelné divadlo v podobě meteorického roje. O co jde?

Tento pátek 17. listopadu a v sobotu 18. listopadu nás čeká na obloze zajímavá podívaná – roj Leonid, který bude nejspíš jedním z nejpozoruhodnějších meteorických úkazů roku.

Na obloze by se měly objevit tisíce padajících hvězd. Podmínky jsou podle předpovědi pro nevšední podívanou dobré  Pokud se tedy počasí na poslední chvíli nezkazí, Leonidy by měly být dle portálu Astro.cz nepřehlédnutelné.

Meteorický roj můžeme na obloze pozorovat každý rok. Velmi často se o něm ale mluví  hlavně v souvislosti s bohatými meteorickými dešti, které se však na obloze vyjímají přibližně jednou za 33 let. Letos to bohužel nebude. Naposledy se meteorický déšť „dostavil“ v letech 2001, ale i 2002.

A v kolik hodin by měly být Leonidy nejvíce zřetelné? Budete si muset trochu přivstat, protože se jedná o dobu ještě před svítáním. A pokud půjdete do postele až později v noci, i tak byste měli mít štěstí.

Leonidy by měly být viditelné už od půlnoci, a to jak v páteční, tak i sobotní noc.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link