Novinář ČRo napadl bezdomovce na sjezdu ČSSD. Agresivně a bezdůvodně, říká Rychlíková | info.cz

Články odjinud

Novinář ČRo napadl bezdomovce na sjezdu ČSSD. Agresivně a bezdůvodně, říká Rychlíková

Vzruchu na sjezdu sociálních demokratů příliš není. O jeden se ale postaral Štěpán Kotrba, novinář na akci akreditovaný za Český rozhlas, když zaútočil pepřovým sprejem na bezdomovce. Podle dokumentaristky a redaktorky A2larmu Apoleny Rychlíkové šlo o zcela bezdůvodný a nepřiměřený atak. Řekla nám to v exkluzivním rozhovoru krátce po incidentu.

Kromě volby vedení sociální demokracie způsobil rozruch na sjezdu ČSSD incident, kdy jeden z novinářů – Štěpán Kotrba  napadl před budovou, kde se akce koná, bezdomovce. Ty jsi u toho byla, co se tam tedy přesně stalo?

Byla jsem v hloučku novinářů před kulturním domem, kromě mě tam byla například Ivana Svobodová z Respektu. Celý den se přitom kolem Střelnice (kulturní dům, kde se sjezd ČSSD koná, pozn. redakce) pohybují dva lidé z ulice, kteří občas někoho požádají o cigaretu, případně o nějaké drobné peníze. No a tito dva pánové, mimochodem, jak mi řekli, jde o voliče ČSSD, se začali bavit se Štěpánem Kotrbou, vedle kterého stál pan Poche (Miroslav Poche, europoslanec ČSSD, pozn. redakce).

 

Úplně jsem neslyšela, o čem si povídají, rozhodně to ale nebylo tak, že by tam došlo nějakému fyzickému ataku. Přesto vytáhl zničehonic Štěpán Kotrba pepřový sprej a na dvakrát ho tomu bezdomovci nastříkal do očí. Poprvé to bylo z hodně velké blízkosti, a poté, co se ten člověk zhroutil, na něj stříkal znovu. Přitom už byl zasažený a zcela bezmocný tou první dávkou.

Shodou okolností jsem šel chvíli poté dolů po schodech kousek od místa, kde se to stalo, a zaznamenal jsem, jak jsi na situaci prudce reagovala a hádala ses s ním. Co ti říkal?

Vlastně už ve chvíli, kdy jsem viděla, že vytahuje „pepřák“, tak jsem na něj začala hrozně křičet. Toho incidentu si v tu chvíli v podstatě skoro nikdo nevšímal, běžela jsem k němu a strašně na něj řvala a nutila jsem ho, ať něco začne dělat, ať mu dá vodu, nebo ať se mu minimálně omluví. Byla to ode mě hodně impulzivní reakce, opravdu jsem na něj křičela…

On ale zmizel dovnitř. Šla jsem tudíž zase za ním a vše mu to zopakovala. Mezitím ale začal nějakou pomoc organizovat pan Poche, protože oba ti bezdomovci měli zcela opuchlé oči. Začal jim shánět vodu a s Ivanou Svobodovou je pak vzali dovnitř, aby si to mohli na toaletách vymýt.

Ostatní zúčastnění nějak reagovali? 

Myslím, že tam byla ještě jedna redaktorka. Jinak spíš ne. Většina z nich ale kromě mě a Ivany Svobodové neviděla ten atak a celý jeho průběh.

A Štěpán Kotrba ho zdůvodnil jak?

Kotrba tvrdil, že ho ti bezdomovci napadli. Což není pravda. I pokud by to navíc pravda byla, a ona fakt není, tak minimálně by tu měli být a taky jsou mechanismy, jak takovou situaci řešit. Může se nechat zavolat policie nebo ochranka, je tady hodně lidí, kteří to tady organizují a dohlíží na průběh sjezdu. Myslím, že je to věc klasifikovatelná na nějaké trestní oznámení, protože ten člověk se k němu nezachoval agresivně, neodehrálo se to v jakékoli sebeobraně, jak Kotrba tvrdí. Po intervenci Ivany Svobodové Štěpána Kotrbu nechali ze sjezdu vyvést.

On tady byl akreditovaný jako novinář Českého rozhlasu?

Ano, byla tady akreditovaný jako zástupce Českého rozhlasu. Zda to tak ale bylo doopravdy, netuším. Muselo by se to nechat ověřit někoho kompetentního z rozhlasu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud