Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novinář ČRo napadl bezdomovce na sjezdu ČSSD. Agresivně a bezdůvodně, říká Rychlíková

Novinář ČRo napadl bezdomovce na sjezdu ČSSD. Agresivně a bezdůvodně, říká Rychlíková

Vzruchu na sjezdu sociálních demokratů příliš není. O jeden se ale postaral Štěpán Kotrba, novinář na akci akreditovaný za Český rozhlas, když zaútočil pepřovým sprejem na bezdomovce. Podle dokumentaristky a redaktorky A2larmu Apoleny Rychlíkové šlo o zcela bezdůvodný a nepřiměřený atak. Řekla nám to v exkluzivním rozhovoru krátce po incidentu.

Kromě volby vedení sociální demokracie způsobil rozruch na sjezdu ČSSD incident, kdy jeden z novinářů – Štěpán Kotrba  napadl před budovou, kde se akce koná, bezdomovce. Ty jsi u toho byla, co se tam tedy přesně stalo?

Byla jsem v hloučku novinářů před kulturním domem, kromě mě tam byla například Ivana Svobodová z Respektu. Celý den se přitom kolem Střelnice (kulturní dům, kde se sjezd ČSSD koná, pozn. redakce) pohybují dva lidé z ulice, kteří občas někoho požádají o cigaretu, případně o nějaké drobné peníze. No a tito dva pánové, mimochodem, jak mi řekli, jde o voliče ČSSD, se začali bavit se Štěpánem Kotrbou, vedle kterého stál pan Poche (Miroslav Poche, europoslanec ČSSD, pozn. redakce).

 

Úplně jsem neslyšela, o čem si povídají, rozhodně to ale nebylo tak, že by tam došlo nějakému fyzickému ataku. Přesto vytáhl zničehonic Štěpán Kotrba pepřový sprej a na dvakrát ho tomu bezdomovci nastříkal do očí. Poprvé to bylo z hodně velké blízkosti, a poté, co se ten člověk zhroutil, na něj stříkal znovu. Přitom už byl zasažený a zcela bezmocný tou první dávkou.

Shodou okolností jsem šel chvíli poté dolů po schodech kousek od místa, kde se to stalo, a zaznamenal jsem, jak jsi na situaci prudce reagovala a hádala ses s ním. Co ti říkal?

Vlastně už ve chvíli, kdy jsem viděla, že vytahuje „pepřák“, tak jsem na něj začala hrozně křičet. Toho incidentu si v tu chvíli v podstatě skoro nikdo nevšímal, běžela jsem k němu a strašně na něj řvala a nutila jsem ho, ať něco začne dělat, ať mu dá vodu, nebo ať se mu minimálně omluví. Byla to ode mě hodně impulzivní reakce, opravdu jsem na něj křičela…

On ale zmizel dovnitř. Šla jsem tudíž zase za ním a vše mu to zopakovala. Mezitím ale začal nějakou pomoc organizovat pan Poche, protože oba ti bezdomovci měli zcela opuchlé oči. Začal jim shánět vodu a s Ivanou Svobodovou je pak vzali dovnitř, aby si to mohli na toaletách vymýt.

Ostatní zúčastnění nějak reagovali? 

Myslím, že tam byla ještě jedna redaktorka. Jinak spíš ne. Většina z nich ale kromě mě a Ivany Svobodové neviděla ten atak a celý jeho průběh.

A Štěpán Kotrba ho zdůvodnil jak?

Kotrba tvrdil, že ho ti bezdomovci napadli. Což není pravda. I pokud by to navíc pravda byla, a ona fakt není, tak minimálně by tu měli být a taky jsou mechanismy, jak takovou situaci řešit. Může se nechat zavolat policie nebo ochranka, je tady hodně lidí, kteří to tady organizují a dohlíží na průběh sjezdu. Myslím, že je to věc klasifikovatelná na nějaké trestní oznámení, protože ten člověk se k němu nezachoval agresivně, neodehrálo se to v jakékoli sebeobraně, jak Kotrba tvrdí. Po intervenci Ivany Svobodové Štěpána Kotrbu nechali ze sjezdu vyvést.

On tady byl akreditovaný jako novinář Českého rozhlasu?

Ano, byla tady akreditovaný jako zástupce Českého rozhlasu. Zda to tak ale bylo doopravdy, netuším. Muselo by se to nechat ověřit někoho kompetentního z rozhlasu. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1