Nudný sněm ANO? Babiš bude zadělávat politické těsto na budoucí koalice, říká Znoj | info.cz

Články odjinud

Nudný sněm ANO? Babiš bude zadělávat politické těsto na budoucí koalice, říká Znoj

Podle politologa Milana Znoje neplatí teze, dle které bude víkendový sněm hnutí ANO nudný či nezajímavý. Podle něj je naopak evidentní, že Babiš hledá možnosti, jak inovovat politický profil svého hnutí způsobem, který by mu umožnil být součástí vládní koalice také po příštích volbách. „Andrej Babiš a hnutí ANO budou na sněmu zadělávat politické těsto na budoucí koalice. Avšak o tom, zda budou vítězné, zatím mnoho nevíme,“ říká Znoj v dalším díle cyklu INFO.CZ o blížícím se sněmu dominantní síly české politiky posledních několika let.

Znoj je přitom přesvědčený, že se celá akce, která se uskuteční v neděli tradičně na pražském Chodově, jen stěží bude moct vyhnout profilovým či konfliktním politickým tématům. Zároveň ale pochybuje, že se hnutí ANO bude chtít takto profilovat ohledně evropských voleb. „A pokud ano,“ dodává Znoj v rozsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ, „pak by to znamenalo, že se Andrej Babiš a hnutí ANO přímo zapojí do evropského souboje o budoucnost Evropské unie po boku nacionalistických a eurofobních stran střední i západní Evropy.“

Topol Show

Znoj nicméně upozorňuje, že je pro Babiše stále prioritou především domácí politika. „V tomto případě se pokusy o novou politickou profilaci budou týkat spíše toho, jak by hnutí ANO mohlo zvýšit svůj koaliční potenciál, zejména na pravici, kde je dosud odmítáno,“ říká politolog s tím, že lze právě z tohoto důvodu očekávat menší posun doprava, ať už v rétorice, nebo personálně. „Andrej Babiš nebude mít velký problém s tím, aby oprášil svou rétoriku o nutnosti úspor, vyrovnaném rozpočtu, neprojídání budoucnosti a nezvyšování daní, ovšem kromě zdanění hazardu nebo alkoholu,“ míní politolog.

Otázkou podle něj ovšem je, nakolik mu to média tak říkajíc zbaští. „V každém případě bude řeč o daňových paušálech pro živnostníky, neboť hnutí ANO musí najít argumentaci, jak čelit politickým konfliktům kolem další vlny EET, kterou ve středu v prvním čtení schválila sněmovna a která zasáhne živnostníky a bude vodou na mlýn tradiční pravici,“ vysvětluje Znoj.

Zároveň je podle něj prakticky jisté, že sněm hnutí ANO bude chtít podtrhnout úspěchy strany v nedávných parlamentních i komunálních volbách. Odtud mimochodem pramení také neotřesitelná pozice předsedy Andreje Babiše jako úspěšného vůdce. Otázka tak pouze zní, zda se na sněmu strhne nějaký souboj o další místa ve vedení. Podle Znoje sotva. „Zájemců je více, ale půjde o kontinuitu. Otázkou také je, nakolik nechá Andrej Babiš volbě místopředsedů volný průběh, anebo zda je bude usměrňovat,“ uvažuje politolog.

A připomíná, že nabídku budou mít delegáti sněmu relativně pestrou: „Jaroslav Faltýnek jako Babišův věrný pomocník, Richard Brabec jako Babišův spolehlivý manažer a Radek Vondráček jako Babišův nevýbojný předseda sněmovny. Vedle nich ale vyrostli regionální politici. Hnutí ANO (zatím) nemá silné krajské struktury, ale má výrazné krajské politiky. Petr Vokřál byl první z nich, když se stal primátorem Brna, ale výrazně zabodoval také nynější primátor Ostravy Tomáš Macura,“ vypočítává Znoj.

Nepřehlédnutelná je podle něj také Jaroslava Jermanová. O přízeň stále bojuje také Radka Maxová z jižních Čech. „Zakletá je ale Praha, kde Andrej Babiš vsadil na podnikatele Petra Stuchlíka, ale svou polívčičku si tu stále ohřívá také Patrik Nacher, nicméně Pražané dávají přednost méně známému Říčařovi. Sněm hnutí ANO, který potvrdí většinu stávajícího vedení, bude mít dosti vhodných adeptů do vedení strany,“ uzavírá Znoj úvahu na toto téma.

Také s ním jsme nemohli minout téma týkající se programového ukotvení ANO. Znoj v této souvislosti upozorňuje, že Babišova formace sice nemá žádný propracovaný politický program, podle něj to ale neznamená, že jde o nepodstatnou otázku. „Andrej Babiš tvrdí, že hnutí ANO má program pro všechny, nikoli jen pro pravicové, anebo jen pro levicové voliče. To ale neznamená, že by hnutí ANO nemělo politický profil,“ říká Znoj.

Upozorňuje přitom, že se tento politický profil vytváří tematicky, podle toho, co se dostane na první místa ve veřejných vystoupeních politiků hnutí ANO, a také personálně, podle toho, který politik, s jakým portfoliem bude vybraná témata veřejně prezentovat. „Petr Vokřál ve vedení znamená jiné hnutí ANO než Tomáš Macura, natož Petr Stuchlík,“ vysvětluje Znoj.

Na otázku, zda lze hnutí ANO označit za levicový subjekt, reaguje takto: „Tak o něm mluví ODS a spříznění novináři, kteří chtějí revitalizaci tradiční pravice, zde ODS, na úkor hnutí ANO.“ Argument, že je ANO levicové, protože o minulých sněmovních volbách přebralo voliče sociální demokracii a KSČM, je ale podle Znoje zmatečný. „V předminulých volbách ANO sebralo zase voliče pravici, takže by se mělo říci, že tehdy bylo pravicové. Jinak řečeno by musela během Sobotkovy vlády nastat radikální proměna české veřejnosti, která by většinově změnila svou hodnotovou orientaci z pravicové na levicovou,“ říká Znoj.

A pokračuje: „O ničem takovém se neví, takže celý argument s levicovostí ANO je zmatečný. Přesto lze rozumně tvrdit, že se hnutí ANO v mezidobí podařilo příznivě nastavit svou tvář k levicovým voličům a získat je na svou stranu, aniž přitom ztratilo většinovou podporu u dřívějších pravicových voličů. Výsledkem bylo vítězství ve volbách, marginalizace ČSSD a stávající koalice, v níž je ČSSD slabým partnerem.“

Tento manévr se ale podle jeho slov vyčerpal. „Také proto se bude muset hnutí ANO připravovat na příští koalice a vyprofilovat příští konflikty. Otázku je, co z toho se otevře na nedělním sněmu ANO v Praze,“ dodává politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. Také on se přitom nikterak nepozastavuje nad tím, že se hnutí ANO rovná Andrej Babiš.

„Pokud je strana úspěšná, tak nelze čekat, že by se na tom mohlo něco změnit. Svým způsobem se dá říci, že hnutí ANO jde s duchem doby. Všeobecně platí, že politika se personifikuje, programy nejsou směrodatné, ale mají jenom signalizační funkci, a strany už dávno nejsou masové organizace,“ uvažuje Znoj. Podle jeho mínění to mimo jiné znamená, že je hnutí ANO stranou nového typu a Andrej Babiš novým typem populistického vůdce.

„Úspěch jeho hnutí v několikerých volbách a podpora, které se Andrej Babiš stále těší u občanů navzdory četným skandálům, které média stále rozviřují, jsou zřejmým dokladem toho, jak dalekosáhle se proměnila česká politika od doby, kdy o přízeň voličů soupeřily tzv. zavedené strany pravice a levice v rámci neoliberálního paradigmatu demokratické transformace z 90. let,“ rekapituluje Znoj.

A uzavírá: „Od voleb v roce 2013 se u nás vytváří nová struktura politických stran. Hnutí ANO se stalo dominantní politickou silou a ostatní strany složitě hledají své místo na slunci. Piráti jsou také nositeli změny. ODS teprve testuje parametry své proměny. Ostatní strany se pohybují na hraně parlamentního přežití.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud