Europoslanecký asistent Zedník, který se v Bruselu zabývá ochranou spotřebitele, nakoupil podle Českého rozhlasu spolu se svými obchodními partnery 116 bytů v Mostě a nedalekých Obrnicích.
Zedník v prohlášení zaslaném ČTK odmítl, aby byl spojován s takzvaným obchodem s chudobou. "Pořízení nemovitého majetku pomocí hypotečních úvěrů za účelem pronájmu není možné v demokratické společnosti považovat za nelegální, nepoctivou, či dokonce snad skandální aktivitu. Rozhodně ne v mém případě, když nájemné dosahuje v mnou vlastněných bytech v médiích propírané lokalitě Most v průměru nižších hodnot, než jaké jsou v dané lokalitě u bytů v osobním vlastnictví obvyklé," napsal.
Zedník také uvedl, že do nemovitostí na pronájem začal investovat ještě před nástupem na asistentskou pozici v Evropském parlamentu. Byty podle svého vyjádření nakupuje ve všech částech měst, nejen v lokalitách označovaných za sociálně vyloučené.
Jihočeská ODS, jejímž členem Zedník dosud byl, ho kvůli jeho podnikání vyzývala k pozastavení členství. Zedník k tomuto kroku přistoupil, vzdal se i kandidatury v komunálních volbách. Do strany se ale chce vrátit. "Členství pozastavím do doby, než se mi podaří vše kolegům vysvětlit, s čímž v ODS začnu až po komunálních volbách, aby nyní měli dostatek prostoru pro práci v kampani," uvedl.
Zedník chce také před Pospíšilem prokázat, že nedělá nic nelegálního nebo nepoctivého. Pospíšil v sobotu uvedl, že Zedníka vyzval, aby mu předložil veškeré podklady o svém podnikání. Pokud by se potvrdilo, že se jeho asistent podílel na takzvaném obchodu s chudobou, je Pospíšil připraven ho propustit.
Levné byty na Mostecku, které jsou často v sociálně vyloučených lokalitách, lákají podle Českého rozhlasu soukromé investory nejen z Česka, ale i Ruska či Izraele. Důvodem je relativně vysoké nájemné, které lidé mohou platit díky sociálním dávkám.