Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Obsadili nás těžkooděnci se samopaly,“ popisuje právník „zakleknuté“ FAU. Zásah Finanční správy byl nekompromisní

„Obsadili nás těžkooděnci se samopaly,“ popisuje právník „zakleknuté“ FAU. Zásah Finanční správy byl nekompromisní

Daňová správa poslala společnost FAU do konkurzu nezákonně a zásah proti ní byl nepřiměřený. V rozhovoru pro web iHNed.cz to tvrdí právník firmy Alfréd Šrámek. Říká, že byl svědkem toho, jak do sídla FAU naběhli těžkooděnci se samopaly. Finanční správa s ním navíc údajně odmítla jednat. Případ společnosti, která po zákroku úřadů skončila v insolvenci, poutá pozornost kvůli slovům exministra financí Andreje Babiše. Ten na tajně pořízených nahrávkách mluví o její likvidaci.

„Já jsem volal panu Janečkovi (ředitel Finanční správy, pozn. redakce), abychom se sešli, navrhl jsem mu, aby si k tomu vzal tým odborníků, aby neměl pocit, že o věci neví nic, protože je „jenom ředitel“. Pan Janeček mi řekl, že se se mnou scházet nechce. Vždycky se mi vyhnul. Ve světle toho si o tom můžu myslet mnohé,“ praví v rozhovoru Šrámek.

Obchodníka s pohonnými hmotami FAU poslala daňová správa do konkurzu skrze nekompromisní zajišťovací příkazy, které soud později označil za nezákonné. Kvůli doměřené dani jí poté správa v exekuci zabavila majetek. Podle Šrámka to proběhlo nelegálně. Společnost prý žádné peníze státu nedlužila.

„Standardně se zajišťovací příkaz vydává s lhůtou tři dny na naplnění. Tady byla lhůta zkrácena na nulu. Oni doručili a v ten moment zahájili daňovou exekuci. To znamená, že okamžitě zablokovali sklad, zapečetili ho, zastavili de facto v pohybu vlaky. Dokonce se prokázalo, že jeden ten vlak nebyl FAU, ale byl nějaké rafinerie, takže ten snad vydali. Z toho pohledu hodnotí FAU průběh exekuce jako naprosto nestandardní,“ popisuje.

Šrámek jednal v den, kdy exekuce začala, s celní správou pro Moravskoslezský kraj. V devět hodin ráno mu řekli, že rozhodnutí vydají v poledne. „V deset už ale byli na skladě. Oni samozřejmě věděli, že se něco děje, ale lhali mi do očí,“ konstatuje.

Samotný zásah podle jeho svědectví prováděli těžkooděnci ozbrojení automatickými zbraněmi. Na sobě měli neprůstřelné vesty. Ze sídla firmy si odnesli všechno. „Není běžné, aby stát zasáhl tak masivním způsobem za použití těžce ozbrojených složek, jako kdybychom byli drogový kartel,“ diví se způsobu provedení zásahu Šrámek.

O firmě FAU se začalo mluvit poté, co na na konci srpna twitterový účet nazvaný Skupina Šuman zveřejnil nahrávku, ve které někdejší ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš říká, že „naši klekli na FAU Přerov, takže ta je v insolvenci.“ 

Finanční správa podezření na nestrandardní a účelový postup odmítá. Zveřejnila proto materiály z kontroly FAU a popsala, jak měla firma podvádět. Jak stojí na webu ČT24, do dubna 2013 nakupovala FAU přes jediného dodavatele, později už ale transakce probíhala přes řetězec pěti firem. „První z tuzemských účastníků obchodního řetězce DPH do státního rozpočtu neodvedl a následující český subjekt ji nárokoval formou odpočtu daně,“ píše ČT.

Babiš mohl mít na likvidaci firmy zájem, jelikož vlastnila sklad pohonných hmot v areálu přerovské Prechezy, která patří Agrofertu z exministrova svěřenského fondu. Agrofert ale slovy svého mluvčího Karla Hanzelky zájem popřel.

„Já mám pouze informaci od pana Csabiho (tehdejší jednatel společnosti, pozn. red.), že měla Babišova Precheza zájem odkoupit celý areál a FAU to odmítla. Pokud bývalý ministr tvrdí, že „naši zaklekli na FAU“, tak můžeme spekulovat, jestli tam nějaký osobní zájem byl, nebo nebyl,“ podotýká Šrámek, jenž se nyní chystá proti provedení akce bránit.

„Budu se ptát, který úřad rozhodl o postupu. Určitě o tom nerozhodovali úředníci na úrovni finanční a celní správy, protože zásah byl korigován. Budu se ptát, kolik to stálo, proč nasadili takové masivní prostředky. Mimo jiné poslali tahače z Prahy, aby naložily osobní auta a odvezly je z Opavy do třicet kilometrů vzdálené obce. Upozorňoval jsem na neefektivní postup,“ dodává.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1