ODS žádá konec Dostálové kvůli možnému dotačnímu podvodu. Ministryně chyby odmítá a Babiš za ní stojí | info.cz

Články odjinud

ODS žádá konec Dostálové kvůli možnému dotačnímu podvodu. Ministryně chyby odmítá a Babiš za ní stojí

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) by měla podle opoziční ODS v souvislosti s případem CzechTourism rezignovat. Předseda občanských demokratů Petr Fiala před novináři poukázal na to, že v minulosti se odstupovalo v případě mnohem méně závažných podezření. Dostálová pochybení spadající do doby před jejím angažmá ve vládě znovu odmítla a premiér Babiš uvedl, že případ vysvětlila a má jeho podporu.

"Mně připadá logické, že člen vlády, u kterého je prováděna domovní prohlídka a který je podezřelý z dotačního podvodu, no tak že rezignuje. Rezignuje do doby, než se ta situace vyjasní a vyřeší," uvedl Fiala. Připomněl, že Dostálová se zabývá i případným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), který navíc čelí stíhání v případu dotace pro farmu Čapí hnízdo.

"V době, kterou nazývá předseda vlády Palermem, se odstupovalo v případě mnohem menších podezření. Dnes jako by se nic nedělo," řekl předseda ODS.

Dostálová rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní, o výdajích agentury CzechTourism ve prospěch "vyvolených osob" zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup, stojí podle České televize v soudním příkazu k domovní prohlídce. Podezřelé jsou smlouvy údajně za 38 milionů korun. Dostálová vinu odmítá. "Jak už jsem uvedla, nejsem si vědoma naprosto žádného pochybení a ministerstvo včetně mé osoby poskytuje policii maximální součinnost," sdělila dnes v tiskovém prohlášení.

Dostálová dnes řekla, že se snažila po problémech, které měli s nákupem reklamy její předchůdci, zamezit "leštění klik" a nastavila transparentní výběr. "Nehospodárnost to být nemůže," konstatovala s tím, že díky přístupu agentura nakoupila "za pár korun" v řádu několika milionů prostor pro reklamu v několikrát vyšším plnění.

Policisté ve druhé polovině listopadu kvůli kauze zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u Dostálové, odvezli její služební počítač.

Částka 38 milionů korun podle Dostálové není hodnota zakázek, o které se policie zajímá, ale souhrnná hodnota zakázek agentury CzechTourism zveřejněná v registru smluv. "Zcela mylná je také úvaha o dotačním podvodu, protože z technického hlediska ani není možný. Žádné dotace jsem agentuře přidělovat nemohla ani tehdy, ani nyní. Ani CzechTourism ze zákona dotace poskytovat nemůže," uvedla ministryně.

Dostálová, která měla agenturu dříve na starosti jako náměstkyně pro regionální rozvoj, patří podle ČT mezi hlavní podezřelé. Dalšími jsou odvolaný ředitel odboru regionálního partnerství v CzechTourismu Aleš Pangrác a podnikatel, který se podílel na prezentaci závodů na okruhu v Mostě.

Policisté ve druhé polovině listopadu kvůli kauze zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u Dostálové, odvezli její služební počítač.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud