Pár kroků dopředu, teď zase zpátky. Slováci už na české mzdy dosahovali, teď jim Česko znovu utíká | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pár kroků dopředu, teď zase zpátky. Slováci už na české mzdy dosahovali, teď jim Česko znovu utíká

Pár kroků dopředu, teď zase zpátky. Slováci už na české mzdy dosahovali, teď jim Česko znovu utíká

Slovensko dlouhá léta stabilně dohánělo Česko ve mzdách. V roce 2014 už se výdělky v obou zemích téměř vyrovnaly, průměrná mzda na Slovensku dosahovala 92 procent té české.  V posledních dvou letech ale Češi Slovákům znovu utíkají. A to i přesto, že růst ekonomiky byl u sousedů loni rychlejší. Skutečně jsou na tom tedy Češi lépe?

Průměrná měsíční mzda na Slovensku loni představovala 912 eur, v přepočtu 24 644 korun. V Česku na tom lidé byli lépe, průměrně si přijdou na 27 589 korun. Nominální mzdy přitom poměrně slušně rostly v obou zemích, Slovákům o 3,3 procenta, Čechům o 4,2 procent.

Růst mezd i intervence ČNB se ale odrazily v Česku na cenách a inflace z mezd ukrojila více Čechům, Slováci si tak v konečném důsledku polepšili více, píše server týdeníku Trend.

Slovensko nás dlouhá léta stabilně dohánělo i v ekonomice. V roce 2003 se Česko pohybovalo na 77 procentech průměru Evropské unie, v roce 2013 bylo už na 82 procentech. Slovensko, které bylo vždy ekonomicky méně vyspělé než Česko, dosahovalo v roce 2003 před vstupem do EU 55 procent unie, o deset let později se dostalo na 75 procent. Ani loňský rok nebyl výjimkou. HDP Česka loni rostlo o 2,3 procenta, HDP našeho východního souseda poskočilo o 3,1 procenta.

Teď ovšem Česko získává výhodu a opět se může Slovensku vzdálit. U nás se drží rekordně nízká nezaměstnanost, na úrovni 3,4 procenta. Slováci se potýkají s nezaměstnaností 8,6 procenta, což je nad průměrem Evropské unie. Díky tomu ekonomové v Česku očekávají růst mezd.

Na českém trhu chybí pracovní síla, v únoru úřady práce evidovaly pouze 380 208 nezaměstnaných. Někteří mluví dokonce o tom, že práci má už každý, kdo pracovat chce. To tlačí na další růst mezd. Lidé bez práce totiž obvykle nastupují na trh práce s nízkými mzdami. Rozdíl by pak měl ještě prohloubit takzvaný exit České národní banky.

Ve chvíli kdy totiž ČNB ukončí režim kurzového závazku, koruna pravděpodobně posílí. Tím se rozdíl mezi českými a slovenskými mzdami ještě zvýší. Pokud by se například koruna ustálila na 25 korunách za euro, v přepočtu bude průměrný Slovák vydělávat  jen 22 800. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.