Pavučina lží. Nabourané luxusní policejní BMW řídil Zemanův muž Kruliš. Auto je na odpis | info.cz

Články odjinud

Pavučina lží. Nabourané luxusní policejní BMW řídil Zemanův muž Kruliš. Auto je na odpis

Kolem nehody luxusního policejního BMW i8, která se stala v pondělí kolem desáté hodiny večerní na Brněnsku, panují stále nejasnosti. Byť policie tvrdí, že za volantem seděl její příslušník, v médiích se objevily informace, že auto řídil zástupce hradního protokolu Vladimír Kruliš. Oba muži utrpěli při nehodě vážná zranění a leží v brněnské nemocnici. 

Policie dostala luxusní hybridní vůz v ceně čtyř milionů korun od firmy Invelt k testování v první polovině května. Využívat ho měli hlavně policisté z dálničního oddělení, neboť auto dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za necelých pět sekund. Policisté měli mít auto zapůjčeno na půl roku, případně do ujetí 20 tisíc kilometrů. Po pouhých třech týdnech se však z chlouby jihomoravské policie stal nepojízdný vrak.

Podle dostupných informací došlo v pondělí kolem desáté hodiny večerní v brněnských Chrlicích – kilometr od služebny dálničních policistů, odkud auto vyjelo – k nehodě. V Zámecké ulici BMW vyletělo ze silnice do protisměru a sjelo do ivanovického potoka vedle silničního mostku.

Prvotní informace, které se objevily v úterý ráno na webu krajského ředitelství jihomoravské policie, hovořily o tom, že k nehodě došlo v důsledku náhlé zdravotní indispozice policisty, který auto řídil. Bylo také známo, že v době neštěstí seděla ve voze další osoba. Původně se předpokládalo, že se jednalo o dalšího policistu, server Aktuálně.cz však záhy informoval o tom, že na místě spolujezdce seděl zástupce hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Oba muži utrpěli těžká zranění. „Z místa kolize jsme odváželi dva zraněné, jednoho s cévní mozkovou příhodou a druhého s podezřením na těžké poranění páteře,“ upřesnila pro Právo mluvčí Jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková s tím, že muže převezli do traumacentra brněnské fakultní nemocnice.

O skutečnosti, že ve vozidle seděl v době nehody civilista, policie několik hodin mlžila. K osobě Vladimíra Kruliše se odmítal vyjádřit i Hrad. Mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová posléze uvedla, že k nehodě došlo během praktické ukázky vozidla, která byla „součástí programu setkání při návštěvě hlavy státu na jižní Moravě“.

Některá média na toto konto předpokládala, že představení přihlížel prezident Zeman. Tuto informaci dementoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček a později také prezident, který krajské ředitelství policie v debatě s občany Veselí nad Moravou osočil ze lži. „V deset hodin večer jsem si ve své posteli četl monitor,“ prohlásil Zeman.

Prezidentův pondělní oficiální program na jižní Moravě končil „večeří s významnými osobnostmi kraje v brněnském hotelu International“, která měla začít v půl sedmé. Podle redaktora Hospodářských novin Lukáše Prchala měla právě tady padnout nabídka na ukázkovou jízdu v policejním BMW. Přihlásit se měl „minimálně“ zástupce hradního protokolu Vladimír Kruliš, kterého dle zjištění Mf Dnes vzal na projížďku vedoucí oddělení silničního dohledu z jihomoravské dopravní policie. Zda někdo z posádky v havarovaném autě požil alkohol, je dle policie předmětem vyšetřování.

Oficiální policejní verze uvádí, že auto řídil policista. Nejmenovaný zdroj Mf Dnes z Hradu ale tvrdí, že za volantem seděl Kruliš. Stejnými informacemi, které nejsou potvrzené ani vyvrácené, disponuje také redaktor Hospodářských novin Lukáš Prchal, jak uvedl v rozhovoru pro Českou televizi. Mf Dnes uvádí, že Kruliš je známý svou vášní pro rychlá auta. Minulý rok na Slováckém statku na Hodonínsku, kde se Miloš Zeman pravidelně setkává s ministry své vlády, údajně vyprávěl historku, že jel ze Zlína příliš rychle a zavadil o svodidla.

Vše o senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

Podle prezidenta Zemana je informace, že Kruliš řídil policejní vozidlo, nesprávná. Zeman to řekl dnes při debatě s občany v Kuřimi na Brněnsku. Informaci vyvrátila i policie a jihomoravská záchranka, podle nichž řídil policista.

Nehodu nyní vyšetřuje Generální inspekce policejních sborů. Ta případ odmítá komentovat, nicméně podle policejních předpisů zřejmě neměl Kruliš v policejním BMW co dělat. „Nařízení ministerstva vnitra číslo 33/2011 stanoví, že v dopravních prostředcích mohou být přepravováni jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů,“ objasnila v úterý mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Výše škod na vozidle zatím není vyčíslena. Podle Mf Dnes je auto nepojízdné, má zničený předek a poškozený bok. Život jeho posádce údajně zachránily airbagy, které po nárazu vystřelily. Kruliš měl dle informací médií podstoupit operaci a leží ve stabilizovaném stavu na jednotce intenzivní péče úrazové chirurgie brněnské nemocnice. Tam ho také v úterý před šestou hodinou odpoledne krátce navštívil prezident Zeman, který v úterý na besedě s občany Kuřimi uvedl, že Kruliš má zlomené dva obratle, k poškození míchy prý ale nedošlo. Prezident se dle Mf Dnes zašel také podívat na zraněného policistu, který leží na jiném patře. Jeden z členů ochranky mu měl přinést pugét.

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

Podle prezidenta Zemana je informace, že Kruliš řídil policejní vozidlo, nesprávná. Zeman to řekl dnes při debatě s občany v Kuřimi na Brněnsku. Informaci vyvrátila i policie a jihomoravská záchranka, podle nichž řídil policista.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud