Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pavučina lží. Nabourané luxusní policejní BMW řídil Zemanův muž Kruliš. Auto je na odpis

Pavučina lží. Nabourané luxusní policejní BMW řídil Zemanův muž Kruliš. Auto je na odpis

Kolem nehody luxusního policejního BMW i8, která se stala v pondělí kolem desáté hodiny večerní na Brněnsku, panují stále nejasnosti. Byť policie tvrdí, že za volantem seděl její příslušník, v médiích se objevily informace, že auto řídil zástupce hradního protokolu Vladimír Kruliš. Oba muži utrpěli při nehodě vážná zranění a leží v brněnské nemocnici. 

Policie dostala luxusní hybridní vůz v ceně čtyř milionů korun od firmy Invelt k testování v první polovině května. Využívat ho měli hlavně policisté z dálničního oddělení, neboť auto dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za necelých pět sekund. Policisté měli mít auto zapůjčeno na půl roku, případně do ujetí 20 tisíc kilometrů. Po pouhých třech týdnech se však z chlouby jihomoravské policie stal nepojízdný vrak.

Podle dostupných informací došlo v pondělí kolem desáté hodiny večerní v brněnských Chrlicích – kilometr od služebny dálničních policistů, odkud auto vyjelo – k nehodě. V Zámecké ulici BMW vyletělo ze silnice do protisměru a sjelo do ivanovického potoka vedle silničního mostku.

Prvotní informace, které se objevily v úterý ráno na webu krajského ředitelství jihomoravské policie, hovořily o tom, že k nehodě došlo v důsledku náhlé zdravotní indispozice policisty, který auto řídil. Bylo také známo, že v době neštěstí seděla ve voze další osoba. Původně se předpokládalo, že se jednalo o dalšího policistu, server Aktuálně.cz však záhy informoval o tom, že na místě spolujezdce seděl zástupce hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Oba muži utrpěli těžká zranění. „Z místa kolize jsme odváželi dva zraněné, jednoho s cévní mozkovou příhodou a druhého s podezřením na těžké poranění páteře,“ upřesnila pro Právo mluvčí Jihomoravské záchranky Hedvika Kropáčková s tím, že muže převezli do traumacentra brněnské fakultní nemocnice.

O skutečnosti, že ve vozidle seděl v době nehody civilista, policie několik hodin mlžila. K osobě Vladimíra Kruliše se odmítal vyjádřit i Hrad. Mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová posléze uvedla, že k nehodě došlo během praktické ukázky vozidla, která byla „součástí programu setkání při návštěvě hlavy státu na jižní Moravě“.

Některá média na toto konto předpokládala, že představení přihlížel prezident Zeman. Tuto informaci dementoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček a později také prezident, který krajské ředitelství policie v debatě s občany Veselí nad Moravou osočil ze lži. „V deset hodin večer jsem si ve své posteli četl monitor,“ prohlásil Zeman.

Prezidentův pondělní oficiální program na jižní Moravě končil „večeří s významnými osobnostmi kraje v brněnském hotelu International“, která měla začít v půl sedmé. Podle redaktora Hospodářských novin Lukáše Prchala měla právě tady padnout nabídka na ukázkovou jízdu v policejním BMW. Přihlásit se měl „minimálně“ zástupce hradního protokolu Vladimír Kruliš, kterého dle zjištění Mf Dnes vzal na projížďku vedoucí oddělení silničního dohledu z jihomoravské dopravní policie. Zda někdo z posádky v havarovaném autě požil alkohol, je dle policie předmětem vyšetřování.

Oficiální policejní verze uvádí, že auto řídil policista. Nejmenovaný zdroj Mf Dnes z Hradu ale tvrdí, že za volantem seděl Kruliš. Stejnými informacemi, které nejsou potvrzené ani vyvrácené, disponuje také redaktor Hospodářských novin Lukáš Prchal, jak uvedl v rozhovoru pro Českou televizi. Mf Dnes uvádí, že Kruliš je známý svou vášní pro rychlá auta. Minulý rok na Slováckém statku na Hodonínsku, kde se Miloš Zeman pravidelně setkává s ministry své vlády, údajně vyprávěl historku, že jel ze Zlína příliš rychle a zavadil o svodidla.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Podle prezidenta Zemana je informace, že Kruliš řídil policejní vozidlo, nesprávná. Zeman to řekl dnes při debatě s občany v Kuřimi na Brněnsku. Informaci vyvrátila i policie a jihomoravská záchranka, podle nichž řídil policista.

Nehodu nyní vyšetřuje Generální inspekce policejních sborů. Ta případ odmítá komentovat, nicméně podle policejních předpisů zřejmě neměl Kruliš v policejním BMW co dělat. „Nařízení ministerstva vnitra číslo 33/2011 stanoví, že v dopravních prostředcích mohou být přepravováni jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů,“ objasnila v úterý mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Výše škod na vozidle zatím není vyčíslena. Podle Mf Dnes je auto nepojízdné, má zničený předek a poškozený bok. Život jeho posádce údajně zachránily airbagy, které po nárazu vystřelily. Kruliš měl dle informací médií podstoupit operaci a leží ve stabilizovaném stavu na jednotce intenzivní péče úrazové chirurgie brněnské nemocnice. Tam ho také v úterý před šestou hodinou odpoledne krátce navštívil prezident Zeman, který v úterý na besedě s občany Kuřimi uvedl, že Kruliš má zlomené dva obratle, k poškození míchy prý ale nedošlo. Prezident se dle Mf Dnes zašel také podívat na zraněného policistu, který leží na jiném patře. Jeden z členů ochranky mu měl přinést pugét.

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

Podle prezidenta Zemana je informace, že Kruliš řídil policejní vozidlo, nesprávná. Zeman to řekl dnes při debatě s občany v Kuřimi na Brněnsku. Informaci vyvrátila i policie a jihomoravská záchranka, podle nichž řídil policista.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1