Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Petr zmizel v Karibiku se dvěma malými syny. Českou loď marně hledají už dva měsíce

Petr zmizel v Karibiku se dvěma malými syny. Českou loď marně hledají už dva měsíce

Vzal je na výlet jachtou a pak beze stopy zmizeli! V Panamě se pohřešuje česká plachetnice ANA, na jejíž palubě plul jachtař Petr se svými dvěma syny. Už sedm týdnů však o nich nikdo nic neví. Informoval o tom Blesk.cz.

Informace o zmizení Petra, kterému se na moři neřekne jinak než Pedro, a jeho synů, se objevila na jachtařském diskuzním fóru. Jeden z přispěvatelů tam zveřejnil e-mail paní Ivy.

„Chtěla bych s vámi sdílet jednu věc... A to, že se Petr vydal s klukama na na výlet plachetnicí z Panamy a slehla se po nich zem, či spíš moře... Nevím o nich nic od 30. 6. Nemám tušení, co se mohlo stát. Je po nich vyhlášené mezinárodní pátrání,“ píše Iva.

Ta žije a pracuje v sousední Kostarice. „Sešli jsme se s Petrem v Panamě, že vezme kluky na výlet a pak se sejdem tam...,“ uvedla. Plout měli z oblasti Bocas del Toro na východ do souostroví San Blas a zpátky. Podle odhadu zkušeného jachtaře by taková plavba mohla trvat od tří do čtyř týdnů. 

Informace o pohřešovaných chlapcích se do světa šíří i skrze facebookovou stránku s jejich fotografií a popisem cesty. 

Iva teď do Panamy dojíždí kvůli vyšetřování. „Je to náročné, ale věřím, že jsou v pořádku a brzy se to vysvětlí!“ doufá. Nyní se alespoň snaží rozšířit informaci mezi českými jachtaři, kteří by se mohli v oblasti pohybovat.

Článek vyšel na webu Blesk.cz. 

Znáte zmizelého jachtaře Petra? Napište na tip@blesk.cz 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1