Petříček: Buďme v kauze Koněv aktivní. Mohl bych ukázat, jak vypadá pomník českých legionářů v Rusku | info.cz

Články odjinud

Petříček: Buďme v kauze Koněv aktivní. Mohl bych ukázat, jak vypadá pomník českých legionářů v Rusku

V debatě okolo přemístění sochy maršála Koněva by se Česká republika podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) neměla nechat zatlačit do rohu. Naopak, měla by být aktivní a přehrát pomyslný míč na druhou stranu. „Dezinformační kampaň (spjatá s tématem přemístění sochy Koněva, pozn. red.) způsobuje, že se staráme jen o své problémy a už tolik neřešíme, že podobné případy se dějí i na území Ruské federace. Mohl bych třeba ukázat fotografie pomníku československých legionářů, jak vypadá. My to ale řešíme diplomaticky, nechceme to řešit přes média,“ řekl ve středu Petříček (ČSSD).

Kauza přemístění sochy maršála Ivana Koněva z Prahy 6 neutichá. Pro jedny je Koněv hrdina, který osvobodil Evropu od nacismu, pro jiné pak symbolem sovětské diktatury a mužem, který krvavě potlačil maďarské povstání. Ministr zahraničí Tomáš Petříček na středeční pracovní snídani pořádané think-tankem Institut pro politiku a společnost upozornil, že právě polarizaci české společnosti ve vnímání maršála Koněva využívají vnější aktéři. „Kauza Koněv dokládá, že ‚vnější aktér‘ je velmi efektivně schopen využít existující dělení v české společnosti,“ řekl Petříček. Ministr upozornil třeba na případ ruské televize Rossija24, podle které žádala přemístění sochy jen naprostá minorita Čechů, televize se však odvolávala na neexistující průzkum provedený neexistující institucí. 

„My tak stojíme před úkolem posunout debatu směrem, aby vznikl nějaký konsenzus. Je ale důležité, aby se ta debata vedla věcně a bez zbytečných emocí. Ukazuje se, že běžný občan je vystavován tlaku, aby k emocionálním tématům zaujal velmi rychle a bez důvěryhodných informací stanovisko a postavil se na jednu či druhou stranu. My bychom jej rádi dostali do nějaké středové pozice a vysvětlili mu, o co v celé záležitosti jde,“ uvedl ministr.

Petříček dodal, že Česko by také mělo „přehrát míč i na druhou stranu”. „Ta dezinformační kampaň způsobuje, že se staráme jen o své problémy, a už tolik neřešíme, že podobné problémy vznikají i na území Ruské federace. Mohl bych ukázat fotografie třeba pomníku československých legionářů, jak vypadá. My to ale řešíme diplomaticky, nechceme dělat ‚megaphone diplomacy‘. Naše reakce musí depolarizovat debatu a stoicky reagovat na invektivy, které se v ní objevují,“ poukázal ministr na vandalské útoky na pomníky českých legionářů v Rusku. 

Petříček současně odmítl, že by přesun sochy porušoval smlouvu o přátelských vztazích s Ruskem. „Nikdo v té smlouvě nepíše nic o tom, že má být umístěna tam, kde nyní stojí. Pokud najdeme pro sochu Koněva důstojné místo, svým závazkům dostojíme. A to je pro mě jako diplomata důležité,“ doplnil český ministr.

Během neformální diskuse ministr rovněž dodal, že od veřejnosti obdržel „řadu e-mailů“, které v reakci na kauzu Koněv volají po snížení počtu diplomatů a pracovníků ruské ambasády. Těch v Česku působí 140 a například Bezpečnostní a informační služba (BIS) opakovaně upozorňovala, že někteří pracovníci ruské mise jsou zpravodajci využívající diplomatického krytí.

„Vyhošťování diplomatů je ovšem nástroj pro velmi krajní případy, naposledy se to stalo v souvislosti s kauzou Skripal. Jinými slovy, nejde o běžný nástroj diplomacie. Upozornění na rozsah ruské aktivity v Česku jistě je, na druhé straně si myslím, že je nám velmi často známo, kdo je kdo, a podle toho se můžeme zařídit. Někdy je lepší, že o špionovi víme, že je špion, než když nám pošlou někoho nového, koho bychom nedokázali zařadit,“ uzavřel Petříček.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud