Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pochvala, ale i kritika. Co všechno Zeman řekl k Babišově vládě?

Pochvala, ale i kritika. Co všechno Zeman řekl k Babišově vládě?

Prezident Miloš Zeman dorazil do Poslanecké sněmovny podpořit menšinovou vládu ANO a ČSSD při dnešním hlasování o důvěře. Vládu pochválil za to, že do programového prohlášení vepsala dlouhodobý investiční plán. Kritizoval ji například za to, že kabinet jasně nedefinoval, kde chce na svoje plány vzít peníze.  

Zeman při příchodu do Sněmovny prohodil několik zdvořilostních frází. Žurnalisty vyzval, aby si poslechli jeho výborný projev, který se má týkat programového prohlášení vlády. Při příjezdu prezidentské limuzíny volal podle redaktorky ČTK jeden z demonstrantů „Hanba Zeman!„. Prezident reagoval slovy „Hanba, hanba, naprosto s vámi souhlasím“. Další z demonstrantu pak vykřikl „Fuj! Zeman!“.

Ve svém projevu na půdě sněmovny prezident hned v úvodu vyjádřil naději, že poslanci dnes Babišovu kabinetu vyjádří důvěru. Pak už se – jak avizoval při příchodu do sněmovny – věnoval programovému prohlášení vlády, k němuž měl pochvalné i kritické poznámky. 

„Vážím si toho, že v programovém prohlášení je myšlenka dlouhodobého, desetiletého investičního programu,“ začal prezident s pochvalou. Sám by ale preferoval ochranu kulturních památek.

Ve svém projevu zmínil prezident i projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož výstavbu dlouhodobě prosazuje. „Jsem velice rád, že tato stavba projektovaná na 15 let se snad konečně zrealizuje, a že já se dožiji jejího zahájení,“ uvedl Zeman a odmítl, že by byl tento projekt megalomanský.

Co se týče kritických výtek k programovému prohlášení vlády, prezident považuje za chybu, že plány v oblasti infrastruktury jsou určitější než v oblasti energetiky. Zeman rovněž zkritizoval, že vláda jasně nedefinovala, kde chce na svoji politiku vzít peníze. 

 „Jsem pro deficit v době krize, ale nejsem pro deficit v době ekonomického růstu. Měli bychom směřovat k vyrovnanému, ne-li přebytkovému rozpočtu,“ zdůraznil Zeman. Podle prezidenta by stát měl najít finanční zdroje v šetřením a úsporách. „Tato společnost je velmi plýtvavá, a to přecházíme lhostejností,“ prohlásil Zeman. 

Zeman při výzvě k úsporám v rozpočtu a k boji proti plýtvání jako příklad plýtvání uvedl 48 miliard roční podpory obnovitelných zdrojů nebo státní úředníky. Prezident také připomněl, že premiér Babiš se zavázal, že bude bojovat proti plýtvání. Doufá, že svůj slib dodrží.

Zeman také kritizoval „zmatenou a nekoncepční práci“ v energetice. Česká republika podle něj stále neví, jestli se budou dostavovat jaderné elektrárny Dukovany a Temelín a kdo tuto dostavbu zaplatí, zda ČEZ, což označil za dobrou myšlenku. Vyslovil se proti snaze Evropské unie na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Doufá v to, že česká diplomacie v této oblasti uspěje a snahu zastaví.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládINFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládautor: info.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744