Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pochvala, ale i kritika. Co všechno Zeman řekl k Babišově vládě?

Pochvala, ale i kritika. Co všechno Zeman řekl k Babišově vládě?

Prezident Miloš Zeman dorazil do Poslanecké sněmovny podpořit menšinovou vládu ANO a ČSSD při dnešním hlasování o důvěře. Vládu pochválil za to, že do programového prohlášení vepsala dlouhodobý investiční plán. Kritizoval ji například za to, že kabinet jasně nedefinoval, kde chce na svoje plány vzít peníze.  

Zeman při příchodu do Sněmovny prohodil několik zdvořilostních frází. Žurnalisty vyzval, aby si poslechli jeho výborný projev, který se má týkat programového prohlášení vlády. Při příjezdu prezidentské limuzíny volal podle redaktorky ČTK jeden z demonstrantů „Hanba Zeman!„. Prezident reagoval slovy „Hanba, hanba, naprosto s vámi souhlasím“. Další z demonstrantu pak vykřikl „Fuj! Zeman!“.

Ve svém projevu na půdě sněmovny prezident hned v úvodu vyjádřil naději, že poslanci dnes Babišovu kabinetu vyjádří důvěru. Pak už se – jak avizoval při příchodu do sněmovny – věnoval programovému prohlášení vlády, k němuž měl pochvalné i kritické poznámky. 

„Vážím si toho, že v programovém prohlášení je myšlenka dlouhodobého, desetiletého investičního programu,“ začal prezident s pochvalou. Sám by ale preferoval ochranu kulturních památek.

Ve svém projevu zmínil prezident i projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož výstavbu dlouhodobě prosazuje. „Jsem velice rád, že tato stavba projektovaná na 15 let se snad konečně zrealizuje, a že já se dožiji jejího zahájení,“ uvedl Zeman a odmítl, že by byl tento projekt megalomanský.

Co se týče kritických výtek k programovému prohlášení vlády, prezident považuje za chybu, že plány v oblasti infrastruktury jsou určitější než v oblasti energetiky. Zeman rovněž zkritizoval, že vláda jasně nedefinovala, kde chce na svoji politiku vzít peníze. 

 „Jsem pro deficit v době krize, ale nejsem pro deficit v době ekonomického růstu. Měli bychom směřovat k vyrovnanému, ne-li přebytkovému rozpočtu,“ zdůraznil Zeman. Podle prezidenta by stát měl najít finanční zdroje v šetřením a úsporách. „Tato společnost je velmi plýtvavá, a to přecházíme lhostejností,“ prohlásil Zeman. 

Zeman při výzvě k úsporám v rozpočtu a k boji proti plýtvání jako příklad plýtvání uvedl 48 miliard roční podpory obnovitelných zdrojů nebo státní úředníky. Prezident také připomněl, že premiér Babiš se zavázal, že bude bojovat proti plýtvání. Doufá, že svůj slib dodrží.

Zeman také kritizoval „zmatenou a nekoncepční práci“ v energetice. Česká republika podle něj stále neví, jestli se budou dostavovat jaderné elektrárny Dukovany a Temelín a kdo tuto dostavbu zaplatí, zda ČEZ, což označil za dobrou myšlenku. Vyslovil se proti snaze Evropské unie na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Doufá v to, že česká diplomacie v této oblasti uspěje a snahu zastaví.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládINFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládautor: info.cz

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1