Pochvala, ale i kritika. Co všechno Zeman řekl k Babišově vládě? | info.cz

Články odjinud

Pochvala, ale i kritika. Co všechno Zeman řekl k Babišově vládě?

Prezident Miloš Zeman dorazil do Poslanecké sněmovny podpořit menšinovou vládu ANO a ČSSD při dnešním hlasování o důvěře. Vládu pochválil za to, že do programového prohlášení vepsala dlouhodobý investiční plán. Kritizoval ji například za to, že kabinet jasně nedefinoval, kde chce na svoje plány vzít peníze.  

Zeman při příchodu do Sněmovny prohodil několik zdvořilostních frází. Žurnalisty vyzval, aby si poslechli jeho výborný projev, který se má týkat programového prohlášení vlády. Při příjezdu prezidentské limuzíny volal podle redaktorky ČTK jeden z demonstrantů „Hanba Zeman!„. Prezident reagoval slovy „Hanba, hanba, naprosto s vámi souhlasím“. Další z demonstrantu pak vykřikl „Fuj! Zeman!“.

Ve svém projevu na půdě sněmovny prezident hned v úvodu vyjádřil naději, že poslanci dnes Babišovu kabinetu vyjádří důvěru. Pak už se – jak avizoval při příchodu do sněmovny – věnoval programovému prohlášení vlády, k němuž měl pochvalné i kritické poznámky. 

„Vážím si toho, že v programovém prohlášení je myšlenka dlouhodobého, desetiletého investičního programu,“ začal prezident s pochvalou. Sám by ale preferoval ochranu kulturních památek.

Ve svém projevu zmínil prezident i projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, jehož výstavbu dlouhodobě prosazuje. „Jsem velice rád, že tato stavba projektovaná na 15 let se snad konečně zrealizuje, a že já se dožiji jejího zahájení,“ uvedl Zeman a odmítl, že by byl tento projekt megalomanský.

Co se týče kritických výtek k programovému prohlášení vlády, prezident považuje za chybu, že plány v oblasti infrastruktury jsou určitější než v oblasti energetiky. Zeman rovněž zkritizoval, že vláda jasně nedefinovala, kde chce na svoji politiku vzít peníze. 

 „Jsem pro deficit v době krize, ale nejsem pro deficit v době ekonomického růstu. Měli bychom směřovat k vyrovnanému, ne-li přebytkovému rozpočtu,“ zdůraznil Zeman. Podle prezidenta by stát měl najít finanční zdroje v šetřením a úsporách. „Tato společnost je velmi plýtvavá, a to přecházíme lhostejností,“ prohlásil Zeman. 

Zeman při výzvě k úsporám v rozpočtu a k boji proti plýtvání jako příklad plýtvání uvedl 48 miliard roční podpory obnovitelných zdrojů nebo státní úředníky. Prezident také připomněl, že premiér Babiš se zavázal, že bude bojovat proti plýtvání. Doufá, že svůj slib dodrží.

Zeman také kritizoval „zmatenou a nekoncepční práci“ v energetice. Česká republika podle něj stále neví, jestli se budou dostavovat jaderné elektrárny Dukovany a Temelín a kdo tuto dostavbu zaplatí, zda ČEZ, což označil za dobrou myšlenku. Vyslovil se proti snaze Evropské unie na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Doufá v to, že česká diplomacie v této oblasti uspěje a snahu zastaví.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládINFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vládautor: info.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud