Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie varovala před sebevražednou hrou Modrá velryba, od té doby se v Česku šíří ještě rychleji

Policie varovala před sebevražednou hrou Modrá velryba, od té doby se v Česku šíří ještě rychleji

Zprávy o hře Modrá velryba se šíří po sociálních sítích a zpravodajských serverech, přestože na internetu opravdové důkazy o její existenci chybí. Ve čtvrtek před ní varovala i policie, která ji nepřímo spojila s několika podezřelými úmrtími dětí z poslední doby. Od té době jsou diskuse na facebooku, twitteru a instagramu ještě živější. Odborníci na internetovou bezpečnost přitom o pravosti fenoménu pochybují. 

Padesát dní a padesát úkolů - posledním z nich je sebevražda. Tak se dá popsat nebezpečná hra zvaná Modrá velryba, o které je teď slyšet na každém kroku. Poprvé se objevila loni v Rusku, kde kvůli ní údajně ukončilo svůj život na 130 teenagerů. Své oběti už má mít i na Slovensku.

Ve čtvrtek česká policie potvrdila, že hra se objevila už i u nás. „Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež. V současné době konáme především preventivní kroky. Dále prověřujeme, zda s touto hrou mají nějakou spojitost podezřelá úmrtí dětí, která se v poslední době udála," uvedla mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Od té doby se Modrá velryba na sociálních sítích v Česku skloňuje ještě častěji. Lidé se snaží zjistit, zda se skutečně jedná o nebezpečnou hru, nebo zda si z české policie a i z celého Česko někdo pouze utahuje. 

Podle některých odborníků na internetovou bezpečnost hra ve skutečnosti neexistuje. Je to prý hoax, tedy mystifikační informace sdílená v internetovém prostoru. Tvrdí to na příklad manažer pro internetovou bezpečnost v Seznamu Martin Kožíšek a vedoucí projektu E-bezpečí z Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký. Mnozí tak obviňují policii ze šíření strachu.

V Česku sice zatím nejsou důkazy o tom, že by hru někdo organizoval. Děti si ovšem začaly vyhledávat informace.  Podle Kožíška se nyní na poradnu Seznam se bezpečně! obrací děti, které hledají způsob, jak si hru zahrát. „Počet hledání návodu na zahrání Modré velryby se navýšil o stovky procent," sdělil ČTK. Děti mohou také samy plnit funkci takzvaných kurátorů, který ostatním zadávají úkoly, nebezpečí tak reálně může vzniknout. 

„Jak je ale vlastně možné, že se české děti snaží tuto hru stále hrát a plnit úkoly, přestože hra organizována není? Je to proto, že se internetem šíří různé návody se seznamem úkolů, které děti napodobují, a také proto, že úlohu „kurátorů“ začaly plnit samotné děti – ať již z legrace, či ve snaze zkopírovat původní ideu a třeba svého kamaráda či kamarádku vystrašit,“ píše doktor Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci.

To potvrzují i některé příspěvky na socálních sítích. 

#game #started #modravelryba #f58 #f57 #zobudma4:20 #chcihrat #sompripraveny #i_am_blue_whale #bluewhale #challange

Příspěvek sdílený Maly Blondak (@malyblondak),Dub 14, 2017 v 3:55 PDT

Někteří se snaží dokázat, ze Modrá velryba není poplašná zpráva. Údajně už některé děti zveřejňují na internetu fotky, na kterých se sebepoškozují. 

Joo,pojďme! #modravelryba #nahlastevsechnyfotky#dokazemeto

Příspěvek sdílel uživatel @modra.velryba_pomahame.lidem,Dub 13, 2017 v 10:50 PDT

 

Řada uživatelů se ale ze hry dělá čistě jen legraci.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744