Policie zasahuje kvůli zakázkám CzechTourismu. Je i na ministerstvu pro místní rozvoj | info.cz

Články odjinud

Policie zasahuje kvůli zakázkám CzechTourismu. Je i na ministerstvu pro místní rozvoj

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují od dnešního rána v sídle ministerstva pro místní rozvoj na pražském Staroměstském náměstí a v centrále agentury CzechTourism na VinohradechZásah souvisí se zakázkami agentury CzechTourism, řekl ČTK šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Tomáš Svoboda. Kriminalisté podle něj pouze zajišťují důkazy.

„Ještě nebyl nikdo obviněn, zatím se pouze zajišťují důkazy pro další postup," uvedl Svoboda. Následně budou podle něj policisté důkazy několik týdnů či měsíců vyhodnocovat. 

Přítomnost policistů v budově ministerstva na Staroměstském náměstí potvrdila ČTK i mluvčí resortu Veronika Vároši. „Ministerstvo poskytuje součinnost policii, bližší informace v tuto chvíli nebudeme sdělovat," uvedla mluvčí.

Na špatné hospodaření státní agentury na podporu cestovního ruchu upozornil již v roce 2016 Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který podal trestní oznámení. Z výsledků kontroly let 2012 až 2014 podle něj vyplynulo, že organizace v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů. Pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem.

NKÚ tvrdil, že agentura zadávala zakázky bez ohledu na to, jestli by je nebylo možné v soutěži získat levněji. Například údajně kupovala právní služby bez posouzení, zda jde o nejvýhodnější variantu, a soutěže nepořádala ani při nákupu letenek. Distribuci výstavních a reklamních předmětů zase agentura rozdělila do více zakázek malého rozsahu, které zadávala bez otevřené soutěže.

Kvůli hospodaření agentury skončili již dva lidé u soudu. Z porušení povinnosti při správě cizího majetku čelí obžalobě bývalý ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová. Z peněz, které byly určeny na podporu cestovního ruchu, koupili údajně zhruba 70 voucherů za celkem 600 tisíc korun na lázeňské relaxační pobyty, které podle obžaloby Vondruška rozdával svým známým či kolegům.

Zprávu rozšiřujeme.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud