Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Politika ve Varech: Na festivalu zazněla výzva na propuštění ukrajinského režiséra Sencova

Politika ve Varech: Na festivalu zazněla výzva na propuštění ukrajinského režiséra Sencova

Na podporu tvůrců, kteří jsou pronásledování nesvobodnými režimy a v extrémních případech končí i za mřížemi, dnes apeloval Český filmový a televizní svaz (FITES). Především ve jménu ukrajinského režiséra Oleha Sencova uspořádal na festivalu v Karlových Varech setkání na podporu všech pronásledovaných filmových i dalších tvůrců a politických vězňů. Sencov drží v sibiřském vězení už 52. den hladovku, jeho zdravotní stav se zhoršuje. "Každá hodina, která může zkrátit jeho utrpení, je důležitá," řekl předseda FITES Martin Vadas.

Sencova zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily ho, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí. Sencov obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Odsouzen byl k 20 letům.

V karlovarském hotelu Thermal, centru festivalového dění, visí fotografie Sencova a také divadelního a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova a íránského režiséra Jafara Panahiho. Účastníci festivalu mohou podepisovat výzvu Nenechte Oleha zemřít. "Chceme ji odevzdat na ruské ambasádě a představitelům České republiky, aby se ozvali proti režimu pana Putina a pokusili se zachránit život Oleha Sencova," řekl Vadas.

V Česku podobně jako v jiných evropských zemích se konají akce na Sencovovu podporu organizované občanskými iniciativami. Opatrně se vyjadřují i někteří politici, počátkem července ruské úřady obdržely dopis místopředsedy českého Senátu Jiřího Šestáka (za STAN) a předsedů tří senátních výborů s výzvou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby se situací Sencova zabýval.

"Nejaktuálnější je výzva 30 poslanců z dvousetčlenné sněmovny. Osud Sencova leží na srdci mnoha lidem v Evropě, jsme tak slabí, že tím Ruskem nepohneme ke spravedlivému procesu? Co můžeme víc udělat, abychom dosáhli úspěchu a mohli Sencova přivítat tady mezi námi?" ptá se Vadas. "Čas ubíhá, ale naděje je silnější. Objevily se informace, že by mohli být vyměněni lidé zadržovaní v Rusku a na Ukrajině," řekl i s odkazem na blížící se setkání prezidentů USA a Ruska předseda Syndikátu novinářů Adam Černý.

Mezinárodní společenství se staví i za pronásledovaného ruského tvůrce Serebrennikova. Ve svých dílech často kritizuje byrokracii, korupci i vedení státu a podle ruských vyšetřovatelů je podezřelý, že spolu se svými spolupracovníky zpronevěřil asi 133 milionů rublů (zhruba 46 milionů Kč) poskytnutých ruským státem na umělecké projekty. Před soudem obvinění odmítl. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení. Nyní je v domácím vězení. V květnu se dočkal podpory na festivalu v Cannes, kam nesměl, přestože tam měl premiéru jeho nejnovější film Léto. Ten se promítá i nyní v Karlových Varech.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1