Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Politika ve Varech: Na festivalu zazněla výzva na propuštění ukrajinského režiséra Sencova

Politika ve Varech: Na festivalu zazněla výzva na propuštění ukrajinského režiséra Sencova

Na podporu tvůrců, kteří jsou pronásledování nesvobodnými režimy a v extrémních případech končí i za mřížemi, dnes apeloval Český filmový a televizní svaz (FITES). Především ve jménu ukrajinského režiséra Oleha Sencova uspořádal na festivalu v Karlových Varech setkání na podporu všech pronásledovaných filmových i dalších tvůrců a politických vězňů. Sencov drží v sibiřském vězení už 52. den hladovku, jeho zdravotní stav se zhoršuje. "Každá hodina, která může zkrátit jeho utrpení, je důležitá," řekl předseda FITES Martin Vadas.

Sencova zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily ho, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí. Sencov obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Odsouzen byl k 20 letům.

V karlovarském hotelu Thermal, centru festivalového dění, visí fotografie Sencova a také divadelního a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova a íránského režiséra Jafara Panahiho. Účastníci festivalu mohou podepisovat výzvu Nenechte Oleha zemřít. "Chceme ji odevzdat na ruské ambasádě a představitelům České republiky, aby se ozvali proti režimu pana Putina a pokusili se zachránit život Oleha Sencova," řekl Vadas.

V Česku podobně jako v jiných evropských zemích se konají akce na Sencovovu podporu organizované občanskými iniciativami. Opatrně se vyjadřují i někteří politici, počátkem července ruské úřady obdržely dopis místopředsedy českého Senátu Jiřího Šestáka (za STAN) a předsedů tří senátních výborů s výzvou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby se situací Sencova zabýval.

"Nejaktuálnější je výzva 30 poslanců z dvousetčlenné sněmovny. Osud Sencova leží na srdci mnoha lidem v Evropě, jsme tak slabí, že tím Ruskem nepohneme ke spravedlivému procesu? Co můžeme víc udělat, abychom dosáhli úspěchu a mohli Sencova přivítat tady mezi námi?" ptá se Vadas. "Čas ubíhá, ale naděje je silnější. Objevily se informace, že by mohli být vyměněni lidé zadržovaní v Rusku a na Ukrajině," řekl i s odkazem na blížící se setkání prezidentů USA a Ruska předseda Syndikátu novinářů Adam Černý.

Mezinárodní společenství se staví i za pronásledovaného ruského tvůrce Serebrennikova. Ve svých dílech často kritizuje byrokracii, korupci i vedení státu a podle ruských vyšetřovatelů je podezřelý, že spolu se svými spolupracovníky zpronevěřil asi 133 milionů rublů (zhruba 46 milionů Kč) poskytnutých ruským státem na umělecké projekty. Před soudem obvinění odmítl. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení. Nyní je v domácím vězení. V květnu se dočkal podpory na festivalu v Cannes, kam nesměl, přestože tam měl premiéru jeho nejnovější film Léto. Ten se promítá i nyní v Karlových Varech.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744