Politika ve Varech: Na festivalu zazněla výzva na propuštění ukrajinského režiséra Sencova | info.cz

Články odjinud

Politika ve Varech: Na festivalu zazněla výzva na propuštění ukrajinského režiséra Sencova

Na podporu tvůrců, kteří jsou pronásledování nesvobodnými režimy a v extrémních případech končí i za mřížemi, dnes apeloval Český filmový a televizní svaz (FITES). Především ve jménu ukrajinského režiséra Oleha Sencova uspořádal na festivalu v Karlových Varech setkání na podporu všech pronásledovaných filmových i dalších tvůrců a politických vězňů. Sencov drží v sibiřském vězení už 52. den hladovku, jeho zdravotní stav se zhoršuje. "Každá hodina, která může zkrátit jeho utrpení, je důležitá," řekl předseda FITES Martin Vadas.

Sencova zadržely ruské úřady v květnu 2014 a obvinily ho, že na Krymu, který Rusko anektovalo v březnu 2014, zosnoval teroristické spiknutí. Sencov obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Odsouzen byl k 20 letům.

V karlovarském hotelu Thermal, centru festivalového dění, visí fotografie Sencova a také divadelního a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova a íránského režiséra Jafara Panahiho. Účastníci festivalu mohou podepisovat výzvu Nenechte Oleha zemřít. "Chceme ji odevzdat na ruské ambasádě a představitelům České republiky, aby se ozvali proti režimu pana Putina a pokusili se zachránit život Oleha Sencova," řekl Vadas.

V Česku podobně jako v jiných evropských zemích se konají akce na Sencovovu podporu organizované občanskými iniciativami. Opatrně se vyjadřují i někteří politici, počátkem července ruské úřady obdržely dopis místopředsedy českého Senátu Jiřího Šestáka (za STAN) a předsedů tří senátních výborů s výzvou ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, aby se situací Sencova zabýval.

"Nejaktuálnější je výzva 30 poslanců z dvousetčlenné sněmovny. Osud Sencova leží na srdci mnoha lidem v Evropě, jsme tak slabí, že tím Ruskem nepohneme ke spravedlivému procesu? Co můžeme víc udělat, abychom dosáhli úspěchu a mohli Sencova přivítat tady mezi námi?" ptá se Vadas. "Čas ubíhá, ale naděje je silnější. Objevily se informace, že by mohli být vyměněni lidé zadržovaní v Rusku a na Ukrajině," řekl i s odkazem na blížící se setkání prezidentů USA a Ruska předseda Syndikátu novinářů Adam Černý.

Mezinárodní společenství se staví i za pronásledovaného ruského tvůrce Serebrennikova. Ve svých dílech často kritizuje byrokracii, korupci i vedení státu a podle ruských vyšetřovatelů je podezřelý, že spolu se svými spolupracovníky zpronevěřil asi 133 milionů rublů (zhruba 46 milionů Kč) poskytnutých ruským státem na umělecké projekty. Před soudem obvinění odmítl. V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení. Nyní je v domácím vězení. V květnu se dočkal podpory na festivalu v Cannes, kam nesměl, přestože tam měl premiéru jeho nejnovější film Léto. Ten se promítá i nyní v Karlových Varech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud