Poprask kolem cizineckého zákona neutichá. „Obešel nás,“ kritizuje Hospodářská komora změny od poslance Klučky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poprask kolem cizineckého zákona neutichá. „Obešel nás,“ kritizuje Hospodářská komora změny od poslance Klučky

Poprask kolem cizineckého zákona neutichá. „Obešel nás,“ kritizuje Hospodářská komora změny od poslance Klučky

Novela cizineckého zákona, která by široce dopadla i na všechny Čechy, kteří si našli partnera nebo zaměstnance ze zahraničí, je znovu pod palbou kritiky. Proti změnám zákona se totiž ostře postavili i zaměstnavatelé. Hospodářská komora pozměňovacímu návrhu, s nímž přišel ve druhém čtení poslanec Václav Klučka (ČSSD), vyčítá hned několik věcí. Zúčastnila se proto i dnešního jednání výboru pro bezpečnost, kde se zákon projednával.

„Následně zvážíme další kroky,“ řekla INFO.CZ před jednáním vedoucí oddělení legislativy, informací a poradenství Hospodářské komory Markéta Schormová. „Legislativní proces je však téměř u konce. Dnešní jednání výboru je do jisté míry procesní, neboť se připravuje pozice na závěrečné hlasování ve třetím čtení na plénu Poslanecké sněmovny. Další prostor pro věcnou diskusi bude následně v Senátu,“ popisuje Schormová.

Věcně se přitom podle některých účastníků dnešního setkání nediskutovalo. „Nikdo se nevyjádřil k věcným a právním výhradám. Celá krátká debata se vedla o bezpečnosti,“ popisuje průběh dnešního výboru pro INFO.CZ Tomáš Jungwirth z Konsorcia organizací pracujících s migranty v ČR. „Budou o tom hlasovat v jednom balíku,“ říká analytik s tím, že většina členů výboru se postavila za návrh poslance Klučky. Do třetího čtení by se měla novela dostat v následujících týdnech.

INFO.CZ o kontroverzním pozměňovacím návrhu, na němž poslanec Klučka spolupracoval s ministerstvem vnitra, podrobně informovalo. Pozornost poutá mimo jiné způsob, jakým zákonodárce zásadní změny připravil.

Právě fakt, že s komplexními úpravami na dvacet dva stran přišel resort vnitra za pomoci sociálnědemokratického poslance na poslední chvíli, komora tvrdě kritizuje. „HK ČR se důrazně ohrazuje proti této metodě legislativního procesu, kdy jsou vědomě a záměrně obcházena připomínková místa, jejichž účast na tvorbě zákonů je klíčová. HK ČR, jako zástupce podnikatelů, především upozorňuje na problematické aspekty novely související se zaměstnáváním či podnikáním cizinců na území České republiky,“ zní z komory.

Některá z navržených opatření jsou podle ní zcela kontraproduktivní a mohou snížit konkurenceschopnost českých podnikatelů. Schormová znovu připomíná, že na novelizaci zákona o pobytu cizinců se pracuje už od podzimu 2015. Do připomínkového řízení se zapojilo více než 80 připomínkových míst. „Hlavní důvod novelizace je potřeba transpozice evropských směrnic do českého právního řádu,“ říká právnička.

Podnikatelů se dotýká především navrhovaný institut nespolehlivého zaměstnavatele. Ten by znemožnil zaměstnávat cizince všem zaměstnavatelům, kteří mají jakoukoliv pokutu, například na clech a podobně. Odborníkům na migraci vadí především to, že by cizinci „platili“ za chyby zaměstnavatele, které nemohou nijak ovlivnit.

"Jde o zcela nepřiměřený zásah, který je navíc v rozporu s ustálenou judikaturu Ústavního soudu. Problematika má i evropský přesah, neboť Listina základních práv EU garantuje právo na účinnou právní ochranu a spravedlivý proces."
Hospodářská komora ČR

Komora pak kritizuje i zrušení soudního přezkumu. Cizinci, kterým by vnitro zamítlo žádost o pobyt, by se už nemohli odvolat k nezávislému soudu. „Jde o zcela nepřiměřený zásah, který je navíc v rozporu s ustálenou judikaturu Ústavního soudu. Problematika má i evropský přesah, neboť Listina základních práv EU garantuje právo na účinnou právní ochranu a spravedlivý proces. Navíc je cizinecké právo obsaženo v mnoha evropských směrnicích, které jsou členské státy povinny přebírat do svých národních právních řádů,“ tvrdí komora. Klučkův návrh je podle ní zásah do základních principů právního státu.

Jak INFO.CZ informovalo, norma by taky výrazně omezila právo cizinců v Česku podnikat. Přinesla by i povinnost předkládat doklady jako rodný nebo oddací list v originále. Významně by také zasáhla do vztahů Čechů s partnery ze třetích zemí.

Poslanec Klučka si za svým návrhem stojí. „Pozměňovací návrh k novele zákona o pobytu cizinců jsem podal po zralé úvaze a podrobné diskuzi s odbornými pracovníky ministerstva vnitra. Jde o návrh, jak jsem řekl v úvodním slově ve druhém čtení, který zpřísňuje podmínky řízení s cizinci a vychází z reálných praktických poznatků, které se ukázaly jako rizika dosavadního řízení,“ řekl již dříve v rozhovoru pro INFO.CZ

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.