Články odjinud

Posílání Židů do plynu? Výroky představitelů SPD jsou hloupé, některé i trestné, míní právník

Posílání Židů do plynu? Výroky představitelů SPD jsou hloupé, některé i trestné, míní právník

Židé, Romové a homosexuálové by se měli střílet a plynovat, růst romské populace je bezpečnostním rizikem pro stát a v Letech u Písku stál „pseudokoncentrák“. Výroky představitelů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (SPD) v posledních měsících pobouřily řadu lidí. Někteří kvůli tomu začali na tváře hnutí podávat trestní oznámení. Tomu čelí předseda Tomio Okamura, poslanec Miloslav Rozner nebo bývalý tajemník Jaroslav Staník. Podle advokáta Aleše Rozehnala posílání lidí do plynu už překračuje hranice svobody slova a mělo by být potrestáno.

Více než půl roku od voleb je kolem hnutí SPD stále rušno. Obsazení některých významných sněmovních funkcí, včetně té místopředsednické, jeho představiteli je trnem v oku řadě politiků. Stalo se dokonce předmětem koaličních jednání mezi hnutím ANO a ČSSD. Socialisté si navíc zakázali spolupráci s Okamurovou partají.

Problematická je především rétorika, kterou členové SPD používají. Výrazně obhajují Rusko, jsou členy prokremelských facebookových skupin a často citují dezinformační weby a šíří konspirační teorie.

Poslanec Jiří Kobza například na Facebooku jen pár dní před volbami naznačoval, že onemocnění prasat tzv. africkým morem může být snahou odvést pozornost od jiných kauz typu lithium. Mimochodem kauzu lithium, která výrazně ovlivnila závěr kampaně a přinesla voliče mimo jiné právě SPD, dostaly do veřejného prostoru proruské weby v čele s Aeronetem.

 

Kobzova kolegyně Jana Levová zase mezi Čechy vypustila hoax o 30 migrantech, kteří měli uprchnout z autobusu na Rokycansku a rozutéct se do lesa. „Včera i dnes jsem hledala zprávu v tisku nebo na internetu a na nic jsem nenarazila,“ upozorňovala na domnělé utajování skandálu Levová. Ve skutečnosti se však událost vůbec nestala, což potvrdila Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra i Cizinecká policie.

Hoax, který šířila současná poslankyně SPD Jana LevováHoax, který šířila současná poslankyně SPD Jana Levováautor: hatefree.cz

Větším problémem než hoaxy a konspirace jsou však útoky proti národnostním a sexuálním menšinám. Vrcholem byly výroky předsedy Tomia Okamury, poslance Miloslava Roznera či někdejšího tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Těmi se dokonce zabývá policie.

Okamura na svém Facebooku dlouhodobě kritizuje romskou menšinu. Před třemi lety mluvil o růstu romské populace jako o jednom ze dvou největších bezpečnostních rizik, kterým Česko čelí. Tím druhým měli být migranti.

„Za posledních 70 let stoupl počet Romů v České republice 32 krát. Ano, slyšíte dobře, je to skutečně neuvěřitelný nárůst. Zatímco v Roce 1945 u nás žilo 10 tisíc Romů, tak letos je to podle odhadů 320 tisíc. Jen za posledních 14 let se jejich počet zdvojnásobil. Vzhledem k tomu, že podíl tohoto etnika na zločinu je velmi vysoký, jedná se o další obrovskou zátěž pro státní rozpočet. Při této strmé křivce růstu porodnosti nepřizpůsobivého obyvatelstva nebude mít brzy ekonomicky aktivní obyvatelstvo sílu utáhnout finančně republiku,“ strašil Okamura.

 

Loni v květnu zase současný místopředseda Sněmovny obhajoval vraždu Roma tím, že na mnoha místech působí Romové problémy, a nemohou se tedy divit, že k nim roste nechuť. Do největších potíží ho přivedla letošní slova o pracovním táboře v Letech u Písku. Tábor podle něj nebyl hlídaný a vězni se v něm mohli volně pohybovat. Okamura své výroky dokládal neexistující knihou z nakladatelství Akademie věd. Spolek Konexe na něj kvůli tomu podal trestní oznámení.

 

Tomu čelí také poslanec SPD Miloslav Rozner, který se před volbami proslavil svojí rétorickou neschopností v debatě na České televizi. Na sjezdu SPD Rozner podobně jako Okamura bagatelizoval romský holokaust a roli tábora v Letech. „Nevyhodil bych půl miliardy korun z okna za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ pravil Rozner, čímž podle Mladých sociálních demokratů a aktivisty Martina Uhlíře porušil zákon.

„Nemyslím, že by bylo možno všechny tyto výroky hodnotit stejně. Některé jsou pouze hloupé a hloupost není postižitelná právem. I hloupí lidé mají právo svobodně projevit svůj názor, který bude samozřejmě opět zřejmě hloupý. Navíc je dle mého soudu žádoucí dekriminalizace verbálních útoků. V demokratické společnosti by se konflikty neměly řešit zákazy nebo primárně prostřednictvím trestního práva, ale diskuzí a argumenty,“ říká pro INFO.CZ nejen o Roznerovi s Okamurou, ale i o dalších prezentacích členů SPD, advokát Aleš Rozehnal.

Rozehnal však upozorňuje, že v případě SPD se najdou i výroky, které by právo mělo postihnout. Trest by podle něj měl přijít například za slova bývalého tajemníka hnutí Jaroslava Staníka. Bývalý policista, který vyháněl novináře z volebního štábu a volal na ně policii, má nyní sám problémy se zákonem. Trestní oznámení na něj podal aktivista Jan Cemper.

Staník měl porušit zákon výkřiky, které z jeho úst vyšly krátce po volbách v Poslanecké sněmovně. Podle Aktuálně.cz Staník říkal, že „by se homosexuálové, Cikáni a Židi měli střílet hned po narození a Židi zplynovat.“

„I svoboda slova má svoje hranice. Pokud někdo prohlásil, že „Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu“, jedná se již o jednání, které je možno charakterizovat jako podněcování k nenávisti ke skupině osob nebo k omezování jejich práva a svobod. Takové jednání již samozřejmě trestné je, a mělo by být potrestáno,“ míní Rozehnal.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818