Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Posílání Židů do plynu? Výroky představitelů SPD jsou hloupé, některé i trestné, míní právník

Posílání Židů do plynu? Výroky představitelů SPD jsou hloupé, některé i trestné, míní právník

Židé, Romové a homosexuálové by se měli střílet a plynovat, růst romské populace je bezpečnostním rizikem pro stát a v Letech u Písku stál „pseudokoncentrák“. Výroky představitelů hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (SPD) v posledních měsících pobouřily řadu lidí. Někteří kvůli tomu začali na tváře hnutí podávat trestní oznámení. Tomu čelí předseda Tomio Okamura, poslanec Miloslav Rozner nebo bývalý tajemník Jaroslav Staník. Podle advokáta Aleše Rozehnala posílání lidí do plynu už překračuje hranice svobody slova a mělo by být potrestáno.

Více než půl roku od voleb je kolem hnutí SPD stále rušno. Obsazení některých významných sněmovních funkcí, včetně té místopředsednické, jeho představiteli je trnem v oku řadě politiků. Stalo se dokonce předmětem koaličních jednání mezi hnutím ANO a ČSSD. Socialisté si navíc zakázali spolupráci s Okamurovou partají.

Problematická je především rétorika, kterou členové SPD používají. Výrazně obhajují Rusko, jsou členy prokremelských facebookových skupin a často citují dezinformační weby a šíří konspirační teorie.

Poslanec Jiří Kobza například na Facebooku jen pár dní před volbami naznačoval, že onemocnění prasat tzv. africkým morem může být snahou odvést pozornost od jiných kauz typu lithium. Mimochodem kauzu lithium, která výrazně ovlivnila závěr kampaně a přinesla voliče mimo jiné právě SPD, dostaly do veřejného prostoru proruské weby v čele s Aeronetem.

 

Kobzova kolegyně Jana Levová zase mezi Čechy vypustila hoax o 30 migrantech, kteří měli uprchnout z autobusu na Rokycansku a rozutéct se do lesa. „Včera i dnes jsem hledala zprávu v tisku nebo na internetu a na nic jsem nenarazila,“ upozorňovala na domnělé utajování skandálu Levová. Ve skutečnosti se však událost vůbec nestala, což potvrdila Správa uprchlických zařízení Ministerstva vnitra i Cizinecká policie.

Hoax, který šířila současná poslankyně SPD Jana LevováHoax, který šířila současná poslankyně SPD Jana Levováautor: hatefree.cz

Větším problémem než hoaxy a konspirace jsou však útoky proti národnostním a sexuálním menšinám. Vrcholem byly výroky předsedy Tomia Okamury, poslance Miloslava Roznera či někdejšího tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Těmi se dokonce zabývá policie.

Okamura na svém Facebooku dlouhodobě kritizuje romskou menšinu. Před třemi lety mluvil o růstu romské populace jako o jednom ze dvou největších bezpečnostních rizik, kterým Česko čelí. Tím druhým měli být migranti.

„Za posledních 70 let stoupl počet Romů v České republice 32 krát. Ano, slyšíte dobře, je to skutečně neuvěřitelný nárůst. Zatímco v Roce 1945 u nás žilo 10 tisíc Romů, tak letos je to podle odhadů 320 tisíc. Jen za posledních 14 let se jejich počet zdvojnásobil. Vzhledem k tomu, že podíl tohoto etnika na zločinu je velmi vysoký, jedná se o další obrovskou zátěž pro státní rozpočet. Při této strmé křivce růstu porodnosti nepřizpůsobivého obyvatelstva nebude mít brzy ekonomicky aktivní obyvatelstvo sílu utáhnout finančně republiku,“ strašil Okamura.

 

Loni v květnu zase současný místopředseda Sněmovny obhajoval vraždu Roma tím, že na mnoha místech působí Romové problémy, a nemohou se tedy divit, že k nim roste nechuť. Do největších potíží ho přivedla letošní slova o pracovním táboře v Letech u Písku. Tábor podle něj nebyl hlídaný a vězni se v něm mohli volně pohybovat. Okamura své výroky dokládal neexistující knihou z nakladatelství Akademie věd. Spolek Konexe na něj kvůli tomu podal trestní oznámení.

 

Tomu čelí také poslanec SPD Miloslav Rozner, který se před volbami proslavil svojí rétorickou neschopností v debatě na České televizi. Na sjezdu SPD Rozner podobně jako Okamura bagatelizoval romský holokaust a roli tábora v Letech. „Nevyhodil bych půl miliardy korun z okna za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ pravil Rozner, čímž podle Mladých sociálních demokratů a aktivisty Martina Uhlíře porušil zákon.

„Nemyslím, že by bylo možno všechny tyto výroky hodnotit stejně. Některé jsou pouze hloupé a hloupost není postižitelná právem. I hloupí lidé mají právo svobodně projevit svůj názor, který bude samozřejmě opět zřejmě hloupý. Navíc je dle mého soudu žádoucí dekriminalizace verbálních útoků. V demokratické společnosti by se konflikty neměly řešit zákazy nebo primárně prostřednictvím trestního práva, ale diskuzí a argumenty,“ říká pro INFO.CZ nejen o Roznerovi s Okamurou, ale i o dalších prezentacích členů SPD, advokát Aleš Rozehnal.

Rozehnal však upozorňuje, že v případě SPD se najdou i výroky, které by právo mělo postihnout. Trest by podle něj měl přijít například za slova bývalého tajemníka hnutí Jaroslava Staníka. Bývalý policista, který vyháněl novináře z volebního štábu a volal na ně policii, má nyní sám problémy se zákonem. Trestní oznámení na něj podal aktivista Jan Cemper.

Staník měl porušit zákon výkřiky, které z jeho úst vyšly krátce po volbách v Poslanecké sněmovně. Podle Aktuálně.cz Staník říkal, že „by se homosexuálové, Cikáni a Židi měli střílet hned po narození a Židi zplynovat.“

„I svoboda slova má svoje hranice. Pokud někdo prohlásil, že „Židi, homosexuálové i cikáni by měli jít do plynu“, jedná se již o jednání, které je možno charakterizovat jako podněcování k nenávisti ke skupině osob nebo k omezování jejich práva a svobod. Takové jednání již samozřejmě trestné je, a mělo by být potrestáno,“ míní Rozehnal.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1