Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražany vyděsila tryzna za zesnulého hasiče. Sirény považovali za poplach

Pražany vyděsila tryzna za zesnulého hasiče. Sirény považovali za poplach

Pět minut před desátou hodinou se na 140 sekund rozezněly v Praze a středočeském kraji sirény. Záměrem bylo uctít památku hasiče Jana Odermatta, který minulý týden podlehl zraněním z požáru lakovny ve Zvoli u Prahy. Spousta lidí ale chystané akci nevěděla a zvuk sirén je vyděsil. 

Mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová redakci INFO.cz uvedla, že operátorky na tísňové lince během poslední hodiny zaznamenaly během poslední hodiny více než 100 dotazů. Vyděšení Pražané se tázali, co se děje a jestli jim hrozí nějaké nebezpečí, protože zvuk sirén jsou zvyklí slýchat většinou jen při jejich zkoušce každou první středu v měsíci. 

Na policii volala i čtenářka INFO.cz Marie. Myslela si totiž, že se hlásí poplach kvůli vodě. „Netekla nám teplá a studená jaksi divně smrděla. Říkala jsem si, jestli to není něco podobného jako předloni ta špatná voda v Dejvicích. Tam tehdy také myslím pouštěli sirény, ale stroprocentně jistá si tím nejsem…“ napsala redakci. Elektronické sirény byly skutečně v roce 2015 jedním ze signálů, které obyvatele Dejvic a Bubenče varovaly před kontaminovanou pitnou vodou, jak později v jednom z rozhovorů zdůraznil i generální ředitel Pražských vodovodů a­ kanalizací Petr Mrkos.

Nezvyklá pieta k uctění památky hasiče, který zemřel ve výkonu služby, způsobila poprask i na sociálních sítích, které se záhy po spuštění sirén začaly plnit příspěvky, z nichž bylo patrné znepokojení i zloba ze zbytečného vyvolávání paniky.

Někteří poukazují také na neznalost lidí, které nevěděli, co sirény ohlašují. Prahou se totiž rozezněl nepřerušovaný zvuk, který značí zkoušku sirén či pietu. Hrozící nebezpečí se oznamuje kolísavým tónem, který může zaznít třikrát po sobě.  

Naposledy se „pietním“ tónem rozhoukaly sirény předloni 5. března ve 12,00 hodin, jako symbolické uctění památky osmi občanů České republiky, kteří zahynuli při střelbě v Uherském Brodě. Vláda tehdy rozhodla, že sirény budou znít v celé zemi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744