Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prezident Hospodářské komory Dlouhý: Odbory jdou za hranici zdravého populismu

Prezident Hospodářské komory Dlouhý: Odbory jdou za hranici zdravého populismu

Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je třeba nastavit jasná pravidla pro zvyšování minimální mzdy. „Nechť mzdy rostou. Ale ne proto, že si to přeje Josef Středula. Bojím se chvíle, kdy se růst mezd výrazně odtrhne od produktivity práce a inflace se výrazně zvýší, na což samozřejmě zareaguje centrální banka,“ říká v rozhovoru pro E15 Dlouhý. 

Česko má vládu s důvěrou, ministryní průmyslu a obchodu se stala Marta Nováková, která byla aktivní i v Hospodářské komoře. Očekáváte s jejím příchodem do úřadu konečně snížení administrativy, po kterém dlouho voláte?

My bychom si to přáli, ale snížení administrativy není prací jednoho ministra či ministryně. Zároveň se začíná ukazovat, a nevnímám to jen já, ale i třeba premiér, že je něco špatně na zákonu o státní službě. Řada věcí záleží na tom, jak kvalitní lidé jsou na jednotlivých ministerstvech. A dneska je ten výběr lidí pomalý a současně znemožňuje se některých lidí rychle zbavit.

Poměrně pomalé je i schvalování zákonů. Jaké by měly být přijaty co nejrychleji?

Úplně nový stavební zákon a nová legislativa, která by umožnila, aby byly rychlejší schvalovací procesy pro investice.

Investice jsou zásadní. A jak by měl na konci vládního období vypadat státní rozpočet?

Jsem v tomto ještě větší fanoušek investic než třeba prezident Miloš Zeman. Když země patří k rychle se rozvíjejícím ekonomikám, tak deficity nevadí v případě, kdy nejsou určeny ke spotřebě, ale jsou investovány do technologií, které zvyšují potenciál růstu ekonomiky.

Souvisí s tím i elektronizace státní správy? Co byste považoval v tomto ohledu za úspěch?

Například umožnit nové funkce elektronické občanky. Je ale nutné, aby – a teď budu střílet do vlastních řad – už neexistoval žádný podnikatel, který by elektronizaci odmítal. Zároveň je potřeba mít trochu trpělivost, protože s každou elektronizací jsou spojené i nepříjemné porodní bolesti.

Mluvil jste o prezidentovi, v dubnu jste přijal nabídku na post jeho poradce. Proč?

Nabídku jsem nepřijal jako Vladimír Dlouhý, ale zejména jako prezident Hospodářské komory, a musím říci, že členská základna byla v drtivé většině pro. Radím mu pouze a jenom v ekonomické oblasti a jsem členem jeho ekonomického týmu expertů. Diskutují se výsostně ekonomická témata, a pokud už diskuze sklouzne například k obchodním válkám nebo členství v EU, tak i v tom případě je diskuze ekonomického charakteru.

Více si přečtete na webu E15.cz.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1