„Prodáváte budoucnost České republiky.“ Státní rozpočet jde do finále, opozice nešetří kritikou | info.cz

Články odjinud

„Prodáváte budoucnost České republiky.“ Státní rozpočet jde do finále, opozice nešetří kritikou

Poslanci zahájili finální kolo projednávání vládního návrhu státního rozpočtu na příští rok. Předpokládá 40miliardový schodek. Debata se nese v duchu kritiky opozice. Někteří poslanci Sněmovnu žádají o podporu svých návrhů na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Hlasování o nich i o rozpočtu jako celku se očekává odpoledne.

„Byl by to dobrý rozpočet, kdyby za rok přišel konec světa,“ prohlásil předseda klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Řekl také, že jedinou skutečnou prioritou vlády jsou platy státních zaměstnanců a jejich počet, zároveň kabinet kritizoval za podle něho nízký objem peněz na investice.

„Návrh státního rozpočtu je mdlý, nevýrazný, bez ambicí, neobsahuje důležité priority a ještě k tomu je deficitní,“ napsal na sociálních sítích předseda ODS Petr Fiala. V rozpočtu se projevuje to, že vláda nemá ambici něco udělat a navíc ani neví, co by to mělo být.

Předseda poslanců STAN Jan Farský kritizoval slevy na jízdném pro děti a důchodce a úvahy o školních obědech pro děti zdarma, vláda si tím podle něho jen zajišťuje přízeň voličů. „Rozpočtem prodáváte budoucnost České republiky,“ prohlásil na adresu vlády.

Další poslanci opět vysvětlovali své návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu a žádali Sněmovnu, aby je podpořila. Návrhy se týkají například zvýšení částek na platy učitelů, na příspěvky na péči pro postižené lidi, na sociální služby, na obranu a na opravy silnici, škol nebo památek. Naopak předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) a také Pavla Golasowská (KDU-ČSL) varovaly před schválením úprav, které by braly peníze z kapitoly ministerstva životního prostředí.

Poslaneckých návrhů na přesuny peněz se sešla stovka v celkovém objemu asi 140 miliard korun. Šanci na schválení ale patrně má jen zlomek z nich. Očekává se, že dolní komora v závěrečném hlasování rozpočet schválí. Hlasovat by pro něj měli vedle vládních poslanců také poslanci KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje.

Rozpočet schválený na letošek předpokládá deficit o deset miliard korun vyšší než návrh na příští rok. Celkové výdaje rozpočtu mají být 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun. Po státním rozpočtu bude Sněmovna schvalovat rozpočty mimo jiné fondu dopravy a fondu bydlení nebo dotační programy v zemědělství.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud