Proruští aktivisté plánují demonstraci za Orbána. Vystoupí Klaus mladší, avizovaný Foldyna nedorazí | info.cz

Články odjinud

Proruští aktivisté plánují demonstraci za Orbána. Vystoupí Klaus mladší, avizovaný Foldyna nedorazí

Proruský spolek Hej občané pořádá ve čtvrtek v Praze demonstraci na podporu maďarského premiéra Viktora Orbána. Před maďarskou ambasádou vystoupí podle organizátorů i několik zákonodárců nebo kandidát na senátora za SPD Ladislav Jakl, kteří tak akci kontroverzní skupiny legitimizují. Spolek Hej občané patří k uskupením aktivně šířícím na českém území dezinformace.

„Orbán za nás, my za Orbána. Vyjádření podpory postojům premiéra Orbána a Maďarska vůči imigrační politice vedení EU.“ Tak uvozuje spolek Hej občané akci, kterou svolalo na čtvrteční odpoledne před budovu maďarské ambasády v Praze. Oznamuje, že na ní vystoupí „zvučná jména“ – europoslanec za KSČM Jaromír Kohlíček, senátor za Severočechy Jaroslav Doubrava, poslanci Jaroslav Foldyna z ČSSD a Václav Klaus mladší z ODS nebo kandidát SPD na senátora Ladislav Jakl.

Událost reaguje na rozhodnutí Evropského parlamentu z minulé středy. Europoslanci se vyslovili pro zahájení řízení proti Maďarsku z důvodu vážného ohrožení hodnot EU. Budapešť v pondělí oznámila, že se hodlá obrátit na Evropský soudní dvůr, jelikož se domnívá, že při hlasování nebylo dosaženo dostatečné většiny, což odporuje znění lisabonské smlouvy.

„Přijdu podpořit svrchovanost Maďarska a jeho právo spravovat vlastní zemi,“ odpověděl na dotaz INFO.CZ ohledně účasti na demonstraci Klaus mladší. Média podle něj mají hodnotit jeho projev na akci, nikoli další účastníky.

Za manifestací stojí proruští aktivisté, promuje ji i zadlužený Jovanovič

Akci organizuje spolek Hej občané. Ten na svých facebookových stránkách šíří proruskou propagandu a vyslovuje se silně proti „západním“ institucím, byť ona sama se hájí, že kritizuje jen konkrétní jevy, nikoli „západní“ instituce jako celek. Organizace vznikla v roce 2014. Podle živnostenského rejstříku stojí za spolkem Jana Bulínová z Prahy. Ta z 25. místa kandiduje za koalici Zemanovci (Strana práv občanů a Národní socialisté) do pražského zastupitelstva. Je také matkou proruského aktivisty Žarka Jovanoviče, který na ni podle vyjádření insolvenčního správce Františka Červenky pro Aktuálně.cz přepsal část svého majetku.

Jovanovič je taktéž členem spolku Hej občané a je uvedený i jako správce facebookové stránky uskupení. Také se uchází o hlasy pražských voličů, ačkoli je od roku 2010 v insolvenci a dluží miliony, jak nedávno připomnělo Aktuálně.cz. Za Zemanovce kandiduje z 11. místa. Akci na Orbánovu podporu masivně promuje na Facebooku.

„V minulosti jsme nebyli žádnou relevantní institucí označeni za dezinformátory ani nám nebyla prokázaná žádná konkrétní dezinformace šířená úmyslně či neúmyslně,“ brání se v prohlášení pro INFO.CZ Jovanovič. Na Facebooku spolku lze ale najít některé manipulativní statusy a také zmínku o výrocích předsedy ukrajinského parlamentu. Ten měl údajně vyzdvihovat Adolfa Hitlera jako největšího demokrata. To je ale prezentace ruských médií, ve skutečnosti politik na případu nacistického vůdce vysvětloval potenciální zneužitelnost institutu referenda.

Jovanovič nesouhlasí ani s insolvenčním řízením, které je proti němu vedeno.

„Již 9 let probíhá soudní spor, jehož předmětem je pouze 1 byt, který byl prodán obchodní společnosti a to nikoliv bezúplatně a to 3 roky před termínem vyhlášení insolvence. Insolvenční správce se tak již mnoho let neúspěšně snaží prosadi tumělý konstrukt, který v současné době veřejně šíří dál. Aktuální stav je takový, že poslední druhoinstanční soud nedal insolventnímu správci za pravdu a ten se proti rozsudku dovolal,“ praví.

Jovanovič před dvěma lety pořádal demonstraci namířenou proti německé kancléřce Angele Merkelové. Dlouhodobě mimo jiné vyzdvihuje Čechy bojující na straně proruských separatistů na východě Ukrajiny. To Jovanovič popírá s tím, že jeho status o českém bojovníkovi měl zpravodajský charakter a přebral jej z ruských médií. Také odmítá, že by osobně někdy na okupovaná území vyrazil. Sám sebe ovšem nazývá agentem Kremlu.

Internetový kanál Raptor TV, který Jovanovič provozuje, v minulosti vysílal záběry ze sjezdů SPD, volebního štábu prezidenta Miloše Zemana nebo nedávno také z demonstrací proti migraci v německém městě Chemnitz. Jovanovič vystupoval také v publiku diskusních pořadů TV Barrandov. 

„Organizuje to skupina lidí, kterým už moc vadí, co se děje, jak se skandalizuje ten, kdo netleská např. imigraci, protože vidí, co s ní přichází. To s případnými proruskými postoji nemá nic společného,“ tvrdí o spolku Hej občané senátor za Severočechy Jaroslav Doubrava. Také on by měl ve čtvrtek na akci za Orbána promluvit.

Jakl váhá, Foldyna bude na setkání s příznivci ČSSD

Kromě Klause mladší a Doubravy se má akce zúčastnit publicista a bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky z doby Václava Klause Ladislav Jakl. Ten aktuálně kandiduje v senátních volbách na Praze 2. Jeho kandidaturu zaštítila SPD Tomia Okamury. Jakla podpořil mimo jiných i Klaus mladší, za což schytal kritiku zevnitř poslaneckého klubu ODS. Občanští demokraté na Praze 2 totiž postavili vlastního kandidáta.

Jakl INFO.CZ účast nepotvrdil s tím, že o manifestaci ví, ale má problém s termínem konání. „Pokud tam přijdu, bude mi úplně jedno, kdo další se tam ještě sejde,“ odpověděl na dotaz. Na oficiální zahraniční politiku státu, který na Rusko uvalil sankce a na rozdíl od Jovanoviče a Hej občané zastává postoj, že anexe Krymu byla v rozporu s mezinárodním právem, lze mít podle Jakla různé názory. „Oficiální politika se tvoří v politické a společenské diskusi. Není to zákon, není to svátost,“ prohlásil.

Spolek Hej občané promuje na Facebooku účast ještě dalších dvou lidí. Komunistického europoslance Jaromíra Kohlíčka se INFO.CZ kontaktovat nepodařilo. Telefon měl nedostupný a na e-mail zaslaný na adresu uvedenou na oficiálních stránkách do vydání textu neodpověděl.

I kdyby Kohlíček dorazil, zdá se, že uvádění účastníci stejně nebudou kompletní. Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna zatím návštěvu manifestace před maďarskou ambasádou neplánuje. „Ve čtvrtek mám být v Bohušovicích nad Ohří na setkání se členy ČSSD,“ napsal v odpovědi pro INFO.CZ.


 

Pozn. 27. 9. - Text jsme rozšířili o vyjádření Žarka Jovanoviče. Doplnili jsme chybějící citaci insolvenčního správce u informace o insolvenčním řízení. Napravili jsme také chybu v původním textu, kde jsme mylně uvedli, že Jovanovič pobýval na okupovaných územích.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud