Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proruští aktivisté plánují demonstraci za Orbána. Vystoupí Klaus mladší, avizovaný Foldyna nedorazí

Proruští aktivisté plánují demonstraci za Orbána. Vystoupí Klaus mladší, avizovaný Foldyna nedorazí

Proruský spolek Hej občané pořádá ve čtvrtek v Praze demonstraci na podporu maďarského premiéra Viktora Orbána. Před maďarskou ambasádou vystoupí podle organizátorů i několik zákonodárců nebo kandidát na senátora za SPD Ladislav Jakl, kteří tak akci kontroverzní skupiny legitimizují. Spolek Hej občané patří k uskupením aktivně šířícím na českém území dezinformace.

„Orbán za nás, my za Orbána. Vyjádření podpory postojům premiéra Orbána a Maďarska vůči imigrační politice vedení EU.“ Tak uvozuje spolek Hej občané akci, kterou svolalo na čtvrteční odpoledne před budovu maďarské ambasády v Praze. Oznamuje, že na ní vystoupí „zvučná jména“ – europoslanec za KSČM Jaromír Kohlíček, senátor za Severočechy Jaroslav Doubrava, poslanci Jaroslav Foldyna z ČSSD a Václav Klaus mladší z ODS nebo kandidát SPD na senátora Ladislav Jakl.

Událost reaguje na rozhodnutí Evropského parlamentu z minulé středy. Europoslanci se vyslovili pro zahájení řízení proti Maďarsku z důvodu vážného ohrožení hodnot EU. Budapešť v pondělí oznámila, že se hodlá obrátit na Evropský soudní dvůr, jelikož se domnívá, že při hlasování nebylo dosaženo dostatečné většiny, což odporuje znění lisabonské smlouvy.

„Přijdu podpořit svrchovanost Maďarska a jeho právo spravovat vlastní zemi,“ odpověděl na dotaz INFO.CZ ohledně účasti na demonstraci Klaus mladší. Média podle něj mají hodnotit jeho projev na akci, nikoli další účastníky.

Za manifestací stojí proruští aktivisté, promuje ji i zadlužený Jovanovič

Akci organizuje spolek Hej občané. Ten na svých facebookových stránkách šíří proruskou propagandu a vyslovuje se silně proti „západním“ institucím, byť ona sama se hájí, že kritizuje jen konkrétní jevy, nikoli „západní“ instituce jako celek. Organizace vznikla v roce 2014. Podle živnostenského rejstříku stojí za spolkem Jana Bulínová z Prahy. Ta z 25. místa kandiduje za koalici Zemanovci (Strana práv občanů a Národní socialisté) do pražského zastupitelstva. Je také matkou proruského aktivisty Žarka Jovanoviče, který na ni podle vyjádření insolvenčního správce Františka Červenky pro Aktuálně.cz přepsal část svého majetku.

Jovanovič je taktéž členem spolku Hej občané a je uvedený i jako správce facebookové stránky uskupení. Také se uchází o hlasy pražských voličů, ačkoli je od roku 2010 v insolvenci a dluží miliony, jak nedávno připomnělo Aktuálně.cz. Za Zemanovce kandiduje z 11. místa. Akci na Orbánovu podporu masivně promuje na Facebooku.

„V minulosti jsme nebyli žádnou relevantní institucí označeni za dezinformátory ani nám nebyla prokázaná žádná konkrétní dezinformace šířená úmyslně či neúmyslně,“ brání se v prohlášení pro INFO.CZ Jovanovič. Na Facebooku spolku lze ale najít některé manipulativní statusy a také zmínku o výrocích předsedy ukrajinského parlamentu. Ten měl údajně vyzdvihovat Adolfa Hitlera jako největšího demokrata. To je ale prezentace ruských médií, ve skutečnosti politik na případu nacistického vůdce vysvětloval potenciální zneužitelnost institutu referenda.

Jovanovič nesouhlasí ani s insolvenčním řízením, které je proti němu vedeno.

„Již 9 let probíhá soudní spor, jehož předmětem je pouze 1 byt, který byl prodán obchodní společnosti a to nikoliv bezúplatně a to 3 roky před termínem vyhlášení insolvence. Insolvenční správce se tak již mnoho let neúspěšně snaží prosadi tumělý konstrukt, který v současné době veřejně šíří dál. Aktuální stav je takový, že poslední druhoinstanční soud nedal insolventnímu správci za pravdu a ten se proti rozsudku dovolal,“ praví.

Jovanovič před dvěma lety pořádal demonstraci namířenou proti německé kancléřce Angele Merkelové. Dlouhodobě mimo jiné vyzdvihuje Čechy bojující na straně proruských separatistů na východě Ukrajiny. To Jovanovič popírá s tím, že jeho status o českém bojovníkovi měl zpravodajský charakter a přebral jej z ruských médií. Také odmítá, že by osobně někdy na okupovaná území vyrazil. Sám sebe ovšem nazývá agentem Kremlu.

Internetový kanál Raptor TV, který Jovanovič provozuje, v minulosti vysílal záběry ze sjezdů SPD, volebního štábu prezidenta Miloše Zemana nebo nedávno také z demonstrací proti migraci v německém městě Chemnitz. Jovanovič vystupoval také v publiku diskusních pořadů TV Barrandov. 

„Organizuje to skupina lidí, kterým už moc vadí, co se děje, jak se skandalizuje ten, kdo netleská např. imigraci, protože vidí, co s ní přichází. To s případnými proruskými postoji nemá nic společného,“ tvrdí o spolku Hej občané senátor za Severočechy Jaroslav Doubrava. Také on by měl ve čtvrtek na akci za Orbána promluvit.

Jakl váhá, Foldyna bude na setkání s příznivci ČSSD

Kromě Klause mladší a Doubravy se má akce zúčastnit publicista a bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky z doby Václava Klause Ladislav Jakl. Ten aktuálně kandiduje v senátních volbách na Praze 2. Jeho kandidaturu zaštítila SPD Tomia Okamury. Jakla podpořil mimo jiných i Klaus mladší, za což schytal kritiku zevnitř poslaneckého klubu ODS. Občanští demokraté na Praze 2 totiž postavili vlastního kandidáta.

Jakl INFO.CZ účast nepotvrdil s tím, že o manifestaci ví, ale má problém s termínem konání. „Pokud tam přijdu, bude mi úplně jedno, kdo další se tam ještě sejde,“ odpověděl na dotaz. Na oficiální zahraniční politiku státu, který na Rusko uvalil sankce a na rozdíl od Jovanoviče a Hej občané zastává postoj, že anexe Krymu byla v rozporu s mezinárodním právem, lze mít podle Jakla různé názory. „Oficiální politika se tvoří v politické a společenské diskusi. Není to zákon, není to svátost,“ prohlásil.

Spolek Hej občané promuje na Facebooku účast ještě dalších dvou lidí. Komunistického europoslance Jaromíra Kohlíčka se INFO.CZ kontaktovat nepodařilo. Telefon měl nedostupný a na e-mail zaslaný na adresu uvedenou na oficiálních stránkách do vydání textu neodpověděl.

I kdyby Kohlíček dorazil, zdá se, že uvádění účastníci stejně nebudou kompletní. Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna zatím návštěvu manifestace před maďarskou ambasádou neplánuje. „Ve čtvrtek mám být v Bohušovicích nad Ohří na setkání se členy ČSSD,“ napsal v odpovědi pro INFO.CZ.


 

Pozn. 27. 9. - Text jsme rozšířili o vyjádření Žarka Jovanoviče. Doplnili jsme chybějící citaci insolvenčního správce u informace o insolvenčním řízení. Napravili jsme také chybu v původním textu, kde jsme mylně uvedli, že Jovanovič pobýval na okupovaných územích.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1