Články odjinud

Proruští aktivisté plánují demonstraci za Orbána. Vystoupí Klaus mladší, avizovaný Foldyna nedorazí

Proruští aktivisté plánují demonstraci za Orbána. Vystoupí Klaus mladší, avizovaný Foldyna nedorazí

Proruský spolek Hej občané pořádá ve čtvrtek v Praze demonstraci na podporu maďarského premiéra Viktora Orbána. Před maďarskou ambasádou vystoupí podle organizátorů i několik zákonodárců nebo kandidát na senátora za SPD Ladislav Jakl, kteří tak akci kontroverzní skupiny legitimizují. Spolek Hej občané patří k uskupením aktivně šířícím na českém území dezinformace.

„Orbán za nás, my za Orbána. Vyjádření podpory postojům premiéra Orbána a Maďarska vůči imigrační politice vedení EU.“ Tak uvozuje spolek Hej občané akci, kterou svolalo na čtvrteční odpoledne před budovu maďarské ambasády v Praze. Oznamuje, že na ní vystoupí „zvučná jména“ – europoslanec za KSČM Jaromír Kohlíček, senátor za Severočechy Jaroslav Doubrava, poslanci Jaroslav Foldyna z ČSSD a Václav Klaus mladší z ODS nebo kandidát SPD na senátora Ladislav Jakl.

Událost reaguje na rozhodnutí Evropského parlamentu z minulé středy. Europoslanci se vyslovili pro zahájení řízení proti Maďarsku z důvodu vážného ohrožení hodnot EU. Budapešť v pondělí oznámila, že se hodlá obrátit na Evropský soudní dvůr, jelikož se domnívá, že při hlasování nebylo dosaženo dostatečné většiny, což odporuje znění lisabonské smlouvy.

„Přijdu podpořit svrchovanost Maďarska a jeho právo spravovat vlastní zemi,“ odpověděl na dotaz INFO.CZ ohledně účasti na demonstraci Klaus mladší. Média podle něj mají hodnotit jeho projev na akci, nikoli další účastníky.

Za manifestací stojí proruští aktivisté, promuje ji i zadlužený Jovanovič

Akci organizuje spolek Hej občané. Ten na svých facebookových stránkách šíří proruskou propagandu a vyslovuje se silně proti „západním“ institucím, byť ona sama se hájí, že kritizuje jen konkrétní jevy, nikoli „západní“ instituce jako celek. Organizace vznikla v roce 2014. Podle živnostenského rejstříku stojí za spolkem Jana Bulínová z Prahy. Ta z 25. místa kandiduje za koalici Zemanovci (Strana práv občanů a Národní socialisté) do pražského zastupitelstva. Je také matkou proruského aktivisty Žarka Jovanoviče, který na ni podle vyjádření insolvenčního správce Františka Červenky pro Aktuálně.cz přepsal část svého majetku.

Jovanovič je taktéž členem spolku Hej občané a je uvedený i jako správce facebookové stránky uskupení. Také se uchází o hlasy pražských voličů, ačkoli je od roku 2010 v insolvenci a dluží miliony, jak nedávno připomnělo Aktuálně.cz. Za Zemanovce kandiduje z 11. místa. Akci na Orbánovu podporu masivně promuje na Facebooku.

„V minulosti jsme nebyli žádnou relevantní institucí označeni za dezinformátory ani nám nebyla prokázaná žádná konkrétní dezinformace šířená úmyslně či neúmyslně,“ brání se v prohlášení pro INFO.CZ Jovanovič. Na Facebooku spolku lze ale najít některé manipulativní statusy a také zmínku o výrocích předsedy ukrajinského parlamentu. Ten měl údajně vyzdvihovat Adolfa Hitlera jako největšího demokrata. To je ale prezentace ruských médií, ve skutečnosti politik na případu nacistického vůdce vysvětloval potenciální zneužitelnost institutu referenda.

Jovanovič nesouhlasí ani s insolvenčním řízením, které je proti němu vedeno.

„Již 9 let probíhá soudní spor, jehož předmětem je pouze 1 byt, který byl prodán obchodní společnosti a to nikoliv bezúplatně a to 3 roky před termínem vyhlášení insolvence. Insolvenční správce se tak již mnoho let neúspěšně snaží prosadi tumělý konstrukt, který v současné době veřejně šíří dál. Aktuální stav je takový, že poslední druhoinstanční soud nedal insolventnímu správci za pravdu a ten se proti rozsudku dovolal,“ praví.

Jovanovič před dvěma lety pořádal demonstraci namířenou proti německé kancléřce Angele Merkelové. Dlouhodobě mimo jiné vyzdvihuje Čechy bojující na straně proruských separatistů na východě Ukrajiny. To Jovanovič popírá s tím, že jeho status o českém bojovníkovi měl zpravodajský charakter a přebral jej z ruských médií. Také odmítá, že by osobně někdy na okupovaná území vyrazil. Sám sebe ovšem nazývá agentem Kremlu.

Internetový kanál Raptor TV, který Jovanovič provozuje, v minulosti vysílal záběry ze sjezdů SPD, volebního štábu prezidenta Miloše Zemana nebo nedávno také z demonstrací proti migraci v německém městě Chemnitz. Jovanovič vystupoval také v publiku diskusních pořadů TV Barrandov. 

„Organizuje to skupina lidí, kterým už moc vadí, co se děje, jak se skandalizuje ten, kdo netleská např. imigraci, protože vidí, co s ní přichází. To s případnými proruskými postoji nemá nic společného,“ tvrdí o spolku Hej občané senátor za Severočechy Jaroslav Doubrava. Také on by měl ve čtvrtek na akci za Orbána promluvit.

Jakl váhá, Foldyna bude na setkání s příznivci ČSSD

Kromě Klause mladší a Doubravy se má akce zúčastnit publicista a bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky z doby Václava Klause Ladislav Jakl. Ten aktuálně kandiduje v senátních volbách na Praze 2. Jeho kandidaturu zaštítila SPD Tomia Okamury. Jakla podpořil mimo jiných i Klaus mladší, za což schytal kritiku zevnitř poslaneckého klubu ODS. Občanští demokraté na Praze 2 totiž postavili vlastního kandidáta.

Jakl INFO.CZ účast nepotvrdil s tím, že o manifestaci ví, ale má problém s termínem konání. „Pokud tam přijdu, bude mi úplně jedno, kdo další se tam ještě sejde,“ odpověděl na dotaz. Na oficiální zahraniční politiku státu, který na Rusko uvalil sankce a na rozdíl od Jovanoviče a Hej občané zastává postoj, že anexe Krymu byla v rozporu s mezinárodním právem, lze mít podle Jakla různé názory. „Oficiální politika se tvoří v politické a společenské diskusi. Není to zákon, není to svátost,“ prohlásil.

Spolek Hej občané promuje na Facebooku účast ještě dalších dvou lidí. Komunistického europoslance Jaromíra Kohlíčka se INFO.CZ kontaktovat nepodařilo. Telefon měl nedostupný a na e-mail zaslaný na adresu uvedenou na oficiálních stránkách do vydání textu neodpověděl.

I kdyby Kohlíček dorazil, zdá se, že uvádění účastníci stejně nebudou kompletní. Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna zatím návštěvu manifestace před maďarskou ambasádou neplánuje. „Ve čtvrtek mám být v Bohušovicích nad Ohří na setkání se členy ČSSD,“ napsal v odpovědi pro INFO.CZ.


 

Pozn. 27. 9. - Text jsme rozšířili o vyjádření Žarka Jovanoviče. Doplnili jsme chybějící citaci insolvenčního správce u informace o insolvenčním řízení. Napravili jsme také chybu v původním textu, kde jsme mylně uvedli, že Jovanovič pobýval na okupovaných územích.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818