Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průzkum pro ČT: ČSSD se nedaří zastavit pád. Je na dohled hranici vstupu do Sněmovny

Průzkum pro ČT: ČSSD se nedaří zastavit pád. Je na dohled hranici vstupu do Sněmovny

Nové vedení ani vyjednávání s hnutím ANO o vládní spolupráci nezastavily propad ČSSD. Z volebního modelu agenutry Kantar TNS pro Českou televizi vyplývá, že by strana v dubnu získala jen 6,5 procenta hlasů. Její zisk tak oproti březnu klesl o dva procentní body.

Vítězství v průzkumu si připsalo hnutí ANO, které se navíc v dubnovém šetření vrátilo nad 30% hranici. O druhé místo se podělili občanští demokraté a piráti, kteří shodně získali 14,5 procenta. Obě uskupení dle Kantar TNS již ve třetím měření od začátku roku pozvolna posilují. 

Dělené třetí místo obsadili komunisté a okamurovci, kteří shodně získali 8 procent. KSČM v dubnovém šetření posílila nejvíc ze všech stran - o 1, 5 procentního bodu.

Analytik Kantar TNS Pavel Ranocha poukázal na přelívání voličů mezi ANO, komunisty a sociálními demokraty. „Proto jsou také jejich preference tak proměnlivé,“ dodal. Upozornil také, že během posledních tří měsíců 20 procent lidí změnilo názor, koho by volili nebo zda by vůbec přišli k volbám.

Do Sněmovny by se dostaly ještě KDU-ČSL a STAN (shodně 5,5 %). Těsně pod pětiprocentní hranicí by se čtyřmi procenty zůstala TOP 09, která by tak ztratila zastoupení v dolní komoře Parlamentu ČR. 

Spokojenost s politickou situací v Česku podle průzkumu Kantar TNS klesla z únorových 29 procent na dubnových 19 procent. „Lidé už mohou být do jisté míry nespokojení s tím, jak dlouho se táhne vyjednávání o vládě, anebo druhá skupina třeba není až tak ztotožněná se složením té (vlády), která se právě rýsuje,“ komentoval čísla Ranocha.

Nejvýrazněji jsou s politickou situací nespokojeni podporovatelé Pirátů a STAN, ukázal také průzkum. Nejmenší nespokojenost vládne mezi podporovateli ANO, ale také u nich podle Ranochy narůstá.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 7. 4. až 27. 4. 2018 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů. Do volebního modelu vstoupilo 887 respondentů.

Výsledky volebních modelů TNS ve srovnání s výsledkem voleb z října 2017:

Strana/hnutí Model duben 2018 Model březen 2018 Model únor 2018 Volby 2017
ANO 30,5 29,5 33,0 29,6
ODS 14,5 14,0 12,0 11,3
Piráti 14,5 13,5 12,5 10,8
KSČM 8,0 6,5 6,5 7,8
SPD 8,0 7,5 8,5 10,6
ČSSD 6,5 8,5 7,5 7,3
STAN 5,5 6,0 4,5 5,2
KDU-ČSL 5,5 5,0 5,0 5,8
TOP 09 4,0 4,5 4,5 5,3

Zdroj: Česká televize; Český statistický úřad

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744