Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průzkum pro ČT: ČSSD se nedaří zastavit pád. Je na dohled hranici vstupu do Sněmovny

Průzkum pro ČT: ČSSD se nedaří zastavit pád. Je na dohled hranici vstupu do Sněmovny

Nové vedení ani vyjednávání s hnutím ANO o vládní spolupráci nezastavily propad ČSSD. Z volebního modelu agenutry Kantar TNS pro Českou televizi vyplývá, že by strana v dubnu získala jen 6,5 procenta hlasů. Její zisk tak oproti březnu klesl o dva procentní body.

Vítězství v průzkumu si připsalo hnutí ANO, které se navíc v dubnovém šetření vrátilo nad 30% hranici. O druhé místo se podělili občanští demokraté a piráti, kteří shodně získali 14,5 procenta. Obě uskupení dle Kantar TNS již ve třetím měření od začátku roku pozvolna posilují. 

Dělené třetí místo obsadili komunisté a okamurovci, kteří shodně získali 8 procent. KSČM v dubnovém šetření posílila nejvíc ze všech stran - o 1, 5 procentního bodu.

Analytik Kantar TNS Pavel Ranocha poukázal na přelívání voličů mezi ANO, komunisty a sociálními demokraty. „Proto jsou také jejich preference tak proměnlivé,“ dodal. Upozornil také, že během posledních tří měsíců 20 procent lidí změnilo názor, koho by volili nebo zda by vůbec přišli k volbám.

Do Sněmovny by se dostaly ještě KDU-ČSL a STAN (shodně 5,5 %). Těsně pod pětiprocentní hranicí by se čtyřmi procenty zůstala TOP 09, která by tak ztratila zastoupení v dolní komoře Parlamentu ČR. 

Spokojenost s politickou situací v Česku podle průzkumu Kantar TNS klesla z únorových 29 procent na dubnových 19 procent. „Lidé už mohou být do jisté míry nespokojení s tím, jak dlouho se táhne vyjednávání o vládě, anebo druhá skupina třeba není až tak ztotožněná se složením té (vlády), která se právě rýsuje,“ komentoval čísla Ranocha.

Nejvýrazněji jsou s politickou situací nespokojeni podporovatelé Pirátů a STAN, ukázal také průzkum. Nejmenší nespokojenost vládne mezi podporovateli ANO, ale také u nich podle Ranochy narůstá.

Průzkum se uskutečnil ve dnech 7. 4. až 27. 4. 2018 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů. Do volebního modelu vstoupilo 887 respondentů.

Výsledky volebních modelů TNS ve srovnání s výsledkem voleb z října 2017:

Strana/hnutí Model duben 2018 Model březen 2018 Model únor 2018 Volby 2017
ANO 30,5 29,5 33,0 29,6
ODS 14,5 14,0 12,0 11,3
Piráti 14,5 13,5 12,5 10,8
KSČM 8,0 6,5 6,5 7,8
SPD 8,0 7,5 8,5 10,6
ČSSD 6,5 8,5 7,5 7,3
STAN 5,5 6,0 4,5 5,2
KDU-ČSL 5,5 5,0 5,0 5,8
TOP 09 4,0 4,5 4,5 5,3

Zdroj: Česká televize; Český statistický úřad

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232