Růst české ekonomiky i mezd příští rok zpomalí, vyplývá z odhadů | info.cz

Články odjinud

Růst české ekonomiky i mezd příští rok zpomalí, vyplývá z odhadů

Růst české ekonomiky příští rok mírně zpomalí na 2,9 procenta z letos odhadovaných tří procent. Stejně tak zpomalí růst mezd, ale i tak zůstane poměrně vysoký kvůli stále velmi nízké nezaměstnanosti, která přetrvá i v dalších letech. Inflace naopak stoupne z letos odhadovaných 2,3 procenta na 2,4 procenta. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků oslovených ČTK.

„Zatímco v minulých letech byl hlavním tahounem růstu tuzemské ekonomiky zpracovatelský průmysl, v letošním roce se motor růstu přesunul ke službám. Uvedený vývoj očekáváme i v příštím roce, jelikož dosavadní motor průmyslu – automobilový sektor – letos vyčerpal prostor dalšího dvouciferného růstu,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Inflace bude podle něj příští rok růst nejen kvůli růstu mezd, ale i vlivem růstu cen energií, zejména elektřiny a plynu pro domácnosti. K tomu se bude přidávat růst cen potravin kvůli letošní horší sklizni.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že po rychlém snižování rozdílu ve výkonnosti české ekonomiky a vyspělých západoevropských zemí by se mělo reálné sbližování úrovně příští rok zastavit. „HDP na obyvatele přepočtený podle parity kupní síly zůstane na 89 procentech průměru EU,“ odhadl. Zároveň by podle něj měl příští rok přinést zmírnění napětí na českém trhu práce. „Dynamika růstu mezd ale jen tak nevychladne,“ dodal.

Podle materiálu MF by letos měl růst objemu platů a mezd stoupnout o 9,2 procenta a příští rok zpomalit na 7,5 procenta. „Kromě přetrvávajícího nedostatku pracovní síly bude na dynamiku mezd a platů příznivě působit zvyšování minimální a zaručené mzdy a také růst platů v sektoru vládních institucí,“ uvedlo MF. Míra nezaměstnanosti by měla podle metodiky využívané Českým statistickým úřadem zůstat v následujících letech na 2,4 procenta, vyplývá z dokumentu MF. Nezaměstnanost v ČR patří v rámci EU k nejnižším.

Vývoj ekonomiky příští rok mohou podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška ovlivnit brexit, vývoj obchodních válek USA a zpomalení poptávky po autech v Evropě. „Kromě toho může kdykoliv přilétnout černá labuť – tedy riziko, s nímž nikdo nepočítá. Jedním z takových může třeba být finanční krize v Číně. Z výčtu je patrné, že klíčová rizika vesměs číhají v zahraničí,“ uvedl.

Výsledky vybraných ukazatelů z průzkumu MF:

  2018     2019    
  min. prům. max. min. prům. max.
HDP 2,8 3 3,5 2,7 2,9 3,3
Průměrná inflace 2,2 2,3 2,5 2,3 2,4 2,7
Míra nezaměstnanosti (VŠPS) 2,3 2,4 2,5 2,1 2,4 3
Objem mezd a platů (nominální růst v %) 7,7 9,2 10,2 6,1 7,6 8,8
  2020     2021    
  min. prům. max. min. prům. max.
HDP 2 2,6 3,3 1,5 2,4 3,3
Průměrná inflace 1,5 2 2,3 1,3 1,9 2,1
Míra nezaměstnanosti (VŠPS) 2 2,4 3,2 1,9 2,4 3,5
Objem mezd a platů (nominální růst v %) 4,8 5,7 7,7 4,8 5,3 6,1

Zdroj: 46. Kolokvium - průzkum prognóz makroekonomického vývoje (MF, 29. listopadu)

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud