Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sebevražda kvůli exekuci. Systém dohání Čechy k fatálním rozhodnutím

Sebevražda kvůli exekuci. Systém dohání Čechy k fatálním rozhodnutím

Ve středu spáchal skokem z okna sebevraždu Jaroslav Janota z Napajedel. Muže na podzim loňského roku soud poslal na 12 let do vězení za střelbu na exekutora. Nastoupit tam měl údajně v nejbližší době. Průběh a mnohdy přílišná tvrdost exekucí jsou pod palbou kritiky dlouhodobě. Jak přísný je systém vymáhání dluhů v Česku?

Když policisté přijeli k domu, v němž Janota bydlel, už stál na balkoně a měl za sebou hovor se svoji známou. Ani té, ani policii se nepodařilo muže přesvědčit, aby sebevraždu nespáchal. Janota dopředu napsal blog, v němž vylíčil situaci, která ho k fatálnímu rozhodnutí přivedla.

Poté, co se před časem vrátil z noční směny, přišla do jeho bytu dvojice exekutorů. Janota spal a neotevřel jim, dovnitř se dostali sami. Jak na svou obhajobu uváděl, myslel si tehdy v rozespalosti, že se mu do bytu někdo vloupal.

„Rozhodl jsem se pro varovný výstřel. Nejdříve měl směřovat do podlahy. Potom jsem si to rozmyslel a chtěl raději vystřelit do stropu,“ popsal v příspěvku. Exekutora netrefil, i tak ho soud za pokus o vraždu odsoudil k 12 letům vězení.

Tiskový mluvčí Exekutorské komory Petr Vorlíček se dnes odmítl vyjádřit jak k Janotovu případu, tak obecně k praktikám exekutorů. „Pošlete mi otázky, já je proberu s našimi právníky a pak vydáme oficiální vyjádření," sdělil na dotaz INFO.CZ.

Ze 40 korun tisíce? Už ne

Janotův případ znovu poukázal na problémy s tvrdými exekucemi. Například někdejší sociální pracovník Tomáš Koloc popsal na webu kulturni-noviny.cz případ, v němž musel místo dlužných 40 korun nakonec zaplatit téměř 6 tisíc, na které částka v průběhu exekuce narostla.

„Exekuce jsou sociálním fenoménem, který je velice výdělečný. Exekutor má jistotu pěti až sedminásobku dlužné částky. Jako sociální pracovník jsem pomáhal bezdomovcům a v noclehárně bylo asi 100 lidí, z toho 20 v důsledku exekucí,“ popisuje Koloc pro INFO.CZ.

Případy jako tento by se ale už nyní stávat neměly. Tomu podle analytika společnosti Člověk v tísni Daniela Hůleho, který se exekucemi dlouhodobě zabývá, zabránila novela, kterou v roce 2014 prosadil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

„Stále ale dobíhají staré exekuce. Tady je milion exekuovaných, na které je uvaleno asi 5 milionů exekucí. To už je v některých případech téměř nesplatitelné,“ upozorňuje v odpovědi na dotaz INFO.CZ Hůle, že se s relikty minulosti stále můžeme setkávat.

Pomoci podle něj může novela, kterou už schválila vláda. Ta má zjednodušit proces oddlužení. V krajním případě by se člověk mohl zbavit dluhů po sedmi letech bez ohledu na výši splacené částky. Dosud celý proces probíhá 5 let, během nichž dlužník musí splatit alespoň 30 procent svých závazků.

Obavy z nekontrolovatelného zadlužování a následného neplacení dluhů však Hůle nemá. „Člověk, který zná průběh insolvenčního řízení, ví, že doba těch sedmi let, která je obsažena v tom návrhu, prakticky vylučuje, že by se někdo schválně zadlužil a pak podal návrh na insolvenci,“ myslí si.

Že situace ohledně exekucí stále není utěšená, potvrzují i další případy, které mohly skončit katastrofou. Na začátku února zabarikádovaný muž z Ostravy hrozil exekutorovi granátem. Loni v létě si jiný dlužník z Varnsdorfu zapálil dům, o nějž měl kvůli dluhům přijít. Sám se pak neúspěšně pokusil o sebevraždu. Před třemi lety dohnaly dluhy do krajní situace také muže v Řevnicích u Prahy.

„Je zajímavé, že v jiných oblastech, například v obchodním právu, se neustále srovnáváme s Evropskou unií, zatímco exekutoři se domáhají toho, aby právo bylo ještě více represivní. To jsem objevil v novinách Exekutorské komory,“ komentoval Koloc.

Mohla by pomoci policie

Podle Hůleho však nelze ani v oblasti vymáhání dluhů příliš paušalizovat. „Je těžké říci, jestli jsou exekuce příliš tvrdé. Některé případy jistě ano, ale pak jsou ty, jimž se dá předejít velice jednoduše. Stačilo by, aby si dlužník podal žádost o zastavení exekuce, neboť je nesmyslná.“

V úvodu zmíněný případ pana Janoty je přeci jen specifický. K sebevraždě nesáhl přímo kvůli dluhům, ale aby předešel z jeho pohledu nespravedlivému vězení. K samotné střelbě na exekutora, jež ho před soud dostala, však vůbec nemuselo dojít.

Stačila by drobná právní úprava v pravomocech exekutorů. Ti mají podle nynějších předpisů právo vniknout do nemovitosti, pokud se domnívají, že se v ní nachází majetek dlužníka. Stačí k tomu soudní povolení vymáhat dluhy. Snadno tak může dojít ke krajním situacím, jaká potkala Janotu.

„Myslím si, že si teď problémů začnou lidé všímat. Myslím, že trest pana Janoty byl exemplární, aby lidé nezačali střílet po exekutorech. Parlament by s tím měl něco dělat,“ doufá Koloc.

Že tragédie z Napajedel může vyvolat další debatu o problematickém systému, se domnívá i Hůle. Podle něho by ale nebylo vhodné zatěžovat systém nutností dalších povolení.

„Pokud byste třeba musel mít souhlas dlužníka se vstupem, mohlo by se stát, že by dluh byl nevymahatelný, protože by exekutorovi nikdo nikdy neotevřel,“ tvrdí s tím, že vhodnější by bylo uzákonit například nutnost v případě potíží povolat na pomoc policii. „Policisté jsou přeci jen školení na zvládání krizových situací,“ praví.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1