Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf městské policie šlape na strážníky, prý málo pokutují. Buzerovat a kasírovat, smějí se mu lidi

Šéf městské policie šlape na strážníky, prý málo pokutují. Buzerovat a kasírovat, smějí se mu lidi

Části městských policistů se nechce makat, řešených přestupků je málo a strážníci by si měli došlápnout na všechny, kdo jezdí po chodníku na kole či koloběžce. Asi tak by se dal zjednodušeně shrnout kontroverzní dopis šéfa Městské policie na Praze 1 Miroslava Stejskala, který baví a udivuje sociální sítě. „Nečinně se procházet po městě můžete ve svém osobním volnu, nikoliv v pracovní směně,“ píše se v dopise, který Stejskal v úterý rozeslal kolegům. Tónem, který může dobře připomínat dávné doby, je varuje, že přijdou postihy. „Buzerovat a kasírovat,“ zní kritika lidí na sociálních sítích.

S ostrým úvodem „Těžko byste mi vysvětlili“ Stejskal na začátku dopisu kritizuje výkony městských policistů v „počtu zjištěných a řešených přestupků“ v prvním pololetí letošního roku. Oproti roku 2016 podle něj klesl o polovinu, tedy o víc než pět tisíc. „Na poklesu se podílejí prakticky všichni strážníci, tedy tradičně ti, co se jim dělat moc nechce, ale i ti, kteří mají výkon velmi dobrý, nicméně je v podstatě poloviční oproti minulému roku,“ píše dál šéf Obvodního ředitelství MP.

Kvůli nedostatečné aktivitě strážníků tak policie podle dopisu zaostává i ve vybírání pokut. „Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojenému (sic) ukládání sankcí,“ píše Stejskal. Policisty-flákače pak upozornil, že nečinně se procházet po městě můžou v osobním volnu, a varoval, že strážníci se „špatnou pracovní činností“ dostanou měsíc na nápravu. Pokud se nepolepší, strážník může od ředitele čekat „přiměřená opatření“.

Přestupkem, který Stejskalovi leží v žaludku evidentně nejvíc, je jízda s nejrůznějšími dopravními prostředky tam, kde se s nimi jezdit nemá. „Počínaje datem 1. 8. 2017 budou strážníci vykazovat do činnosti s hlásnou povinností veškeré řešené přestupky spáchané jízdou na jízdním kole, případně koloběžce, po chodníku, v protisměru a na dalších místech, kde je taková jízda zakázaná,“ píše šéf městských policistů. Stejně tak by si prý měli strážníci posvítit na lidi brázdící ulice na segwayi.

Dopis vyvolal na sociálních sítích smíšené reakce. Zatímco jedni výtku ředitele směrem ke strážníkům brání s tím, že cyklisté na chodníku nemají co dělat, jiní nešetří kritikou. „Věděl jsem, že se takové věci dějí, ale stejně je člověku tak nějak podivně smutno, když to vidí černé na bílém. Buzerovat a kasírovat,“ napsal na twitteru René Rosický se smutným smajlíkem.

Někteří z twitterových uživatelů dokonce pochybují, že dopis skutečně pochází z pera ředitele Městské policie pro Prahu 1. Sám Stejskal ale jeho autenticitu potvrzuje. Ve druhém dopise, který městská policie zaslala redakci INFO.CZ, ředitel odůvodňuje prvotní text tím, že se „rozsah protiprávního jednání v oblasti veřejného pořádku nijak nesnížil“. K poklesu aktivity strážníků proto prý „není žádný důvod“.

„Pokud má někdo hodnotit moje výhrady vůči práci některých mně podřízených strážníků, tak ať vychází ze stavu, jaký je na území MČ Praha 1 pro každého lehce viditelný,“ píše Stejskal a upozorňuje na „bezdomovce vzbuzující veřejné pohoršení nebo znečišťující veřejné prostranství“, „stovky v noci hlučících opilých turistů“, nebo na „nelegální živnostenské podnikání“ a „plné chodníky, křižovatky a přechody neoprávněně parkujících vozidel“.

„Je zcela logické, že po svých podřízených vyžaduji, aby v objektivních podmínkách byli přiměřeně iniciativní a pracovití tak, jak od nich logicky společnost očekává a vyžaduje,“ brání se ředitel. Kritiku, podle které úterní dopis vybízí k většímu vybírání pokut, také odmítá. „Strážníci nebyli nikdy úkolováni v tom smyslu, aby za každou cenu ukládali finanční pokuty, případně pokuty v nějaké určité výši,“ píše Stejskal s tím, že vždy záleží na uvážení jednotlivého policisty.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1