Šéf městské policie šlape na strážníky, prý málo pokutují. Buzerovat a kasírovat, smějí se mu lidi | info.cz

Články odjinud

Šéf městské policie šlape na strážníky, prý málo pokutují. Buzerovat a kasírovat, smějí se mu lidi

Části městských policistů se nechce makat, řešených přestupků je málo a strážníci by si měli došlápnout na všechny, kdo jezdí po chodníku na kole či koloběžce. Asi tak by se dal zjednodušeně shrnout kontroverzní dopis šéfa Městské policie na Praze 1 Miroslava Stejskala, který baví a udivuje sociální sítě. „Nečinně se procházet po městě můžete ve svém osobním volnu, nikoliv v pracovní směně,“ píše se v dopise, který Stejskal v úterý rozeslal kolegům. Tónem, který může dobře připomínat dávné doby, je varuje, že přijdou postihy. „Buzerovat a kasírovat,“ zní kritika lidí na sociálních sítích.

S ostrým úvodem „Těžko byste mi vysvětlili“ Stejskal na začátku dopisu kritizuje výkony městských policistů v „počtu zjištěných a řešených přestupků“ v prvním pololetí letošního roku. Oproti roku 2016 podle něj klesl o polovinu, tedy o víc než pět tisíc. „Na poklesu se podílejí prakticky všichni strážníci, tedy tradičně ti, co se jim dělat moc nechce, ale i ti, kteří mají výkon velmi dobrý, nicméně je v podstatě poloviční oproti minulému roku,“ píše dál šéf Obvodního ředitelství MP.

Kvůli nedostatečné aktivitě strážníků tak policie podle dopisu zaostává i ve vybírání pokut. „Klesli jsme ve všech oblastech činnosti, tedy i v počtu řešených dopravních přestupků a s tím spojenému (sic) ukládání sankcí,“ píše Stejskal. Policisty-flákače pak upozornil, že nečinně se procházet po městě můžou v osobním volnu, a varoval, že strážníci se „špatnou pracovní činností“ dostanou měsíc na nápravu. Pokud se nepolepší, strážník může od ředitele čekat „přiměřená opatření“.

Přestupkem, který Stejskalovi leží v žaludku evidentně nejvíc, je jízda s nejrůznějšími dopravními prostředky tam, kde se s nimi jezdit nemá. „Počínaje datem 1. 8. 2017 budou strážníci vykazovat do činnosti s hlásnou povinností veškeré řešené přestupky spáchané jízdou na jízdním kole, případně koloběžce, po chodníku, v protisměru a na dalších místech, kde je taková jízda zakázaná,“ píše šéf městských policistů. Stejně tak by si prý měli strážníci posvítit na lidi brázdící ulice na segwayi.

Dopis vyvolal na sociálních sítích smíšené reakce. Zatímco jedni výtku ředitele směrem ke strážníkům brání s tím, že cyklisté na chodníku nemají co dělat, jiní nešetří kritikou. „Věděl jsem, že se takové věci dějí, ale stejně je člověku tak nějak podivně smutno, když to vidí černé na bílém. Buzerovat a kasírovat,“ napsal na twitteru René Rosický se smutným smajlíkem.

Někteří z twitterových uživatelů dokonce pochybují, že dopis skutečně pochází z pera ředitele Městské policie pro Prahu 1. Sám Stejskal ale jeho autenticitu potvrzuje. Ve druhém dopise, který městská policie zaslala redakci INFO.CZ, ředitel odůvodňuje prvotní text tím, že se „rozsah protiprávního jednání v oblasti veřejného pořádku nijak nesnížil“. K poklesu aktivity strážníků proto prý „není žádný důvod“.

„Pokud má někdo hodnotit moje výhrady vůči práci některých mně podřízených strážníků, tak ať vychází ze stavu, jaký je na území MČ Praha 1 pro každého lehce viditelný,“ píše Stejskal a upozorňuje na „bezdomovce vzbuzující veřejné pohoršení nebo znečišťující veřejné prostranství“, „stovky v noci hlučících opilých turistů“, nebo na „nelegální živnostenské podnikání“ a „plné chodníky, křižovatky a přechody neoprávněně parkujících vozidel“.

„Je zcela logické, že po svých podřízených vyžaduji, aby v objektivních podmínkách byli přiměřeně iniciativní a pracovití tak, jak od nich logicky společnost očekává a vyžaduje,“ brání se ředitel. Kritiku, podle které úterní dopis vybízí k většímu vybírání pokut, také odmítá. „Strážníci nebyli nikdy úkolováni v tom smyslu, aby za každou cenu ukládali finanční pokuty, případně pokuty v nějaké určité výši,“ píše Stejskal s tím, že vždy záleží na uvážení jednotlivého policisty.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud