Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Signatář charty Macháček se opřel do studentské vůdkyně revoluce Pajerové. "Zatracená p*ča," prohlásil

Signatář charty Macháček se opřel do studentské vůdkyně revoluce Pajerové. "Zatracená p*ča," prohlásil

Novinář a bývalý signatář Charty 77 Jan Macháček, který nyní působí jako předseda správní rady Babišova Institutu pro politiku a společnost, se v Českém rozhlase vulgárně opřel do vysokoškolské pedagožky Moniky Pajerové, která byla studentskou vůdkyní sametové revoluce. Řekl o ní, že je to „p*ča jedna zatracená“. 

Středeční natáčení pořadu Názory a argumenty v Českém rozhlase se vymklo kontrole. Diskutující debatovali o 17. listopadu,  přičemž se Jan Macháček neovládl a vulgárně napadl pedagožku Moniku Mac Donagh Pajerovou. Před ostatními diskutujícími ji nazval p*čou jednou zatracenou. Poté se zvedl a ze studia odešel.

„Janu Macháčkovi jsem říkala, že když už se nenechal zlomit bývalým režimem, tak se nechal zlomit penězi. Vyčetla jsem mu, že pracuje pro Andreje Babiše, který lže lidem a manipuluje je prostřednictvím svých médií,“ sdělila pro Echo24.cz Pajerová.

Pajerová byla po Macháčkově nadávce v šoku a nevěděla, jak má reagovat. Natáčení se účastnil i Jefim Fištejn, který slova Pajerové potvrdil. „Něco podobného jsem nezažil. Řekl dokonce ty p*co zasraná. Odešel rozčílen a poslal nás všechny do pr…,“ cituje Fištejna Echo24.cz.

Pořad bude na Čro Plus vysílán dnes od 18:10 hodin. Nadávku ale mikrofony prý nezachytily, takže v záznamu nebude. „Monika na Honzu tlačila nějakým způsobem, on se naštval a odešel ze studia. Je pravda, že něco odsekl ve dveřích. Z mého pohledu je to velmi politováníhodný konflikt mezi dvěma lidmi, kteří se znají dlouho dobu. Je to strašná škoda, že se to stalo, ještě navíc v pořadu, který se věnoval 17. listopadu. To, o co mělo jít, se převedlo čistě na osobní konflikt,“ řekl moderátor pořadu Petr Schwarz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744