Šíření lží a financování kampaně ve stínu: Tři okolnosti, které pomohly Zemanovi na Hrad | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šíření lží a financování kampaně ve stínu: Tři okolnosti, které pomohly Zemanovi na Hrad

Šíření lží a financování kampaně ve stínu: Tři okolnosti, které pomohly Zemanovi na Hrad

„Moskva a její tajní agenti mohou oslavovat,“ píše ve svém závěru nová zpráva think-tanku Evropské hodnoty, která popisuje roli Kremlu během prezidentských voleb v České republice. Klíčové hlasování, které rozhodlo o znovuzvolení Miloše Zemana na Hrad, bylo silně ovlivněno masovou vlnou polopravd, lží a dezinformací, které se šířily veřejným prostorem. Ve stínu navíc stále zůstává i původ peněz, kterými Miloš Zeman financoval svou (ne)kampaň. Podívejte se, jaké zákulisní hry ovlivnily výsledek voleb, které na dalších pět let rozhodly o české hlavě státu.

1. Masová dezinformační kampaň nahrávající Zemanovi

Jedním z aspektů, které dopomohly prezidentu Miloši Zemanovi k jeho znovuzvolení, byla masová dezinformační kampaň šířící se mezi voliči na internetu. S blížícím se hlasováním četnost nepravdivých zpráv nabírala na síle a začaly se objevovat i lži opravdu těžkého kalibru – například Drahošova údajná spolupráce s StB nebo obvinění z pedofilie. Zemanův protikandidát byl také nepravdivě spojován s Římským klubem, který ale paradoxně pomáhal založit Miloš Zeman, píše zpráva think-tanku Evropské hodnoty. Snůška totálních nesmyslů se k lidem dostávala přes sociální sítě, řetězové e-maily, poštovní schránky a především skrze dezinformační servery.  

Vzhledem k tomu, jak byly tyto zprávy absurdní a přitažené za vlasy, je většina lidí dokázala snáze vyfiltrovat jako lživé, u dalších už byla situace komplikovanější a voliči byli náchylnější jim uvěřit. Mezi ně se například řadí dezinformace o tom, že je Jiří Drahoš takzvaný „vítáč“ imigrantů. Právě toto obvinění bylo pro volby nejvíce rozhodující, píše zpráva Evropských hodnot publikovaná v rámci projektu Kremlin Warch, který se snaží rozkrývat nástroje hybridní války Ruska proti západním liberálním demokraciím.

K rozhodnutí přiklonit se k Zemanovi, nebo k volbám raději vůbec nejít, výrazným dílem přispěly i dezinformace o postoji Jiřího Drahoše k Evropské unii. Evropské hodnoty zdůrazňují tři hlavní lživá tvrzení: Drahoš chce zablokovat referendum o vystoupení z EU, protože Čechy považuje za neschopné rozhodnout o jejich geopolitickém osudu; Drahoš chce co nejdříve přijmout euro; a Drahoš dostal značné množství peněz ze zahraničí, které z něj dělají poslušnou loutku cizích států, především Německa.

Zatímco Drahoš byl dle Evropských hodnot proruskými servery, jako jsou Parlamentní listy nebo Aeronet, vykreslován v tom nejhorším světle, Zeman se v jejich článcích hřál na výsluní. „Česká dezinformační komunita tvrdě pracovala na propagaci Zemana, kdy ho prezentovala jako jediného obhájce českého národa a suverenity,“ píše zpráva.

2. Lživé řetězové e-maily mířící hlavně na seniory

Za demonstrováním osoby Jiřího Drahoše nestály jen konspirační a dezinformační servery. „Rozsáhlá dezinformační kampaň byla zorganizována neznámými subjekty prostřednictvím přímých řetězových e-mailů,“ píše zpráva Evropských hodnot. Na oslovování voličů, především těch z řad seniorů, přes zasílání e-mailů se lživými texty o Jiřím Drahošovi, upozornil i pořad České televize 168 hodin. Texty jsou obvykle psané velkým písmem a ty „nejdůležitější“ informace jsou zvýrazněny tučně tak, aby čtenář věděl, na co se soustředit. Tyto e-maily pak lidé měli posílat dál svým blízkým, aby se dostaly mezi co největší objem potenciálních voličů.

„Jsou tam hrozné pomluvy, pro soudného člověka naprosto nepravděpodobné. Jako že tento inteligentní člověk je homopedofil, že nosí nedioptrické brýle, aby vypadal inteligentně, anebo, co je opravdu velmi vtipné, že třeba chce být podobný bývalému prezidentu Husákovi,“ popsala obsah smyšlených zpráv pro pořad 168 hodin seniorka Marie Kolářová.

Původní zdroj většinou znám není. Tvůrcům pořadu ČT se však podařilo jednoho z autorů lživých e-mailů vypátrat. Je jím Oldřich Lukáš, který se sám prezentuje jako ekonom, ekolog, pedagog a etikolog, toho času v důchodu, který je autorem článku o prezidentských volbách, kde mimo jiné stojí: „Za krajně znepokojující lze označit Drahošovu podporu masivní islamizace ČR, jakož i zavedení tvrdé cenzury a trestání lidí za šíření pravdy.“ Jak na tyto informace přišel, ale pořadu vysvětlit nedokázal.

Vedle zasílání nenávistných e-mailů vůči Drahošovi se dezinformace šířily především na sociálních sítích. Evropské hodnoty přitom zmiňují konkrétně dvě – facebookové stránky Slovanská jednota a Pro-Vlast, kterou sleduje více než 30 tisíc lidí. Pro-Vlast, která se prezentuje jako „mladá, česká, vlastenecká a nacionalistická“ organizace, proti volbě bývalého předsedy Akademie věd otevřeně vyzývala. Na svých stránkách vyvěsila například obrázek „Proč nevolit Drahoše“, kde nabízí výčet toho, proč pro šéfa Akademie věd ve volbách nehlasovat: „je pro přijímání tzv. uprchlíků“, „je pro co nejrychlejší přijetí eura“, „opustit EU je pro něj nepředstavitelné“, „referenda o důležitých otázkách odmítá“, „zastává postoje silně prounijní“ a „podporuje ho celá řada českých lobbistů“.  

3. Nejasné financování Zemanovy kampaně-nekampaně

Otazníky kolem financování (ne)kampaně Miloš Zemana doprovázely celé prezidentské klání. Prezident sice přiznal, že získal 11 milionů korun od spolku Přátelé Miloše Zemana, za kterým stojí jeho poradce Martin Nejedlý a kancléř Vratislav Mynář, jednotliví sponzoři ale zůstávají neznámí. „Je nad slunce jasné, že v mnoha případech pan Zeman neodkryl skutečného dárce, ale pouze prostředníka. A co víc, obešel volební zákon, když využil spolek Přátelé Miloše Zemana k zaplacení jeho kampaně,“ píše think-tank. Zatímco prezident totiž tvrdil, že žádnou předvolební kampaň nevede, Česko zaplavily billboardy a letáky, které jeho osobu propagují.  

Evropské hodnoty upozorňují právě na postavu ekonomického poradce Martina Nejedlého, který je považován za hlavního zákulisního hráče prezidentova týmu a který získává finanční prostředky z Ruska. „Pozadí Nejedlého zůstává veřejnosti neznámé. Řadu let pracoval v Rusku, aktivity v zahraničí ale odmítá komentovat,“ píše zpráva projektu Kremlin Watch. Připomíná přitom, že Nejedlý byl šéfem české pobočky ruské energetické společnosti Lukoil, která za něj zaplatila pokutu ve výši 32,6 milionů korun v kauze prodeje ropy ze státních ropných rezerv. „To mu umožnilo zůstat po boku Zemana a pokračovat v jeho ovlivňování, které umožňuje ruským firmám získávat strategické obchodní dohody v České republice, především pak v energetickém sektoru,“ píše zpráva Evropských hodnot.

„De facto manažer předvolební kampaně prezidenta Zemana Martin Nejedlý, jehož osobní dluh byl vyplacen moskevským velitelstvím firmy Lukoil, organizoval financování kampaně takovým způsobem, že prozatím stále není známo, kdo skutečně poskytl většinu finančních prostředků na kampaň pro prezidenta Zemana,“ uvádějí analytici v souhrnu „pozoruhodných aspektů znovuzvolení prezidenta Zemana“. 

Kromě Nejedlého však Evropské hodnoty v souvislosti s financováním kampaně poukazují také na možnou stopu vedoucí do Číny, která je Zemanovi nadmíru blízká. Na možný původ finančních zdrojů z Číny už INFO.CZ psalo po prvním kole voleb. Inzerát „Stop imigrantům a Drahošovi“ totiž nechala zhotovit agentura Euro Agency, která patří bývalému spolumajiteli společnosti Mountfield. Tu přitom před rokem koupila čínská společnost Eurasia Development Group. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.