Šlechtová mluví o utajení kolem novičoku, informace je veřejně přístupná na internetu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šlechtová mluví o utajení kolem novičoku, informace je veřejně přístupná na internetu

Šlechtová mluví o utajení kolem novičoku, informace je veřejně přístupná na internetu

Informace, že se v Česku zkoumají účinky nervové látky novičok, který pravděpodobně stojí za otravou bývalého ruského agenta Skripala a jeho dcery, je veřejně přístupná na internetu. Ministryně obrany přesto tvrdí, že disponuje pouze informacemi v utajeném režimu a nechce komentovat sdělení prezidenta Miloše Zemana, že novičok se v Česku v malém vyráběl a pak byl zničen. 

Výzkumem novičoku se v Česku zabývá brněnská Univerzita obrany a podle informací uvedených na jejích internetových stránkách tento výzkum stále trvá. „Výzkum charakteristik nových a potenciálních chemických bojových látek (R33, novičok a PFIB)“, uvádí stránky Univerzity obrany.

Potvrzují se tak slova prezidenta Miloše Zemana, který dokonce naznačil, že tato informace není nijak tajná, když uvedl, že je v nižším stupni „utajení“. Je pak s podivem, proč ministryně obrany Karla Šlechtová mluví o informacích v utajeném režimu, když jsou na stránkách státní univerzity, která spadá pod její rezort. „Nemohu veřejně sdělení pana prezidenta komentovat, protože disponuji informacemi pouze v utajeném režimu,“ uvedla ve čtvrtek na sociální síti Twitter.

Tiskový odbor Ministerstva obrany v pátek doplnil, že látka novičok je chemicky syntetizována ve specializované laboratoři za přísného bezpečnostního režimu, a to maximálně v rozsahu několika mikrogramů. „Jde o takzvanou mikrosyntézu, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky ČR vždy poté okamžitě zlikvidován,“ tvrdí odbor komunikace rezortu.  

„Závěr však je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme kde to bylo... Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo,“ prohlásil prezident včera na TV Barrandov. Odvolával si při tom na zprávu Vojenského zpravodajství, podle něhož loni pro účely testování vyráběl novičok Vojenský výzkumný ústav v Brně. 

Že je v Česku novičok zkoumán v pátek odpoledne potvrdilo i Ministerstvo zahraničních věcí. „Malé množství těchto látek zkoumá Vojenský výzkumný ústav v Brně, který k tomu má souhlas Organizace pro zákaz chemických zbraní." Ministerstvo však doplnilo, že ústav zkoumá látku novičok s kódovým označením A230, v případu otravy ruského agenta Skripala však byl použit jed novičok s kódovým označením A234

Zemana za jeho veřejné prohlášení k novičoku kritizovala většina českých politiků. „Jeho výroky o někdejší výrobě nervově-paralytického jedu novičok v Česku neslouží zájmům České republiky ani bezpečnosti země,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala. Předseda STAN Petr Gazdík doplnil, že se český prezident chová jako agent Kremlu a podotknul, že svým vystoupením popřel dřívější prohlášení českého ministra zahraničních věcí Martina Stropnického. Zastání Zeman našel jen u předsedy SPD Tomia Okamury a předsedy KSČM Vojtěcha Filipa.

Místopředseda zahraničního výboru Sněmovny Jan Lipavský chce kvůli kauze novičok pozvat zástupce zpravodajců na jednání výboru. Lipavský na sociální síti Twitter napsal, že si Zeman ze zpráv tajných služeb vybírá, co se mu hodí. „Ruská oficiální propaganda to ad absurdum překrucuje dále. Budu iniciovat pozvání zástupců tajných služeb na zahraniční výbor,“ uvedl. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.