Smlouvy ukázaly, jak chtěl Okamura zatočit s penězi Úsvitu. 46 milionů mělo jít přímo jemu | info.cz

Články odjinud

Smlouvy ukázaly, jak chtěl Okamura zatočit s penězi Úsvitu. 46 milionů mělo jít přímo jemu

Nedávný zájem úřadu dozorujícího financování politických stran o SPD Tomia Okamury, která dostala pokutu za nezákonnou transakci na volebním účtu, připomněl skandál předsedy hnutí z minulosti. Aféra v uplynulých letech skončila v podstatě rozpadem Okamurovy předchozí formace Úsvit. Toto hnutí muselo přiznat, že nemá na účtu ani korunu ze 122 milionů korun, které od státu dostalo za volby. Investigativní pořad Reportéři ČT teď na základě nově objevených smluv dokumentuje, jak hodlal Okamura s obří částkou naložit. Sám si měl přijít minimálně na 46 milionů korun.

Skandál s financováním Úsvitu Okamuru po letech opět dohání. Jak na základě dvojice smluv uvedli Reportéři ČT, jedná se o skoro celou částku, kterou měl Úsvit dostat v uplynulém volebním období od státu. Konkrétně o 116-118 milionů korun.

Dvojici smluv na podzim 2013 – ještě před parlamentními volbami – podepsal právě Tomio Okamura spolu s tehdejším tajemníkem Úsvitu Janem Zilvarem.

„To byla v podstatě úplně první negativní zkušenost s Tomiem Okamurou, protože on přišel s těmito dokumenty, i když se k nim dneska nehlásí, a už je měl ze své strany dokonce podepsané a tvrdil nám, že tyto dokumenty se musí podepsat, protože nastavují fungování hnutí po volbách. Dokonce podmiňoval ten podpis tím, že pokud mu nebude vyhověno, ze strany odejde a všechno zruší,“ vzpomíná teď Zilvar na okolnosti, za kterých svůj podpis pod podezřelé dokumenty připojil.

Říká, že mu v danou chvíli prakticky nic jiného nezbývalo. Leda rezignovat. Okamura dle něj smlouvy podmiňoval sliby opětovné investice „do strany“. „I díky tomu se tehdejší představenstvo nechalo ukolébat, že to dobře dopadne,“ přiznává Zilvar.

První z dvojice dokumentů je dle ČT nechvalně známá smlouva Tomia Okamury se sebou samotným. Dosud bylo veřejně známo jen to, že na jejím základě kdysi dostal od Úsvitu čtyři miliony. Platbu svého času vysvětloval jako náhradu za výdaje, které dal do kampaně ze svého.

Okamura opakovaně zdůrazňoval, že se z peněz Úsvitu „neobohatil ani o halíř“. Čtyři miliony podle Zilvara skutečně vrátil, ale zveřejněná smlouva jasně ukazuje, že důvodem bylo hlavně to, že se na kontrakt přišlo a byl medializovaný. Pokud by se tak nestalo a smlouva by v tichosti platila, měl si na jejím základě Okamura přijít na minimálně 658 tisíc korun měsíčně za mediální služby. Za celé čtyřleté volební období mělo dle ČT jít o celkem 46 milionů korun.

Druhá smlouva byla uzavřena mezi Úsvitem a společností Celsianus, která patří zakládajícímu členovi Úsvitu, advokátovi Josefu Pisakovi. Hnutí dle ní mělo firmě zaplatit zálohu 12 milionů a pak po dobu čtyř let odvádět 1 200 000 korun měsíčně za mediální služby. Celkem mělo jít o 70 milionů korun.

Finance ÚsvituFinance Úsvituautor: repro Reportéři ČT

I tato smlouva budí pozornost hned z několika důvodů, mimo jiné kvůli zmíněné 12milionové záloze. „Je to záloha velmi vysoká, nestandardní. Z jakého důvodu by byla poskytována záloha v případě mediálních služeb, to netuším, a ještě v takové výši,“ poznamenal k sumě advokát Jan Lašmanský.

I tato smlouva byla později hnutím vypovězena a celá částka nakonec vyplacena nebyla. Pisak okolnosti smlouvy nechce komentovat. „Já se k tomu nemůžu a nebudu vyjadřovat,“ řekl ČT.

Smlouvy dohromady představují naprostou většinu státního příspěvku pro Úsvit – už zmíněných 116-118 milionů korun. „Až na čtyři miliony je veškerý státní příspěvek konzumován mediálním poradenstvím,“ konstatuje Lašmanský.

Obě smlouvy provázejí i další pochybnosti. Jak uvedl právník Tomáš Němeček, vycházejí ze stejné šablony a jsou v nich nepřesnosti. Konkrétně jde o nezměněnou hlavičku u jednoho z dokumentů, ve které je chybně zmínka o mediálním poradenství, ačkoli smlouva samotná se týká trochu jiných služeb. „Někdo skutečně hodně spěchal, když ty smlouvy uzavíral,“ říká Němeček.

Sám Tomio Okamura odmítá možné machinace s financemi hnutí komentovat. Místo odpovědi se uchýlil k útokům na novináře. „Já už nechci vůbec mít nic společnýho s těmahle prolhanejma pořadama, s těmahle podvodníkama, jako jsou Reportéři ČT, s těmahle zločincema, jako jsou Reportéři ČT,“ řekl reportérce, která se ho na finance hnutí tázala.

Olympiáda v Koreji je v plném proudu. Přehledný program sportů naleznete zde>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud