Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

SPD lhát nebude, myslel jsem ostatní, říká autor Okamurovy analýzy. Vztahy s Hrdličkou popírá

SPD lhát nebude, myslel jsem ostatní, říká autor Okamurovy analýzy. Vztahy s Hrdličkou popírá

Patří k lidem, kteří mají vliv na chod hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Pražský podnikatel Jan Čížek pro subjekt Tomia Okamury vypracoval například volební noviny, které oslovovaly voliče. Jak zjistily Lidové noviny, jeho firma Strategic Consulting stojí také za analýzou, která SPD doporučuje, aby při kampani nebrala ohled na pravdu a lež. Čížek je také pro mnohé důkazem propojení strany s lobbistou Tomášem Hrdličkou. On sám to v rozhovoru pro INFO.CZ popřel.

„Žádný,“ odpověděl Čížek razantně na dotaz, jaký vztah ho pojí s lobbistou Tomášem Hrdličkou, který už od svého někdejšího angažmá v ODS platí za vlivného zákulisního hráče. Na Praze 10 Hrdlička dlouhou dobu podporoval starostu Milana Richtera, s nímž se zná i Čížek.

„Milan Richter je můj spolužák ze základní školy. Byl to také dlouhou dobu starosta Prahy 10, kde bydlím a od roku 1999 vydávám noviny. Poslední dva roky se ale zcela stáhl z obecného života a není o něm slyšet. Pokud vím, věnuje se rodině a podniká. Na třídní srazy bohužel nechodí,“ odpověděl INFO.CZ e-mailem Čížek.

Co vás vedlo ke spolupráci s SPD? Byla to vaše osobní iniciativa, nebo si vás strana najala?

Moje spolupráce s SPD začala v létě tohoto roku náhodou. Byli jsme poptáni, abychom zajistili tisk a distribuci novin Na Vlastní oči, protože moje firma je největším vydavatelem v tomto segmentu. Po setkání s předsedou strany Tomiem Okamurou jsme našli i další možnosti spolupráce. Díky mým letitým zkušenostem jsem tedy pomáhal i s marketingem.

Ztotožňujete se s programem SPD?

Ano, program SPD je v mnoha aspektech inspirativní. Protože hodně cestuji po světě, tak boj proti islamismu a migraci obecně je téma, které hýbe světem a Evropou. Evropská unie tyto záležitosti řeší jak v nějakém špatném filmu, někdy si nejsem jistý, zda si představitelé EU z nás dělají srandu, nebo to myslí vážně. Je proto dobře, že existuje parlamentní strana, která dává občanům jistotu, že tyto věci pohlídá.

Stýkáte se osobně s panem předsedou Okamurou, případně jinými členy hnutí?

Ano, s předsedou strany Tomiem Okamurou, místopředsedou Radimem Fialou. Řešili jsme marketing kampaně.

Vykonáváte práci pro SPD zadarmo, nebo vám za ni hnutí platí?

S SPD má moje firma uzavřenou smlouvu na marketing, její podrobnosti ale nejsem oprávněn zveřejňovat.

„Lhaní v kampani bylo myšleno na konkurenci, hlavně na hnutí ANO a na Piráty. Na SPD samozřejmě ne, ta má konzistentní program.“
Jan Čížek

Co jste říkal na kauzy kolem SPD, například výroky tajemníka hnutí Jaroslava Staníka o Židech a Romech? Nejsou v rozporu s vaší morálkou a důvodem k ukončení spolupráce?

Pana Staníka jsem se na ten incident samozřejmě ptal a říkal mi, že to je nesmysl, že nic takového neřekl. Na první pohled to na mne působí jako cílená provokace.

Vzhledem ke skutečnosti, že na povrch vyplavaly účetní nesrovnalosti na MPSV bývalé ministryně Marksové za 8,5 miliardy korun (Čížek myslí pondělní upozornění Nejvyššího kontrolního úřadu na chyby v účetnictví za 8,4 miliardy korun, pozn. red.), vypadá to, že se touhle vymyšlenou pseudokauzou snažila odvrátit mediální pozornost od svého megaproblému.

I další svědci jsou, jakožto pučisté v Úsvitu proti Tomio Okamurovi, zcela nedůvěryhodní. Ale osobně jsem tam nebyl, nevím, co se stalo a jestli se to vůbec stalo. Já být panem Staníkem, tak na všechny podám žalobu pro pomluvu, ať to vyšetří policie.

Hnutí doporučujete, aby v kampani nebralo ohled na to, co je pravda a co lež. Jak si to má člověk přebrat? Doporučujete SPD, aby voličům lhala?

Tam došlo k překroucení, já jsem to panu Koutníkovi (autor textu v LN, pozn. red.) dokonce vysvětloval, že to je myšleno na konkurenci, hlavně na hnutí ANO a na Piráty. Na SPD samozřejmě ne, ta má konzistentní program.

Vypracoval jste pro hnutí předvolební noviny „Na vlastní oči“. Byly pro vás ziskovým projektem?

Zajišťovali jsme tisk a distribuci. O podrobnostech smluvního ujednání mezi SPD a naší firmou nejsem oprávněn veřejně informovat.

Pokud by SPD ve vydávání novin pokračovala, jak podle informací Lidových novin navrhujete, angažoval byste se v jejich vydávání a tvorbě znovu?

To bych rád.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744