Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

SPD lhát nebude, myslel jsem ostatní, říká autor Okamurovy analýzy. Vztahy s Hrdličkou popírá

SPD lhát nebude, myslel jsem ostatní, říká autor Okamurovy analýzy. Vztahy s Hrdličkou popírá

Patří k lidem, kteří mají vliv na chod hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Pražský podnikatel Jan Čížek pro subjekt Tomia Okamury vypracoval například volební noviny, které oslovovaly voliče. Jak zjistily Lidové noviny, jeho firma Strategic Consulting stojí také za analýzou, která SPD doporučuje, aby při kampani nebrala ohled na pravdu a lež. Čížek je také pro mnohé důkazem propojení strany s lobbistou Tomášem Hrdličkou. On sám to v rozhovoru pro INFO.CZ popřel.

„Žádný,“ odpověděl Čížek razantně na dotaz, jaký vztah ho pojí s lobbistou Tomášem Hrdličkou, který už od svého někdejšího angažmá v ODS platí za vlivného zákulisního hráče. Na Praze 10 Hrdlička dlouhou dobu podporoval starostu Milana Richtera, s nímž se zná i Čížek.

„Milan Richter je můj spolužák ze základní školy. Byl to také dlouhou dobu starosta Prahy 10, kde bydlím a od roku 1999 vydávám noviny. Poslední dva roky se ale zcela stáhl z obecného života a není o něm slyšet. Pokud vím, věnuje se rodině a podniká. Na třídní srazy bohužel nechodí,“ odpověděl INFO.CZ e-mailem Čížek.

Co vás vedlo ke spolupráci s SPD? Byla to vaše osobní iniciativa, nebo si vás strana najala?

Moje spolupráce s SPD začala v létě tohoto roku náhodou. Byli jsme poptáni, abychom zajistili tisk a distribuci novin Na Vlastní oči, protože moje firma je největším vydavatelem v tomto segmentu. Po setkání s předsedou strany Tomiem Okamurou jsme našli i další možnosti spolupráce. Díky mým letitým zkušenostem jsem tedy pomáhal i s marketingem.

Ztotožňujete se s programem SPD?

Ano, program SPD je v mnoha aspektech inspirativní. Protože hodně cestuji po světě, tak boj proti islamismu a migraci obecně je téma, které hýbe světem a Evropou. Evropská unie tyto záležitosti řeší jak v nějakém špatném filmu, někdy si nejsem jistý, zda si představitelé EU z nás dělají srandu, nebo to myslí vážně. Je proto dobře, že existuje parlamentní strana, která dává občanům jistotu, že tyto věci pohlídá.

Stýkáte se osobně s panem předsedou Okamurou, případně jinými členy hnutí?

Ano, s předsedou strany Tomiem Okamurou, místopředsedou Radimem Fialou. Řešili jsme marketing kampaně.

Vykonáváte práci pro SPD zadarmo, nebo vám za ni hnutí platí?

S SPD má moje firma uzavřenou smlouvu na marketing, její podrobnosti ale nejsem oprávněn zveřejňovat.

„Lhaní v kampani bylo myšleno na konkurenci, hlavně na hnutí ANO a na Piráty. Na SPD samozřejmě ne, ta má konzistentní program.“
Jan Čížek

Co jste říkal na kauzy kolem SPD, například výroky tajemníka hnutí Jaroslava Staníka o Židech a Romech? Nejsou v rozporu s vaší morálkou a důvodem k ukončení spolupráce?

Pana Staníka jsem se na ten incident samozřejmě ptal a říkal mi, že to je nesmysl, že nic takového neřekl. Na první pohled to na mne působí jako cílená provokace.

Vzhledem ke skutečnosti, že na povrch vyplavaly účetní nesrovnalosti na MPSV bývalé ministryně Marksové za 8,5 miliardy korun (Čížek myslí pondělní upozornění Nejvyššího kontrolního úřadu na chyby v účetnictví za 8,4 miliardy korun, pozn. red.), vypadá to, že se touhle vymyšlenou pseudokauzou snažila odvrátit mediální pozornost od svého megaproblému.

I další svědci jsou, jakožto pučisté v Úsvitu proti Tomio Okamurovi, zcela nedůvěryhodní. Ale osobně jsem tam nebyl, nevím, co se stalo a jestli se to vůbec stalo. Já být panem Staníkem, tak na všechny podám žalobu pro pomluvu, ať to vyšetří policie.

Hnutí doporučujete, aby v kampani nebralo ohled na to, co je pravda a co lež. Jak si to má člověk přebrat? Doporučujete SPD, aby voličům lhala?

Tam došlo k překroucení, já jsem to panu Koutníkovi (autor textu v LN, pozn. red.) dokonce vysvětloval, že to je myšleno na konkurenci, hlavně na hnutí ANO a na Piráty. Na SPD samozřejmě ne, ta má konzistentní program.

Vypracoval jste pro hnutí předvolební noviny „Na vlastní oči“. Byly pro vás ziskovým projektem?

Zajišťovali jsme tisk a distribuci. O podrobnostech smluvního ujednání mezi SPD a naší firmou nejsem oprávněn veřejně informovat.

Pokud by SPD ve vydávání novin pokračovala, jak podle informací Lidových novin navrhujete, angažoval byste se v jejich vydávání a tvorbě znovu?

To bych rád.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1