Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Srpen 1968: Výročí 50 let od okupace připomene v Praze i jinde řada akcí. Podívejte se, co vše se chystá

Srpen 1968: Výročí 50 let od okupace připomene v Praze i jinde řada akcí. Podívejte se, co vše se chystá

Výročí 50 let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy a události srpnových dnů 1968 připomene v Praze i dalších městech několik akcí. Jsou mezi nimi výstavy, koncerty, vzpomínková shromáždění, ale především uctění památky lidí, kteří za odpor vůči okupantům zaplatili životem. Proslovy k tomuto výročí avizovali předseda vlády či předsedové obou komor Parlamentu, naopak prezident Miloš Zeman žádný projev nechystá.

V Praze se nejdůležitější akce soustředí u budovy Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici. Pietní akt za oběti okupace začne v 11:00 a kromě ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala při něm přednesou projevy premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Milan Štěch, předseda Sněmovny Radek Vondráček a primátorka Adriana Krnáčová. Právě u budovy rozhlasu se odehrály boje, při kterých bylo zabito či smrtelně zraněno 17 lidí. Vysílání navzdory snaze okupantů neskončilo, rozhlas v noci z 20. na 21. srpna a následující ráno informoval o aktuálním dění. Oběti připomene nová pamětní deska.

Od 18:00 bude litoměřický biskup Jan Baxant sloužit v Chrámu Matky Boží před Týnem bohoslužbu za oběti okupace. Týž den od 20:00 začne na Václavském náměstí Koncert '68, na kterém zazní známé skladby spojené s rokem 1968 v podání Marty Kubišové, Marty Jandové, Anety Langerové, Lucie Bílé a dalších zpěvaček a zpěváků. Doprovázet je bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Speciál INFO.CZ Srpen 1968Speciál INFO.CZ Srpen 1968autor: Info.cz

Týž den večer kolem 22:00 si budou lidé moci připomenout památku studenta Jana Palacha, který se upálil na protest proti okupaci. U jeho pomníku na Václavském náměstí bude hořet pochodeň, od které si zájemci budou moci zapálit svíčku. Jinou z obětí okupace, Marii Charouskovou, uctí odpoledne zástupci ODS. V 16:30 se sejdou u Rudolfina, odkud se vydají k pamětní desce této studentky na Klárově. Charouskovou vojáci smrtelně postřelili 26. srpna 1968, když jela na ČVUT, kde dokončovala diplomovou práci.

Výročí okupace se v Praze věnuje velké množství fotografických výstav. Některé začaly již dříve, další pořadatelé zahájí přímo v den výročí. Již 20. srpna v 17 hodin začíná ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí expozice s názvem Za vaši a naši svobodu 1968-2018, jejíž anglická verze putovala od dubna po USA. Výstava bude mít i ruskou verzi v Moskvě a od září ukrajinskou verzi v Kyjevě. Od středy si lidé budou moci prohlédnout i venkovní výstavu fotografií, které v Praze v roce 1968 pořídil americký student a které poté převzal západní tisk.

Okupace 1968Okupace 1968autor: Info.cz

Další výstavy či koncerty pořádají pražské městské části, například Praha 10 vystaví v malešickém parku dobové fotografie pod názvem Srpen 1968. Praha 3 hodlá atmosféru roku 1968 připomenout koncertem v hospodě U Vystřelenýho oka, kde vystoupí mimo jiné Vladimír Merta, Jan Hrubý a Ondřej Fencl. Na Vítězném náměstí v Praze 6 bude mít 21. srpna ve 13:00 slavnostní vernisáž venkovní výstava Paměť národa ́68, jejíž součástí jsou fotografie Josefa Koudelky.

Akce k připomenutí 21. srpna 1968 se konají i v dalších městech ČR. Například v Brně na Jakubském náměstí začíná happening v 15:00. Zazní projevy, protestsongy, připravená je také výstava o okupaci a promítání dokumentů v bývalé budově České televize. V 19:00 bude následovat mše za oběti okupace v kostele svatého Jakuba. V Liberci uctí lidé památku obětí na shromáždění u památníku na náměstí Dr. E. Beneše v 9:00. Odpoledne na vzpomínkovou akci naváže promítání autentických záběrů a koncert písní Karla Kryla. V Plzni začne hlavní program k výročí ve 14:00 na náměstí Míru, kde organizátoři z Českého rozhlasu připomenou hlavně boje o rozhlas a uctí památku ochránců. Před budovu bude přistaven tank.

Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy začala v noci z 20. na 21. srpna. Ráno k budově rozhlasu a také na Václavské náměstí dorazily tanky, které ostřelovaly Národní muzeum. Od dopoledních hodin jednalo předsednictvo Národního shromáždění, které posléze vydalo prohlášení, že považuje vstup vojsk za porušení mezinárodního práva a žádá jejich odchod. Odpoledne se k výzvám státních orgánů připojila vláda. Ve 22:00 zahájily sovětské tanky palbu, která trvala půl hodiny. První den okupace bylo zabito nebo smrtelně zraněno 58 občanů Československa.

Vpád vojsk Varšavské smlouvy znamenal konec reformního procesu, který se označuje jako pražské jaro. Následovala po něm doba normalizace. Část okupačních vojsk v Československu zůstala a opustila stát až koncem 80. let.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1