Starostu jsme odvolali pro neschopnost, Hřib nám hrozí kontrolou, říká zastupitel Prahy 5 | info.cz

Články odjinud

Starostu jsme odvolali pro neschopnost, Hřib nám hrozí kontrolou, říká zastupitel Prahy 5

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Daniela Mazura nominovaného za Piráty. Předcházelo tomu vypovězení koaliční smlouvy ze strany partnerů. Podle zastupitele ODS a někdejšího radního městské části Lukáše Herolda byla důvodem tohoto vývoje neschopnost Mazura a Pirátů vést radnici. Herold pro INFO.CZ řekl, že primátor a Mazurův spolustraník Zdeněk Hřib během jednání o záchraně koalice městské části nepřímo pohrozil kontrolou ze strany magistrátu.

Odvoláním Daniela Mazura z pozice starosty Prahy 5 pomyslně vrcholí dlouhodobější dění. Co tomu předcházelo? 

Samotnému odvolání předcházelo vypovězení koaliční smlouvy ze strany ANO a Sdružení nezávislých občanů Prahy 5. My jako ODS jsme v tu chvíli konstatovali, že se rovněž již necítíme být v situaci, kdy rada ani zdaleka nemá potřebnou většinu hlasů, vázáni koaliční smlouvou a je potřeba učinit opatření, která co nejrychleji Prahu 5 ochrání před negativními dopady koaličních pří.

Co bylo důvodem pro samotné odvolání starosty?

Je to více věcí dohromady, ale tím hlavním důvodem byla především naprostá neschopnost pana Mazura, potažmo Pirátů jako takových, vůbec vést chod radnice. Na zastupitelstvu se pak mimo jiné řešilo i jeho účelové přehlášení trvalého bydliště na území městské části před volbami, přičemž fakticky na Praze 5 nepobýval.

Byl ze strany Pirátů nějaký pokus o záchranu té koalice?

Ano, ale bez úspěchu. Zúčastnil se ho i pirátský primátor Zdeněk Hřib, nicméně jeho vystoupení bylo poněkud nestandardní.

V čem?

Pan primátor mimo jiné řekl, že na magistrátu připravují nové kontrolní mechanismy a plánují se kontroly těch městských částí, kde nejsou Piráti ve vedení. Říci něco takového na jednání, kde se rozhoduje o setrvání Pirátů ve vedení městské části a nepřímo tak naznačit, že Prahy 5 by se to rovněž mohlo týkat, opravdu nepovažuji za šťastné.

„V momentě, kdy se v médiích objeví zpráva, že na jakékoliv městské části byl odvolán člen rady z důvodu šťourání se v předražených historických zakázkách, tak Rada Magistrátu hl. m Prahy bude muset nepochybně zohlednit tuto skutečnost v plánu kontrolních činností.“
Reakce Zdeňka Hřiba pro INFO.CZ

Rýsuje se v současné době nějaká nová koalice?

Zatímco spolu hovoříme (úterý po poledni), stále probíhá zasedání zastupitelstva, momentálně hovoří paní (Renáta) Zajíčková z ODS, která doposud vykonávala funkci 1. místostarostky a ráda by kandidovala do čela radnice. Tak uvidíme. Pokud mám hovořit o nějakých obrysech, jedná se mezi ODS, TOP 09, STAN, ANO a SNOP 5.

(Zastupitelé se na této variantě široké koalice krátce po zveřejnění tohoto rozhovoru shodli. Starostkou je Renáta Zajíčková z ODS – pozn. redakce)

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud