Štěch tvrdě zaútočil na živnostníky. „Zbláznil se,“ klepou si na čelo opoziční i vládní politici | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Štěch tvrdě zaútočil na živnostníky. „Zbláznil se,“ klepou si na čelo opoziční i vládní politici

Štěch tvrdě zaútočil na živnostníky. „Zbláznil se,“ klepou si na čelo opoziční i vládní politici

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) svým návrhem na zpřísnění podmínek pro podnikatele naštval živnostníky, kteří hovoří o nejbrutálnějším útoku za posledních několik let. Štěchem zmíněné zvýšení odvodů pro živnostníky jako způsob, jak získat zaměstnance pro tuzemské firmy, kritizují také politici, a to nejenom ti opoziční. Štěch si vyslechl ostrou kritiku i od vlastních spolustraníků. Zaznívají slova o předvolební bombě.

Štěch (ČSSD) na sjezdu odborového svazu Kovo ve čtvrtek v Olomouci hovořil o zvýšení odvodů pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na úroveň nyní platnou pro zaměstnance. Předseda Senátu je přesvědčen, že by toto opatření přinutilo mnoho „pseudopodnikatelů“ – jak sám řekl – ukončit živnost a raději se nechat zaměstnat. České firmy by tak prý mohly získat až několik desítek tisíc pracovníků.

„Mezi skutečnými živnostníky a skutečnými podnikateli je mnoho pseudo-, kteří tam jsou jenom proto, že mají trvale lepší odvodové podmínky. Platí pouze jednu třetinu pojištění zdravotního a sociálního a to je enormně velká výhoda oproti zaměstnancům,“ uvedl Štěch s tím, že si živnostníků jinak váží, protože jsou to lidé, co se o sebe umějí postarat.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) označila Štěchovo řešení za „populistický předvolební výkřik“, jehož zavedení by ohrozilo infrastrukturu venkova a regionů, kde drobní živnostníci vytvářejí základní obslužnost. Předseda asociace Karel Havlíček se v nejbližších dnech chce sejít s předsedy politických stran zastoupených v Senátu a navrhne, aby se zvážilo jednání o odvolání Štěcha z funkce.

Štěchův návrh kritizují opoziční i vládní političtí představitelé. 

Předseda Senátu se svým návrhem příliš neuspěl ani uvnitř vlastní strany. Ministr vnitra Milan Chovanec, který dočasně vede Štěchovu domovskou ČSSD, opatření považuje za nerealistické.

Štěch už ve čtvrtek připustil, že úvaha o srovnání odvodů nebude před podzimními parlamentními volbami populární. Nad lepším využitím tuzemské pracovní síly by se podle něj přesto měla společně zamyslet vláda, Parlament i zaměstnavatelé. AMSP k tomu dnes uvedla, že respektuje diskusi ohledně ceny práce a odvodů, ale musí být podložena fakty a analýzou dopadů.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.