Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Štěch vůči živnostníkům ještě přitvrdil. Chce, aby je Češi udávali, a mluví o pseudopodnikatelích

Štěch vůči živnostníkům ještě přitvrdil. Chce, aby je Češi udávali, a mluví o pseudopodnikatelích

Předseda Senátu a bývalý odborářský šéf Milan Štěch se čtyři měsíce před volbami opět opřel do českých podnikatelů. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus horoval pro myšlenku, že by se takzvaní pseudo-podnikatelé – jak označil pracovníky ve švarc systému – měli nahlašovat. V krátké době je to podruhé, co se Štěch vymezil proti živnostníkům a sklidil za to kritiku. Poprvé se od něj přitom distancovala i vlastní strana.

Milan Štěch je podruhé na tenkém ledě. Z toho, že se na něj snesla vlna ostré kritiky kvůli snaze zvýšit osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) odvody, se otřepal a stejným tématem znovu vyvolává rozruch. V rozhlasovém rozhovoru navrhnul, že takzvaní pseudopodnikatelé – jak označil lidi pracující v rámci švarcsystému – by se měli hlásit.

Švarcsystém
Označení pro situaci, kdy lidé nepracují pro zaměstnavatele jako jeho zaměstnanci, ale místo toho účelově vydělávají na živnostenský list. Pro obě strany to je zpravidla výhodné, ale práva a povinnosti jdou v důsledku toho stranou.

„Je třeba, abychom ve společnosti vytvořili takovou atmosféru, jaká je třeba v Dánsku. Tam když někdo není zaměstnaný a dělá na sebe, tak ho jeho soused nahlásí, protože okrádá i jeho – tím, že do systému vkládá méně peněz. Myslím, že morálku bychom měli pozvednout vzájemně, právě tím, abychom sami upozorňovali, že někdo je součástí švarcsystému,“ řekl Štěch v diskusním pořadu Českého rozhlasu. „Možná se to někomu nebude líbit, ale lhostejnost se nevyplácí,“ dodal.

Tím vyvolal údiv a další kritiku od druhého hosta pořadu Karla Havlíčka, předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků. „A pak už chybí jenom to, abychom toho souseda motivovali, že? Buďme v tomto velmi opatrní. Nevytvářejme ve společnosti nálady a nevykopávejme příkopy mezi jednotlivými skupinami podnikatelů. To je to nejhorší, co můžeme udělat,“ kontroval Havlíček, který Štěcha za jeho slova o živnostnících opakovaně důrazně kritizuje a volá po jeho politickém konci.

Štěchův návrh na hlášení osob využívajících švarcsystém je už druhým kontroverzním výrokem, který předseda Senátu v červnu pronesl. Před týdnem volal po zvýšení odvodů pro OSVČ na úroveň platnou pro zaměstnance. Kvůli tomu se na něj snesla kritika ze strany živnostníků i politiků včetně špiček jeho domovské ČSSD, která se obává, že jí podobnými slovy před volbami zavaří.

„Nápady kolegy Štěcha k OSVČ nepovažuji za realistické. Jsou jiná důležitá témata: mimo jiné výše mezd, ochrana spotřebitelů a podpora mladých rodin,“ uvedl tehdy šéf ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744