Šuman znovu promluvil. Banka, která půjčila na stavbu Čapího hnízda, věděla o dotačním podvodu | info.cz

Články odjinud

Šuman znovu promluvil. Banka, která půjčila na stavbu Čapího hnízda, věděla o dotačním podvodu

Anonymní twitterový účet Skupina Šuman zveřejnil další dokumenty namířené proti Andreji Babišovi. Má se jednat o důkazy, že banka HSBC, která poskytla úvěr na stavbu rekreačního zařízení Farma Čapí hnízdo, znala pravdu o údajném dotačním podvodu a aktivně se na něm podílela. Z interních dokumentů britského ústavu, které skupině zaslal neznámý odesílatel, rovněž vyplývá, že Čapí hnízdo od počátku patřilo do Agrofertu Andreje Babiše. Pravost zveřejněných materiálů nelze ověřit a není zřejmé, kdo konkrétní za jejich zveřejněním stojí.

Pokud jsou zveřejněné dokumenty pravé, dokazují, že se Andrej Babiš a jeho lidé dopustili dotačního podvodu. Z publikovaných údajů je rovněž patrné, že banka musela tuto skutečnost vědět. To také tvrdí neznámý odesílatel, který skupině Šuman zaslal interní dokumenty.

„Porušovaly se interní předpisy i zákony. (…) Banka věděla vše o struktuře, o neudržitelnosti projektu i o dotačním podvodu,“ tvrdí dotyčný. 

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který tehdy patřil Babišovi. Poté změnila formu vlastnictví na akciovou společnost s anonymními akciemi, díky čemuž získala padesátimilionovou dotaci v programu EU pro malé a střední podniky, na kterou by jinak neměla nárok. Dalších 350 milionů korun na výstavbu objektu poskytla právě britská banka HSBC. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se Farma vrátila k Agrofertu.

Policie Andreje Babiše i jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka podezírá z dotačního podvodu. Oba poslance vydala na začátku dubna sněmovna k trestnímu stíhání. Babiš i Faltýnek vinu popírají.   

Twitterový účet Julius Šuman v květnu publikoval několik nahrávek Babiše, v červnu zveřejnil například auditorskou zprávu ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo či analýzu společnosti Imoba.

Na první nahrávce Babiš mluvil vulgárně o členech vlády včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) či novinářích. Na dalších s novinářem svého bývalého deníku diskutoval o tom, kdy zveřejnit materiály o politických soupeřích hnutí ANO. Nahrávky byly jedním z impulzů pro vznik sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů.

V srpnu Šuman zveřejnil další nahrávku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Bývalý ministr financí na ní hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ říká Babiš na nahrávce, která má necelou minutu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud