Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šuman znovu promluvil. Banka, která půjčila na stavbu Čapího hnízda, věděla o dotačním podvodu

Anonymní twitterový účet Skupina Šuman zveřejnil další dokumenty namířené proti Andreji Babišovi. Má se jednat o důkazy, že banka HSBC, která poskytla úvěr na stavbu rekreačního zařízení Farma Čapí hnízdo, znala pravdu o údajném dotačním podvodu a aktivně se na něm podílela. Z interních dokumentů britského ústavu, které skupině zaslal neznámý odesílatel, rovněž vyplývá, že Čapí hnízdo od počátku patřilo do Agrofertu Andreje Babiše. Pravost zveřejněných materiálů nelze ověřit a není zřejmé, kdo konkrétní za jejich zveřejněním stojí.

Pokud jsou zveřejněné dokumenty pravé, dokazují, že se Andrej Babiš a jeho lidé dopustili dotačního podvodu. Z publikovaných údajů je rovněž patrné, že banka musela tuto skutečnost vědět. To také tvrdí neznámý odesílatel, který skupině Šuman zaslal interní dokumenty.

„Porušovaly se interní předpisy i zákony. (…) Banka věděla vše o struktuře, o neudržitelnosti projektu i o dotačním podvodu,“ tvrdí dotyčný. 

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert, který tehdy patřil Babišovi. Poté změnila formu vlastnictví na akciovou společnost s anonymními akciemi, díky čemuž získala padesátimilionovou dotaci v programu EU pro malé a střední podniky, na kterou by jinak neměla nárok. Dalších 350 milionů korun na výstavbu objektu poskytla právě britská banka HSBC. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se Farma vrátila k Agrofertu.

Policie Andreje Babiše i jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka podezírá z dotačního podvodu. Oba poslance vydala na začátku dubna sněmovna k trestnímu stíhání. Babiš i Faltýnek vinu popírají.   

Twitterový účet Julius Šuman v květnu publikoval několik nahrávek Babiše, v červnu zveřejnil například auditorskou zprávu ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo či analýzu společnosti Imoba.

Na první nahrávce Babiš mluvil vulgárně o členech vlády včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) či novinářích. Na dalších s novinářem svého bývalého deníku diskutoval o tom, kdy zveřejnit materiály o politických soupeřích hnutí ANO. Nahrávky byly jedním z impulzů pro vznik sněmovní komise k únikům informací z vyšetřovacích spisů.

V srpnu Šuman zveřejnil další nahrávku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Bývalý ministr financí na ní hovoří o opavské firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ říká Babiš na nahrávce, která má necelou minutu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744