Články odjinud

„Svět se nezastaví kvůli tomu, že nemáme řádného ministra zahraničí. Je to problém,“ tvrdí experti

„Svět se nezastaví kvůli tomu, že nemáme řádného ministra zahraničí. Je to problém,“ tvrdí experti

Předseda ČSSD a ministr obrany Jan Hamáček se ve čtvrtek ráno ujal i řízení resortu zahraničních věcí. Původní nominant sociální demokracie na tento post Miroslav Poche bude působit jako politický tajemník. Po několika měsících vlády bez důvěry se Česko dostává do situace, kdy resort zahraničí nepovede „řádný“ ministr. Podle odborníků to zemi negativně ovlivní v několika aspektech. Ministerští protějšci z dalších zemí nebudou mít s kým jednat. Nestandardní aranžmá se dotkne i zahraničních návštěv. A posílí roli premiéra.

Situaci v resortu zahraničí kritizuje opozice. „Schizma na MZV poškozuje a bude poškozovat naše zájmy v zahraničí. Kdo vlastně vede naši zahraniční politiku? Suplující ministr Hamáček? Skrytý „ministr“ tajemník Poche? Nebo sám premiér? Neuvěřitelná situace,“ vyjádřil se předseda ODS Petr Fiala. Sociálnědemokratický poslanec Jan Chvojka kontroval, že během letních měsíců se v zahraniční politice stejně neděje příliš důležitých událostí. Odborníci ale s jeho názorem nesouhlasí.

„Problém to rozhodně je (absence řádného ministra v čele resortu zahraničí – pozn.red.). Neplatí, že přes léto se nic neděje. Kupříkladu proběhne v červenci summit NATO. Svět se prostě nezastaví kvůli tomu, že nemáme plnohodnotného ministra,“ říká pro INFO.CZ Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky. „Situace dobře ilustruje, jak je zahraniční politika v Česku všem víceméně jedno. Myslí si, že to nějakým způsobem zvládneme bez ní,“ dodává.

Podle Vladimíra Bartovice z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM lze léto popsat jako klidnější období. „Nebývají zasedání Rady EU. Jak v Česku, tak v dalších zemích jsou parlamentní prázdniny. Diplomatická sezóna začíná v září,“ popisuje. Pokud by ale „bezvládí“ na ministerstvu zahraničí trvalo delší dobu, dostala by se země do problémů. „Určitě není představitelné, aby toto byl trvalý stav. Toto období by mělo trvat maximálně dny nebo týdny,“ míní Bartovic.

Kde bude ministr chybět?

V praxi bude absence „řádného“ ministra přinášet potíže hned v několika oblastech. V některých případech ho může zastoupit náměstek, někdy ale ne. „U státních návštěv, které se dříve nebo později musí uskutečnit, je ministr opravdu potřeba,“ zdůrazňuje Bartovic.

Podle Dostála bude potřeba protokolárně upravovat formát některých setkání. „Partneři nemusí být nadšení z toho, když na ně bude jezdit náměstek nebo politický tajemník,“ říká.

Pro Hamáčka by byl problém i to, pokud by se resorty vnitra a zahraničí dostaly do kompetenčního sporu. Taková situace se může objevit třeba v migrační otázce. „V té nemají ministerstva vždy stejné pozice. Musela by se mezi sebou nějak vypořádat,“ tvrdí Dostál.

Potíž představuje i nejistota, která kolem budoucího obsazení postu panuje. Sociální demokraté i Andrej Babiš tvrdí, že situaci rychle vyřeší. Kdo nakonec v čele resortu opravdu stane, ale není jasné. „S kým je tedy atraktivní se setkávat? Proč by sem někdo jezdil a zabýval se tím, co chce Česko na mezinárodní scéně prosadit, když neví, s kým má mluvit?“ ptá se odborník.

Babišova role posílí

Ze současného aranžmá bude těžit premiér Andrej Babiš, jehož kroky z uplynulých měsíců ukazují na to, že chce posílit svou roli v oblasti zahraniční politiky. Především se zajímá o evropské záležitosti. V minulé vládě mu nahrávalo i to, že resort zahraničí vedl spolustraník z ANO Martin Stropnický.

„Je hlavně na premiérovi, jak silnou roli si zvolí. Ministr se tomu do určité míry přizpůsobuje. Babišova pracovní metoda vypadá často tak, že komunikuje přímo s náměstky na ministerstvech. Jeho role tak ještě posiluje,“ vysvětluje Bartovic.

V praxi ale centralizace zahraniční politiky v rukou předsedy vlády přináší problémy. „Úřad vlády nemá kapacitu, aby řešil bilaterální vztahy s jednotlivými zeměmi. A bez nich se zahraniční politika dělat nedá,“ míní Dostál.

Jaké postavení má Poche?

Z europoslance Miroslava Pocheho by se podle jeho vyjádření měl stát politický tajemník, tedy něco jako šéf týmů poradců ministra zahraničí. Nejedná se o novinku. Stejná pozice existovala i v době, kdy resort vedl Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Rolí politického náměstka je být hlavním poradcem ministra a jeho hlasem v rámci resortu,“ popisuje Bartovic. Nemá ale exekutivní ani personální pravomoci. „Jen těžko si můžeme představit, že by ministra zastupoval například na jednání EU nebo státních návštěvách. Když už tak je to role spíše pro náměstky,“ míní expert. Právě ti budou – i podle Babišova vyjádření – v současnosti fakticky řídit ministerstvo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud