Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Svět se nezastaví kvůli tomu, že nemáme řádného ministra zahraničí. Je to problém,“ tvrdí experti

„Svět se nezastaví kvůli tomu, že nemáme řádného ministra zahraničí. Je to problém,“ tvrdí experti

Předseda ČSSD a ministr obrany Jan Hamáček se ve čtvrtek ráno ujal i řízení resortu zahraničních věcí. Původní nominant sociální demokracie na tento post Miroslav Poche bude působit jako politický tajemník. Po několika měsících vlády bez důvěry se Česko dostává do situace, kdy resort zahraničí nepovede „řádný“ ministr. Podle odborníků to zemi negativně ovlivní v několika aspektech. Ministerští protějšci z dalších zemí nebudou mít s kým jednat. Nestandardní aranžmá se dotkne i zahraničních návštěv. A posílí roli premiéra.

Situaci v resortu zahraničí kritizuje opozice. „Schizma na MZV poškozuje a bude poškozovat naše zájmy v zahraničí. Kdo vlastně vede naši zahraniční politiku? Suplující ministr Hamáček? Skrytý „ministr“ tajemník Poche? Nebo sám premiér? Neuvěřitelná situace,“ vyjádřil se předseda ODS Petr Fiala. Sociálnědemokratický poslanec Jan Chvojka kontroval, že během letních měsíců se v zahraniční politice stejně neděje příliš důležitých událostí. Odborníci ale s jeho názorem nesouhlasí.

„Problém to rozhodně je (absence řádného ministra v čele resortu zahraničí – pozn.red.). Neplatí, že přes léto se nic neděje. Kupříkladu proběhne v červenci summit NATO. Svět se prostě nezastaví kvůli tomu, že nemáme plnohodnotného ministra,“ říká pro INFO.CZ Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky. „Situace dobře ilustruje, jak je zahraniční politika v Česku všem víceméně jedno. Myslí si, že to nějakým způsobem zvládneme bez ní,“ dodává.

Podle Vladimíra Bartovice z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM lze léto popsat jako klidnější období. „Nebývají zasedání Rady EU. Jak v Česku, tak v dalších zemích jsou parlamentní prázdniny. Diplomatická sezóna začíná v září,“ popisuje. Pokud by ale „bezvládí“ na ministerstvu zahraničí trvalo delší dobu, dostala by se země do problémů. „Určitě není představitelné, aby toto byl trvalý stav. Toto období by mělo trvat maximálně dny nebo týdny,“ míní Bartovic.

Kde bude ministr chybět?

V praxi bude absence „řádného“ ministra přinášet potíže hned v několika oblastech. V některých případech ho může zastoupit náměstek, někdy ale ne. „U státních návštěv, které se dříve nebo později musí uskutečnit, je ministr opravdu potřeba,“ zdůrazňuje Bartovic.

Podle Dostála bude potřeba protokolárně upravovat formát některých setkání. „Partneři nemusí být nadšení z toho, když na ně bude jezdit náměstek nebo politický tajemník,“ říká.

Pro Hamáčka by byl problém i to, pokud by se resorty vnitra a zahraničí dostaly do kompetenčního sporu. Taková situace se může objevit třeba v migrační otázce. „V té nemají ministerstva vždy stejné pozice. Musela by se mezi sebou nějak vypořádat,“ tvrdí Dostál.

Potíž představuje i nejistota, která kolem budoucího obsazení postu panuje. Sociální demokraté i Andrej Babiš tvrdí, že situaci rychle vyřeší. Kdo nakonec v čele resortu opravdu stane, ale není jasné. „S kým je tedy atraktivní se setkávat? Proč by sem někdo jezdil a zabýval se tím, co chce Česko na mezinárodní scéně prosadit, když neví, s kým má mluvit?“ ptá se odborník.

Babišova role posílí

Ze současného aranžmá bude těžit premiér Andrej Babiš, jehož kroky z uplynulých měsíců ukazují na to, že chce posílit svou roli v oblasti zahraniční politiky. Především se zajímá o evropské záležitosti. V minulé vládě mu nahrávalo i to, že resort zahraničí vedl spolustraník z ANO Martin Stropnický.

„Je hlavně na premiérovi, jak silnou roli si zvolí. Ministr se tomu do určité míry přizpůsobuje. Babišova pracovní metoda vypadá často tak, že komunikuje přímo s náměstky na ministerstvech. Jeho role tak ještě posiluje,“ vysvětluje Bartovic.

V praxi ale centralizace zahraniční politiky v rukou předsedy vlády přináší problémy. „Úřad vlády nemá kapacitu, aby řešil bilaterální vztahy s jednotlivými zeměmi. A bez nich se zahraniční politika dělat nedá,“ míní Dostál.

Jaké postavení má Poche?

Z europoslance Miroslava Pocheho by se podle jeho vyjádření měl stát politický tajemník, tedy něco jako šéf týmů poradců ministra zahraničí. Nejedná se o novinku. Stejná pozice existovala i v době, kdy resort vedl Lubomír Zaorálek (ČSSD).

„Rolí politického náměstka je být hlavním poradcem ministra a jeho hlasem v rámci resortu,“ popisuje Bartovic. Nemá ale exekutivní ani personální pravomoci. „Jen těžko si můžeme představit, že by ministra zastupoval například na jednání EU nebo státních návštěvách. Když už tak je to role spíše pro náměstky,“ míní expert. Právě ti budou – i podle Babišova vyjádření – v současnosti fakticky řídit ministerstvo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744