Články odjinud

„Takže novým premiérem bude Faltýnek?“ Politici reagují na nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo

„Takže novým premiérem bude Faltýnek?“ Politici reagují na nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch z Městského státního zastupitelství v Praze zrušil trestní stíhání prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob v kauze Čapí hnízdo. Naopak stížnost premiéra v demisi Andreje Babiše zamítl jako nedůvodnou. Trestní stíhání předsedy hnutí ANO, jeho manželky a dalších pěti lidí v kauze kolem padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy Čapí hnízdo bude pokračovat. Podívejte se, jak na aktuální vývoj v kauze reagovali někteří politici. 

 

„Zastavení stíhání Jaroslava Faltýnka a naopak pokračující stíhání Andreje Babiše potvrzuje, že nejde o účelovku zaplacenou mafií proti politikům ANO, ale o nezávislé vyšetřování prováděné nezávislými orgány právního státu,“ napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

Předseda STAN Petr Gazdík tamtéž upozornil, že kauza ještě není u konce. Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) nadhodil: „Takže novým premiérem bude Faltýnek?“

Podle olomouckého hejtmana, poslance a člena vedení ANO Ladislava Oklešťka rozhodnutí o stížnosti Babišovu pozici neohrozilo. „O tom rozhoduje soud. Pro mě je pan Babiš stále jasný a jediný kandidát na premiéra,“ řekl Právu.

„Samotné vydání Poslaneckou sněmovnou není rozhodnutí o vině, ale jen umožnění další práce orgánů činných v trestním řízení a dalo se očekávat, že tak široké obvinění nebude zcela úspěšné, když spíše odpovídalo politické objednávce,“ reagoval pro iROZHLAS.cz předseda KSČM Vojtěch Filip. 

Ovlivní rozhodnutí o stížnosti vyjednávání o vládě? Jedna z podmínek, které ČSSD po hnutí ANO požaduje, je závazek, že pokud bude člen vlády prvoinstančně odsouzen, musí rezignovat. „Situace se nemění,“ napsal deníku právo první místopředseda ČSSD Jiří Zimola.