„Takže novým premiérem bude Faltýnek?“ Politici reagují na nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Takže novým premiérem bude Faltýnek?“ Politici reagují na nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo

„Takže novým premiérem bude Faltýnek?“ Politici reagují na nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch z Městského státního zastupitelství v Praze zrušil trestní stíhání prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří osob v kauze Čapí hnízdo. Naopak stížnost premiéra v demisi Andreje Babiše zamítl jako nedůvodnou. Trestní stíhání předsedy hnutí ANO, jeho manželky a dalších pěti lidí v kauze kolem padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy Čapí hnízdo bude pokračovat. Podívejte se, jak na aktuální vývoj v kauze reagovali někteří politici. 

 

„Zastavení stíhání Jaroslava Faltýnka a naopak pokračující stíhání Andreje Babiše potvrzuje, že nejde o účelovku zaplacenou mafií proti politikům ANO, ale o nezávislé vyšetřování prováděné nezávislými orgány právního státu,“ napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. 

Předseda STAN Petr Gazdík tamtéž upozornil, že kauza ještě není u konce. Poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti) nadhodil: „Takže novým premiérem bude Faltýnek?“

Podle olomouckého hejtmana, poslance a člena vedení ANO Ladislava Oklešťka rozhodnutí o stížnosti Babišovu pozici neohrozilo. „O tom rozhoduje soud. Pro mě je pan Babiš stále jasný a jediný kandidát na premiéra,“ řekl Právu.

„Samotné vydání Poslaneckou sněmovnou není rozhodnutí o vině, ale jen umožnění další práce orgánů činných v trestním řízení a dalo se očekávat, že tak široké obvinění nebude zcela úspěšné, když spíše odpovídalo politické objednávce,“ reagoval pro iROZHLAS.cz předseda KSČM Vojtěch Filip. 

Ovlivní rozhodnutí o stížnosti vyjednávání o vládě? Jedna z podmínek, které ČSSD po hnutí ANO požaduje, je závazek, že pokud bude člen vlády prvoinstančně odsouzen, musí rezignovat. „Situace se nemění,“ napsal deníku právo první místopředseda ČSSD Jiří Zimola. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.