Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíc sem, tisíc tam. Okamura neví, kolik má jeho hnutí SPD členů. V televizi opět nemluvil pravdu

Tisíc sem, tisíc tam. Okamura neví, kolik má jeho hnutí SPD členů. V televizi opět nemluvil pravdu

Tomio Okamura si v úterý v pořadu Interview ČT24 mezi řečí pochvaloval, že jeho hnutí SPD má už 12 tisíc členů. V tu chvíli přinejlepším pálil od boku a sekl se, v horším případě si účelově vymýšlel. Podobnými čísly se Okamura oháněl již v minulosti, pravda je ale celou dobu úplně jinde. Šéf neprůhledné populistické strany, která chce po říjnových volbách sehrát ve sněmovně výraznou roli, si tak připsal další „zářez“ do seznamu matoucích či lživých výroků.

„Nás je v SPD téměř 12 tisíc,“ prohlásil v úterý Tomio Okamura v pořadu Interview ČT24. To by z uskupení, které teprve v červnu „oslavilo“ dva roky od registrace, rázem dělalo jednu z největších českých stran, v což Okamura již před lety neskromně doufal. Tak tomu ale není, SPD má mít ve skutečnosti minimálně o pět tisíc členů méně. A i to je otázkou: na vině je svévolné zaměňování pojmů „člen“ a „čekatel“, se kterými strana operuje. Jedno slovíčko přitom znamená podstatný rozdíl.

Na vině jsou netradičně sepsané stanovy hnutí. Podle nich se zájemci o členství musejí stát nejdříve „čekateli“ a takto působit po dobu dvou let. Až po uplynutí této lhůty je členství schváleno.

Nábor členů přitom hnutí zahájilo podle dostupných informací teprve 16. června 2015, zmíněné lhůta by tak dodnes uběhla jen části zájemců, kteří do uskupení přišli hned v prvních vlnách. Tito „čekatelé“ přitom musejí podle stanov dva roky platit stranický příspěvek, nemají ale možnost hlasovat, volit a být voleni do orgánů a funkcí v hnutí. Stanovy obsahují zmínku o tom, že dvouletou lhůtu může Předsednictvo v odůvodněných případech zkrátit, jak často to ale skutečně dělá, není možné vyčíst.

Na to, jak svůj výrok Tomio Okamura v České televizi myslel, se INFO.CZ zeptalo předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy. „Máme 12 tisíc přihlášek, z toho 7 tisíc lidí už má v rukou naše průkazky,“ řekl a následně potvrdil, že zbylých 5 tisíc přihlášek se administruje v krajích. O členy v pravém slova smyslu se tedy nejedná a strana Okamurou proklamovanou členskou základnu nemá.

Není to poprvé, co Tomio Okamura kouzlí s čísly. Zavádějící údaj o počtu členů zmínil v minulosti už několikrát. Už v roce 2015 na Facebooku tvrdil, že má hnutí 10 tisíc členů, ve skutečnosti jich ale mělo tehdy jen asi 20, zbytek byli již zmínění čekatelé. Bylo to krátce poté, co byl Okamura po neshodách se spolustraníky vyloučen z Úsvitu přímé demokracie. Nesl si s sebou nařčení z uzurpátorských praktik a pokusu o vytunelování stranické kasy, která byla v mínusu. 

Nad počtem členů hnutí SPD se nedávno pozastavil i týdeník Respekt, který tuto neslavnou epizodu Okamurova politického tažení připomněl v jeho předvolebním profilu: „Uzavřenost připomíná dobu před čtyřmi lety. Ani dnes nevíme, kolik má nová formace (míněna SPD - pozn. redakce) Tomia Okamury členů. (...) Zde je třeba připomenout, že v Úsvitu si předseda vystačil s devíti lidmi. Že to mělo sloužit lehčí manipulaci s penězi, o tom nepochybuje nikdo z bývalých Okamurových poslanců. Že jde o peníze i dnes, nelze dokázat, ale znalci poměrů Tomia Okamury mají to podezření na paměti.“

Tomio Okamura tato podezření dlouhodobě odráží tvrzením, že „se neobohatil z Úsvitu ani o halíř,“ jak podle něj vyplývá z policejních závěrů.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1