Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíc sem, tisíc tam. Okamura neví, kolik má jeho hnutí SPD členů. V televizi opět nemluvil pravdu

Tisíc sem, tisíc tam. Okamura neví, kolik má jeho hnutí SPD členů. V televizi opět nemluvil pravdu

Tomio Okamura si v úterý v pořadu Interview ČT24 mezi řečí pochvaloval, že jeho hnutí SPD má už 12 tisíc členů. V tu chvíli přinejlepším pálil od boku a sekl se, v horším případě si účelově vymýšlel. Podobnými čísly se Okamura oháněl již v minulosti, pravda je ale celou dobu úplně jinde. Šéf neprůhledné populistické strany, která chce po říjnových volbách sehrát ve sněmovně výraznou roli, si tak připsal další „zářez“ do seznamu matoucích či lživých výroků.

„Nás je v SPD téměř 12 tisíc,“ prohlásil v úterý Tomio Okamura v pořadu Interview ČT24. To by z uskupení, které teprve v červnu „oslavilo“ dva roky od registrace, rázem dělalo jednu z největších českých stran, v což Okamura již před lety neskromně doufal. Tak tomu ale není, SPD má mít ve skutečnosti minimálně o pět tisíc členů méně. A i to je otázkou: na vině je svévolné zaměňování pojmů „člen“ a „čekatel“, se kterými strana operuje. Jedno slovíčko přitom znamená podstatný rozdíl.

Na vině jsou netradičně sepsané stanovy hnutí. Podle nich se zájemci o členství musejí stát nejdříve „čekateli“ a takto působit po dobu dvou let. Až po uplynutí této lhůty je členství schváleno.

Nábor členů přitom hnutí zahájilo podle dostupných informací teprve 16. června 2015, zmíněné lhůta by tak dodnes uběhla jen části zájemců, kteří do uskupení přišli hned v prvních vlnách. Tito „čekatelé“ přitom musejí podle stanov dva roky platit stranický příspěvek, nemají ale možnost hlasovat, volit a být voleni do orgánů a funkcí v hnutí. Stanovy obsahují zmínku o tom, že dvouletou lhůtu může Předsednictvo v odůvodněných případech zkrátit, jak často to ale skutečně dělá, není možné vyčíst.

Na to, jak svůj výrok Tomio Okamura v České televizi myslel, se INFO.CZ zeptalo předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy. „Máme 12 tisíc přihlášek, z toho 7 tisíc lidí už má v rukou naše průkazky,“ řekl a následně potvrdil, že zbylých 5 tisíc přihlášek se administruje v krajích. O členy v pravém slova smyslu se tedy nejedná a strana Okamurou proklamovanou členskou základnu nemá.

Není to poprvé, co Tomio Okamura kouzlí s čísly. Zavádějící údaj o počtu členů zmínil v minulosti už několikrát. Už v roce 2015 na Facebooku tvrdil, že má hnutí 10 tisíc členů, ve skutečnosti jich ale mělo tehdy jen asi 20, zbytek byli již zmínění čekatelé. Bylo to krátce poté, co byl Okamura po neshodách se spolustraníky vyloučen z Úsvitu přímé demokracie. Nesl si s sebou nařčení z uzurpátorských praktik a pokusu o vytunelování stranické kasy, která byla v mínusu. 

Nad počtem členů hnutí SPD se nedávno pozastavil i týdeník Respekt, který tuto neslavnou epizodu Okamurova politického tažení připomněl v jeho předvolebním profilu: „Uzavřenost připomíná dobu před čtyřmi lety. Ani dnes nevíme, kolik má nová formace (míněna SPD - pozn. redakce) Tomia Okamury členů. (...) Zde je třeba připomenout, že v Úsvitu si předseda vystačil s devíti lidmi. Že to mělo sloužit lehčí manipulaci s penězi, o tom nepochybuje nikdo z bývalých Okamurových poslanců. Že jde o peníze i dnes, nelze dokázat, ale znalci poměrů Tomia Okamury mají to podezření na paměti.“

Tomio Okamura tato podezření dlouhodobě odráží tvrzením, že „se neobohatil z Úsvitu ani o halíř,“ jak podle něj vyplývá z policejních závěrů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1