Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Titul získaný podvodem? Piráti chtějí, aby o údajném opisování Malé jednal právní výbor

Titul získaný podvodem? Piráti chtějí, aby o údajném opisování Malé jednal právní výbor

Piráti chtějí, aby se podezřeními z opisování v diplomových pracích nové ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) zabýval na úterní schůzi sněmovní ústavně-právně výbor. Prosazují, aby výbor požádal premiéra Andreje Babiše (ANO), aby navrhl prezidentu Miloši Zemanovi odvolání Malé ještě před středečním hlasováním o vyslovení důvěry kabinetu ANO a ČSSD. Předseda výboru Marek Benda (ODS) je k iniciativě Pirátů „lehce zdrženlivý“.

„Ministryně spravedlnosti, která získala svůj titul na právnické fakultě podvodem? To je přeci nejen neetické, ale dokonce zcela absurdní,“ uvedl v dnešní tiskové zprávě předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Soudí, že jmenování Malé do kabinetu není myšleno vážně, ale „jde o kouřovou clonu, která má zastínit problematickou minulost premiéra a komunistické podporovatele vznikající vlády“.

Benda soudí, že o záležitosti by se mělo debatovat spíše na plénu právě při jednání o vyslovení důvěry vládě. „Je to více politická otázka než otázka odborného výboru,“ řekl ČTK. Pokud Piráti se svým návrhem skutečně přijdou, bude se o něm hlasovat v úvodu schůze výboru jako o doplnění návrhu jejího programu.

Vedle požadavku na Babiše ohledně odvolání Malé by Piráti navrhovali také například to, aby výbor uvedl, že „považuje za nevhodné jmenovat do funkce ministra spravedlnosti osobu, která se dopustila plagiátorství v diplomové práci a nepravdivě podepsala čestné prohlášení“.

Malá čelí podezření z opisování ve dvou diplomových pracích, při studiu práv na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě a v práci o podmínkách v chovu králíků na brněnské Mendelově univerzitě. Malá k rezignaci nevidí důvod, tvrdí, že ve vztahu ke studiu má čisté svědomí. Kauza ji má, jak uvedla, očernit, pokládá ji i za útok na Babiše a novou vládu. Ministryně bude záležitosti vysvětlovat na úterním jednání poslaneckého klubu ANO.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867