Články odjinud

Tři velké změny v Babišově vládě. Kdo jsou staronoví hráči vysoké politiky Česka?

Tři velké změny v Babišově vládě. Kdo jsou staronoví hráči vysoké politiky Česka?

Hnutí ANO vymění v chystané koaliční vládě s ČSSD ministry ve třech resortech z devíti, které si ze současného jednobarevného kabinetu ponechá. Novým ministrem obrany se stane dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, který nahradí Karlu Šlechtovou. Poslankyně ANO Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Ministryní průmyslu bude podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, ve funkci vystřídá Tomáše Hünera. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl novinářům po jednání vlády.

Bývalý policista Metnar od prosince řídí ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra pod Metnarovým vedením provedlo řadu personálních změn, Metnar například odvolal generálního ředitele České pošty Martina Elkána, vláda na jeho návrh zprostila funkce ředitele civilní rozvědky (ÚZSI) Jiřího Šaška. Z funkce odešel šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín. Už ke konci května odešel ředitel pražské policie Miloš Trojánek, přesunul se na pozici krajského policejního ředitele na Vysočině. Trojánek se v minulosti opakovaně zastal podřízeného, který vyšetřuje kauzu Čapího hnízda, v níž je obviněn Babiš. Babišova vláda v demisi také schválila budoucí odchod Tomáše Tuhého z funkce policejního prezidenta na post velvyslance v Bratislavě.

Jako kriminalista se Lubomír Metnar podílel mimo jiné na odhalení pachatelů rasově motivovaného žhářského útoku ve Vítkově, při kterém byla v dubnu 2009 těžce popálena malá dívka. V září téhož roku jej spolu s dalšími policisty vyznamenal moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. „Byly to asi čtyři měsíce usilovné práce, obrovské nasazení všech kriminalistů, kteří do toho byli zainteresovaní, která vyústila v úspěch a 12. srpna jsme celý případ objasnili,“ řekl tehdy ČTK Metnar. V roce 2010 dostal Metnar za tento případ vyznamenání i od Martina Peciny, tehdejšího ministra vnitra ve vládě Jana Fischera.

Byl ve vedení hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), které letos na jaře založili především bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních sborů. Na svých webových stránkách hnutí mimo jiné varuje před "plíživou islamizací evropských zemí" nebo "ilegální migrací, mezinárodním terorismem a s tím spojeným nárůstem počtu kriminálních trestných činů". Jedním z cílů hnutí bylo podle vyjádření jeho představitelů podpořit kandidaturu Miloše Zemana na prezidenta.

Právnička a náměstkyně hejtmana Malá vede ANO na jižní Moravě

V loňských volbách do Sněmovny vedla kandidátku ANO v Jihomoravském kraji, v Parlamentu je mimo jiné místopředsedkyní mandátového a imunitního výboru a členkou ústavně právního výboru.

Malá je známa svou loajalitou k premiéru a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Vešla ve známost tím, že v lednu navrhovala, aby případný soud s Babišem jako stíhaným kvůli dotačnímu podvodu kolem Čapího hnízda zasedl až po skončení jeho nynějšího poslaneckého mandátu, tedy až za další čtyři roky.

Sociální demokraté i někteří další v souvislosti s možným vládním angažmá Malé poukazovali na to, že kvůli obchodování partnera v oblasti insolvencí bude ve střetu zájmů. Malá to odmítá. Manžel Malé podle médií kromě byznysu s insolvencemi spoluvlastní firmu Swisscredit, která lidem poskytuje mikropůjčky.

Podle Lidových novin je slabým místem Malé její právnický diplom z Panevropské vysoké školy v Bratislavě. S titulem z této instituce nemá uchazeč šanci stát se v Česku koncipientem či advokátem, uvedl list.

Nováková se chce zaměřit na omezení byrokracie či jaderné bloky

Podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková (63), která má v chystané koaliční vládě s ČSSD vystřídat ve funkci ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera (za ANO), považuje za své priority omezení byrokracie pro podnikatele a rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků či posílení oblasti služeb a obchodu. Na ministerstvu chce vytvořit sekci pro služby a maloobchod.

Nováková působí od roku 2014 jako šéfka Svazu obchodu a cestovního ruchu, který zastupuje hlavně zahraniční obchodní řetězce. Je také majitelkou a předsedkyní představenstva IT firmy U&SLUNO. Současný ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přišel na ministerstvo ze společnosti Siemens a celou svou profesní kariéru se pohyboval v oblasti energetiky a průmyslu.

„Chci pracovat na tom, aby se některé věci zlepšily, to se týká především obrovského množství byrokracie, která padá na podnikatele, a stále přicházející nové a nové legislativy. Nebudu zastírat, že mám zájem na MPO posílit oblast obchodu a služeb,“ řekla ČTK Nováková. Sektoru maloobchodu se dosud věnovalo spíše ministerstvo zemědělství.

Nováková se chce zaměřit i na digitalizaci a robotizaci (Průmysl 4.0) a implementaci strategické energetické koncepce zahrnující rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků v Dukovanech či v Temelíně.

Ve svých funkcích vedle premiéra zůstane i šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr školství Robert Plaga a ministr dopravy Dan Ťok.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud