Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump nemůže Zemanovi přijít na jméno, píše server. Kvůli černému trhu se zbraněmi

Trump nemůže Zemanovi přijít na jméno, píše server. Kvůli černému trhu se zbraněmi

Pro prezidenta Zemana je to vysněné setkání, kterému ale vždy jako na potvoru vždycky něco vleze do cesty. Řeč je o jeho střetnutí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které Hrad oznámil již na sklonku loňského roku. Mohlo se teoreticky uskutečnit už několikrát, ale postupně vyšlo najevo, že schůzka, která byla původně vydávaná za jistou, vůbec jistá není. Ve skutečnosti je odložená na neurčito a v Bílém domě se s ní nepočítá. Důvodem má být údajně i skutečnost, že Trump nemůže českému prezidentovi přijít na jméno. O tom informuje zpráva odborného serveru Real Clear Defense, na kterou upozornil investigativní novinář Jaroslav Kmenta. Text popisuje problematický export zbraní českými firmami, kterému Zeman umetal cestu. Arzenál podle zmíněného webu oklikou skončil i u bojovníků Islámského státu.

Český zbrojní export zažívá zlaté časy, což se navenek může zdát jako dobrá zpráva. Server Real Clear Defense ho ale popsal ve výrazně problematičtějším světle. V hlavních rolích jsou známí zbrojaři i prezident Zeman, pro kterého může právě tento příběh být zásadní komplikací ve vztazích s Donaldem Trumpem.

Zmíněný server dává do souvislosti nedávný Zemanův projev na zbrojařském veletrhu v Brně, kde kritizoval licenční pravidla pro zbrojní export. „Pokládám takové byrokratické omezení za nejdůležitější překážku našeho zbrojního exportu v současné době,“ uvedl prezident na konci května. V tomto i dalších případech mohl nahrát podnikateli a svému sponzorovi Jaroslavu Strnadovi.

Právě Strnadovy společnosti Real Trade Praha a MSM Group se totiž podle investigativní reportáže bulharských novin Trud měly spolu s desítkami dalších společností účastnit ohromného černého trhu se zbraněmi. Ten údajně kryl Ázerbájdžán tím, že přiděloval diplomatické odbavení letadlům plným zbraní. „Zbraně se tak dostávaly na Blízký východ a mnohé z nich končily přímo v rukou Islámského státu,“ tvrdí server Real Clear Defense.

Dosud se jedná spíše o hypotézu, nicméně Zemanova záliba v postsovětských regionech a mnohdy až umanutá podpora specifických průmyslových odvětví – v tomto případě zbrojařů – jsou dobře známé. Nakolik v tomto případě jednal vědomě a nakolik je popsaný scénář něčím, čemu mimoděk připravil živnou půdu, není zřejmé. Real Clear Defense nicméně vyvozuje podstatný a zcela konkrétní závěr: Zeman není u Trumpa nijak v oblibě, protože je nečitelný a jeho okolí s vazbami na Rusko představuje riziko. „To vše vede nyní k tomu, že Zeman se nyní snaží nedostat se s Trumpem do jedné místnosti,“ vyvozuje server a přidává případy akcí z poslední doby, kdy se Trump pohyboval v Evropě a Zeman se k němu nijak nehlásil. 

Investigativní novinář Kmenta, který na zprávu upozornil, uznává, že neobsahuje konkrétní důkazy. „Nicméně s ní přišli obvykle dobře informovaní analytici, kteří se specializují na mezinárodní obchod se zbraněmi,“ dodává další kontext český novinář a navrhuje, aby si na tyto firmy posvítila policie a české tajné služby.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744