Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump nemůže Zemanovi přijít na jméno, píše server. Kvůli černému trhu se zbraněmi

Trump nemůže Zemanovi přijít na jméno, píše server. Kvůli černému trhu se zbraněmi

Pro prezidenta Zemana je to vysněné setkání, kterému ale vždy jako na potvoru vždycky něco vleze do cesty. Řeč je o jeho střetnutí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které Hrad oznámil již na sklonku loňského roku. Mohlo se teoreticky uskutečnit už několikrát, ale postupně vyšlo najevo, že schůzka, která byla původně vydávaná za jistou, vůbec jistá není. Ve skutečnosti je odložená na neurčito a v Bílém domě se s ní nepočítá. Důvodem má být údajně i skutečnost, že Trump nemůže českému prezidentovi přijít na jméno. O tom informuje zpráva odborného serveru Real Clear Defense, na kterou upozornil investigativní novinář Jaroslav Kmenta. Text popisuje problematický export zbraní českými firmami, kterému Zeman umetal cestu. Arzenál podle zmíněného webu oklikou skončil i u bojovníků Islámského státu.

Český zbrojní export zažívá zlaté časy, což se navenek může zdát jako dobrá zpráva. Server Real Clear Defense ho ale popsal ve výrazně problematičtějším světle. V hlavních rolích jsou známí zbrojaři i prezident Zeman, pro kterého může právě tento příběh být zásadní komplikací ve vztazích s Donaldem Trumpem.

Zmíněný server dává do souvislosti nedávný Zemanův projev na zbrojařském veletrhu v Brně, kde kritizoval licenční pravidla pro zbrojní export. „Pokládám takové byrokratické omezení za nejdůležitější překážku našeho zbrojního exportu v současné době,“ uvedl prezident na konci května. V tomto i dalších případech mohl nahrát podnikateli a svému sponzorovi Jaroslavu Strnadovi.

Právě Strnadovy společnosti Real Trade Praha a MSM Group se totiž podle investigativní reportáže bulharských novin Trud měly spolu s desítkami dalších společností účastnit ohromného černého trhu se zbraněmi. Ten údajně kryl Ázerbájdžán tím, že přiděloval diplomatické odbavení letadlům plným zbraní. „Zbraně se tak dostávaly na Blízký východ a mnohé z nich končily přímo v rukou Islámského státu,“ tvrdí server Real Clear Defense.

Dosud se jedná spíše o hypotézu, nicméně Zemanova záliba v postsovětských regionech a mnohdy až umanutá podpora specifických průmyslových odvětví – v tomto případě zbrojařů – jsou dobře známé. Nakolik v tomto případě jednal vědomě a nakolik je popsaný scénář něčím, čemu mimoděk připravil živnou půdu, není zřejmé. Real Clear Defense nicméně vyvozuje podstatný a zcela konkrétní závěr: Zeman není u Trumpa nijak v oblibě, protože je nečitelný a jeho okolí s vazbami na Rusko představuje riziko. „To vše vede nyní k tomu, že Zeman se nyní snaží nedostat se s Trumpem do jedné místnosti,“ vyvozuje server a přidává případy akcí z poslední doby, kdy se Trump pohyboval v Evropě a Zeman se k němu nijak nehlásil. 

Investigativní novinář Kmenta, který na zprávu upozornil, uznává, že neobsahuje konkrétní důkazy. „Nicméně s ní přišli obvykle dobře informovaní analytici, kteří se specializují na mezinárodní obchod se zbraněmi,“ dodává další kontext český novinář a navrhuje, aby si na tyto firmy posvítila policie a české tajné služby.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>