Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump nemůže Zemanovi přijít na jméno, píše server. Kvůli černému trhu se zbraněmi

Trump nemůže Zemanovi přijít na jméno, píše server. Kvůli černému trhu se zbraněmi

Pro prezidenta Zemana je to vysněné setkání, kterému ale vždy jako na potvoru vždycky něco vleze do cesty. Řeč je o jeho střetnutí s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které Hrad oznámil již na sklonku loňského roku. Mohlo se teoreticky uskutečnit už několikrát, ale postupně vyšlo najevo, že schůzka, která byla původně vydávaná za jistou, vůbec jistá není. Ve skutečnosti je odložená na neurčito a v Bílém domě se s ní nepočítá. Důvodem má být údajně i skutečnost, že Trump nemůže českému prezidentovi přijít na jméno. O tom informuje zpráva odborného serveru Real Clear Defense, na kterou upozornil investigativní novinář Jaroslav Kmenta. Text popisuje problematický export zbraní českými firmami, kterému Zeman umetal cestu. Arzenál podle zmíněného webu oklikou skončil i u bojovníků Islámského státu.

Český zbrojní export zažívá zlaté časy, což se navenek může zdát jako dobrá zpráva. Server Real Clear Defense ho ale popsal ve výrazně problematičtějším světle. V hlavních rolích jsou známí zbrojaři i prezident Zeman, pro kterého může právě tento příběh být zásadní komplikací ve vztazích s Donaldem Trumpem.

Zmíněný server dává do souvislosti nedávný Zemanův projev na zbrojařském veletrhu v Brně, kde kritizoval licenční pravidla pro zbrojní export. „Pokládám takové byrokratické omezení za nejdůležitější překážku našeho zbrojního exportu v současné době,“ uvedl prezident na konci května. V tomto i dalších případech mohl nahrát podnikateli a svému sponzorovi Jaroslavu Strnadovi.

Právě Strnadovy společnosti Real Trade Praha a MSM Group se totiž podle investigativní reportáže bulharských novin Trud měly spolu s desítkami dalších společností účastnit ohromného černého trhu se zbraněmi. Ten údajně kryl Ázerbájdžán tím, že přiděloval diplomatické odbavení letadlům plným zbraní. „Zbraně se tak dostávaly na Blízký východ a mnohé z nich končily přímo v rukou Islámského státu,“ tvrdí server Real Clear Defense.

Dosud se jedná spíše o hypotézu, nicméně Zemanova záliba v postsovětských regionech a mnohdy až umanutá podpora specifických průmyslových odvětví – v tomto případě zbrojařů – jsou dobře známé. Nakolik v tomto případě jednal vědomě a nakolik je popsaný scénář něčím, čemu mimoděk připravil živnou půdu, není zřejmé. Real Clear Defense nicméně vyvozuje podstatný a zcela konkrétní závěr: Zeman není u Trumpa nijak v oblibě, protože je nečitelný a jeho okolí s vazbami na Rusko představuje riziko. „To vše vede nyní k tomu, že Zeman se nyní snaží nedostat se s Trumpem do jedné místnosti,“ vyvozuje server a přidává případy akcí z poslední doby, kdy se Trump pohyboval v Evropě a Zeman se k němu nijak nehlásil. 

Investigativní novinář Kmenta, který na zprávu upozornil, uznává, že neobsahuje konkrétní důkazy. „Nicméně s ní přišli obvykle dobře informovaní analytici, kteří se specializují na mezinárodní obchod se zbraněmi,“ dodává další kontext český novinář a navrhuje, aby si na tyto firmy posvítila policie a české tajné služby.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1