„Udělil mi spoustu rad,“ říká budoucí ministryně práce po schůzce se Zemanem. Jmenuje ji v pondělí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Udělil mi spoustu rad,“ říká budoucí ministryně práce po schůzce se Zemanem. Jmenuje ji v pondělí

„Udělil mi spoustu rad,“ říká budoucí ministryně práce po schůzce se Zemanem. Jmenuje ji v pondělí
 

Prezident Miloš Zeman jmenuje Janu Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí příští týden v pondělí. Sdělila to po jejich jednání v Lánech. Maláčová resort povede po odchodu Petra Krčála, který funkci opustil kvůli opsané bakalářské práci. Maláčová uvedla, že jí Zeman udělil „spoustu rad“. Mezi prioritami zmínila růst důchodů nebo karenční dobu. Ve spolupráci s dalšími resorty chce intenzivně řešit také tzv. zálohované výživné, na čemž se s prezidentem shodla. Nezmínila, že by v některém z témat měli zásadní rozpory, rozdílný pohled ale mají prý na otázku zaměstnanosti.

Maláčová chce v brzké době prosazovat ve Sněmovně zákon s úpravou penzí či jednat o navýšení rozpočtu resortu práce a sociálních věcí pro příští rok i o růstu platů ve veřejném sektoru. Podporuje přidání o deset procent.

"Ve spoustě věcí se s panem prezidentem shodneme. Udělil mi spoustu rad, jak bych měla postupovat(...). Některé věci nevidíme úplně stejně, k zásadní neshodě ale nedošlo," uvedla po setkání.

Stejný názor nemá kandidátka na ministryni se Zemanem například na růst platů. Zatímco Maláčová podporuje požadavek odborů na zvýšení o deset procent, prezident se o víkendu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) shodli na tom, že takové zvýšení by nebylo adekvátní. Vláda počítá s růstem částky na platy o šest procent.

Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka dnes také řekl, že by sociální dávky měl stát dávat jen těm, "jejichž životní situace to vyžaduje, ne zdravým dospělým lidem, kteří odmítají nabízenou práci".

Česko má rekordně nízkou nezaměstnanost, která je nejnižší v EU. Podle expertů se země dostala na hranici přirozené nezaměstnanosti a pracovní síly už není kde brát. Výdaje na dávky v hmotné nouzi navíc podle údajů ministerstva práce už čtvrtý rok klesají, loni byly nejnižší od roku 2012.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.