Články odjinud

„Udělil mi spoustu rad,“ říká budoucí ministryně práce po schůzce se Zemanem. Jmenuje ji v pondělí

„Udělil mi spoustu rad,“ říká budoucí ministryně práce po schůzce se Zemanem. Jmenuje ji v pondělí
 

Prezident Miloš Zeman jmenuje Janu Maláčovou (ČSSD) ministryní práce a sociálních věcí příští týden v pondělí. Sdělila to po jejich jednání v Lánech. Maláčová resort povede po odchodu Petra Krčála, který funkci opustil kvůli opsané bakalářské práci. Maláčová uvedla, že jí Zeman udělil „spoustu rad“. Mezi prioritami zmínila růst důchodů nebo karenční dobu. Ve spolupráci s dalšími resorty chce intenzivně řešit také tzv. zálohované výživné, na čemž se s prezidentem shodla. Nezmínila, že by v některém z témat měli zásadní rozpory, rozdílný pohled ale mají prý na otázku zaměstnanosti.

Maláčová chce v brzké době prosazovat ve Sněmovně zákon s úpravou penzí či jednat o navýšení rozpočtu resortu práce a sociálních věcí pro příští rok i o růstu platů ve veřejném sektoru. Podporuje přidání o deset procent.

"Ve spoustě věcí se s panem prezidentem shodneme. Udělil mi spoustu rad, jak bych měla postupovat(...). Některé věci nevidíme úplně stejně, k zásadní neshodě ale nedošlo," uvedla po setkání.

Stejný názor nemá kandidátka na ministryni se Zemanem například na růst platů. Zatímco Maláčová podporuje požadavek odborů na zvýšení o deset procent, prezident se o víkendu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) shodli na tom, že takové zvýšení by nebylo adekvátní. Vláda počítá s růstem částky na platy o šest procent.

Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka dnes také řekl, že by sociální dávky měl stát dávat jen těm, "jejichž životní situace to vyžaduje, ne zdravým dospělým lidem, kteří odmítají nabízenou práci".

Česko má rekordně nízkou nezaměstnanost, která je nejnižší v EU. Podle expertů se země dostala na hranici přirozené nezaměstnanosti a pracovní síly už není kde brát. Výdaje na dávky v hmotné nouzi navíc podle údajů ministerstva práce už čtvrtý rok klesají, loni byly nejnižší od roku 2012.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud