Články odjinud

Ústavně-právní výbor doporučil snížení hranice pro vstup koalic do Sněmovny

Ústavně-právní výbor doporučil snížení hranice pro vstup koalic do Sněmovny

Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil dnes plénu schválit ve vládní novele volebních zákonů snížení hranice pro vstup koalic do dolní komory, jak chce KDU-ČSL. Bez stanoviska výboru budou poslanci hlasovat o návrhu Pirátů na úplné zrušení těchto limitů pro koalice a snížení hranice pro volební strany o procentní bod na čtyři procenta. Sněmovna by mohla o podobě předlohy rozhodnout ještě v červnu.

Vláda připravila technickou novelu v souvislosti s problémy při loňských sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud totiž ve Středočeském kraji přepočítal výsledky hlasování kvůli špatně započítaným přednostním hlasům pro kandidáty ODS. Mandát tak nakonec získal starosta Líbeznic Martin Kupka namísto někdejšího ministra zemědělství Petra Bendla.

Kabinet kvůli tomu mimo jiné navrhl, aby představitelé volebních komisí museli povinně na školení, jak hlasy správně sčítat. Za neúčast na školení má hrozit snížení odměny absentujícího komisaře o jednu třetinu. Výbor odmítl návrh poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové, aby ministerstvo vnitra do týdne od vyhlášení výsledků voleb namátkově u jednoho procenta okrsků výsledky hlasování přepočítalo. Podpořil naopak návrh Heleny Válkové (ANO), která chce umožnit v komunálních volbách hlasovat i cizincům, kteří v obci bydlí přechodně, nejen trvale.

Lidovci chtějí prostřednictvím Marka Výborného snížit limit pro koalice na původní výši před volebními změnami z dob opoziční smlouvy. Nyní činí deset procent, 15 procent a 20 procent podle počtu stran, které koalici tvoří. Nové meze by mohly být podle návrhu sedm procent, devět procent a 11 procent. Výbor naopak nepodpořil další návrh KDU-ČSL na zavedení původního systému přepočtu hlasů na mandáty. Nynější je podle lidovců v rozporu se zásadou rovnosti voličských hlasů a zvýhodňuje velké strany.

Volební komisaři by podle vládního návrhu o práci v komisi přišli, pokud by se její práce neúčastnili déle než dvě hodiny. Členové komise budou označeni jmenovkami s uvedením, kdo je nominoval. Vnitro tím podle předlohy reagovalo na připomínky pozorovatelů OBSE.

Novela počítá rovněž s tím, že volební lístky by měly být v budoucnu vytištěny pro poslanecké a krajské volby jen jednostranně. Oboustranné by s ohledem na počet kandidátů měly zůstat jen lístky pro komunální volby. V případě souběhu více typů voleb budou lístky podle předlohy barevně rozlišeny tak, aby jejich barva odpovídala příslušné hlasovací obálce a snížilo se riziko neplatných hlasů.

Sněmovna by měla podle stanoviska výboru schválit úpravu Vojtěcha Pikala (Piráti), který se týká souběhu místních referend, krajských referend a různých typů voleb. Mohly by se konat ve stejnou dobu ve stejných volebních místnostech a se stejnými komisemi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud